Nacistov si zaplatili židovskí bankári. „Nová učebnica“ dejepisu pre Vysokú Školu Života je geniálna facka hoaxerom
- S holokaustom to nebolo tak, ako nás učili na školách a Tiso Židov pred koncentračnými tábormi chránil
- Vydavateľstvo Vysokej školy života predstavuje novú učebnicu dejepisu, nepoznačenú lobby a demagógiou našich liberálnych škôl. Hoaxeri dostali facku ich vlastnou zbraňou
- Herečka a komička Lujza Garajová-Schrameková žiada o podporu na vydanie nezvyčajnej učebnice
- S holokaustom to nebolo tak, ako nás učili na školách a Tiso Židov pred koncentračnými tábormi chránil
- Vydavateľstvo Vysokej školy života predstavuje novú učebnicu dejepisu, nepoznačenú lobby a demagógiou našich liberálnych škôl. Hoaxeri dostali facku ich vlastnou zbraňou
- Herečka a komička Lujza Garajová-Schrameková žiada o podporu na vydanie nezvyčajnej učebnice
,,Milí učitelia, milí pedagógovia, prihováram sa vám ako matka a v týchto ťažkých časoch aj ako čiastočná učiteľka. Posledné mesiace so znepokojením sledujem čomu sa naše deti venujú na školách. A radosť mi to veru nerobí,“ hovorí na úvod herečka, moderátorka a komička Lujza Garajová-Schrameková vo videu, kde promuje novú učebnicu dejepisu, na ktorej sa podieľal kolektív internetových autorov z Vysokej školy života.
Ako ďalej dodáva, deti sa v nej môžu dozvedieť pravdy, ktoré boli doteraz zamlčiavané, ako napríklad pravdu o holokauste, ktorý si vlastne Židia zavinili sami. Klamať ale v školách majú aj o socializme a o tom, prečo boli banány nedostatkový tovar. Ich dovoz vraj totiž blokovali západné veľmoci.
Táto kniha nesmie nikdy vzniknúť
Pravda to síce nie je, avšak mohla by byť. Lujza totiž s organizáciu Post Bellum upozorňuje na to, ako ľahké je prepisovať históriu samozvanými odborníkmi, ktorých hlavným pôsobiskom je internet. V tejto netradičnej kampani ďalej vyzýva ľudí na podporu, aby takáto kniha nikdy nemusela vyjsť. Viera v historické fakty už totiž začína byť kritická.
„Kniha, samozrejme, nie je skutočná, jej kapitoly tvoria zozbierané hoaxy a konšpiračné tvrdenia, ktoré každý deň šíria samozvaní historici a vo videu to nakoniec vysvetlíme“, hovorí Sandra Polovková, riaditeľka Post Bellum.
História na Slovensku totiž zažíva krízu. Fakty sú často prepisované a nepravdám šíriacim sa na internete verí aj kopec mladých ľudí. Iba každý šiesty mladý človek totiž úplne dôveruje tomu, čo sa dozvie v škole. Ako hlavný zdroj informácií tiež najčastejšie uvádzajú internet. Podľa prieskumu, ktorý realizoval Post Bellum v novembri, až polovica mladých dôveruje sporným médiám ako Infovojna a Slobodný vysielač. Tie sú pravidelne označované ako konšpiračné.
História sa nemôže prekrúcať a spochybňovať
Keďže sa nepravdy nekontrolovane šíria všade na internete, Post Bellum sa proti nim rozhodlo bojovať ešte aktívnejšie. Chcú tak zabezpečiť, aby sa história už nedala prekrúcať a spochybňovať.
“Riešením je rozvíjanie kritického myslenia u mladých ľudí a vzdelávanie o historických faktoch. Aby sa mladí vedeli sami zodpovedne a uvážene rozhodnúť, ktorým tvrdeniam na internete budú dôverovať,“ hovorí riaditeľka Post Bellum Sandra Polovková.
Post Bellum sa už skoro 10 rokov venuje vyhľadávaniu a dokumentovaniu pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia na Slovensku. Zaznamenávajú príbehy a rozprávajú ich ďalej. Ako sami hovoria, veria, že konkrétne ľudské osudy sú najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti. Popri tom ešte organizujú tematicky ladené výstavy či workshopy na základných školách.
Keďže vedia, že učebnice plné bludov nikdy nesmú vzniknúť, za peniaze, ktoré vyzbierajú v už spomínanej kampani, pripravia minimálne 12 nových, originálnych príbehov z dejín 20. storočia, s ktorými budú ďalej pracovať medzi mladými ľuďmi.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Post Bellum, konspiratori.sk