Naď: Darovaný systém S-300 na Ukrajine stále funguje, u nás naň sadal prach

  • Jaroslav Naď v Sobotných dialógoch hovoril o pomoci Ukrajine
  • Parlament rozhodne, čo bude s uzemnenými stíhačkami
  • Armáda je najdôveryhodnejšia slovenská inštitúcia
Minister obrany Jaroslav Naď a systém S-300
TASR/Jakub Kotian Wikimedia Commons/EllsworthSK
  • Jaroslav Naď v Sobotných dialógoch hovoril o pomoci Ukrajine
  • Parlament rozhodne, čo bude s uzemnenými stíhačkami
  • Armáda je najdôveryhodnejšia slovenská inštitúcia

Predtým, ako v roku 2020 nastúpila nová vláda, systém S-300 nebol zapojený do systému protivzdušnej obrany Slovenskej republiky. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že to zistil, keď nastúpil do funkcie. Začal komunikovať s Ukrajinou ako jednou z dvoch krajín na svete, ktoré by ho dokázali spojazdniť, uviedol v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Druhou krajinou bolo Rusko, no Moskva sa v tom čase už nachádzala na sankčnom zozname. Naď zdôraznil, že po celý čas nefunkčnosti slovenského systému S-300 Slovensko nemalo adekvátnu náhradu. Ukrajinci si ho opravili a používajú až dodnes, podotkol.

Slovensko pred zapožičaním systémov Patriot teda nemalo zapojený žiadny systém protivzdušnej obrany. Minister tvrdí, že v súčasnosti je naša obranyschopnosť historicky na najvyššej miere.

Darovanie MiGov

O darovaní stíhačiek MiG-29 Ukrajine pravdepodobne finálne rozhodne parlament, predpokladá dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Ako načrtol Naď, niektorí poslanci už pripravujú návrh uznesenia, o ktorom by sa mohlo v súvislosti so stíhačkami rokovať. Ak sa s ním nestotožní, nevylučuje vládny návrh.

„Som presvedčený o tom, že každý hodnotovo nastavený poslanec by mal zahlasovať za to, aby sme nielen MiGy, ale aj akúkoľvek ďalšiu vojenskú techniku, ktorú Ukrajinci budú potrebovať a my ju budeme môcť poskytnúť, aby sme ju poskytli,“ uviedol Naď. Avizoval, že sa zúčastní aj na mimoriadnej schôdzi, ak sa schváli program.

Rozhodovanie o stíhačkách v parlamente neoznačil za šťastné riešenie. Poukazuje na to, že o zahraničnom smerovaní rozhoduje vláda alebo prezident. Rovnako si myslí, že darovanie vyradenej techniky nie je zásadnou zahranično-politickou otázkou, teda by o ňom mohla rozhodnúť aj dočasne poverená vláda.

V prospech Ukrajiny sa podľa Naďa Slovensko vzdalo vecí, ktoré by už inak nepoužívalo. Neohrozilo to obranyschopnosť SR, šéf rezortu tvrdí, že je na takej vysokej úrovni ako nikdy predtým. „Slovensko je bezpečnejšie v nebezpečnejšom svete,“ zhodnotil.

Uvedomuje si aj potrebu zabezpečenia vlastných systémov protivzdušnej obrany, poukazuje však na finančnú náročnosť ich obstarania. Nevylúčil, že už aktuálna vláda prijme menšie opatrenia na ďalšie zvyšovanie protivzdušnej obrany.

Toto je rok krvavej vojny na Ukrajine vo fotografiách

Verí, že polícia a prokuratúra sa bude dôsledne venovať aj dezinformáciám.

Odmieta, že by malo NATO podiel na eskalácii konfliktu, alebo že vojna na Ukrajine je konfliktom medzi USA a Ruskom. Vzhľadom na informácie, ktoré má, by bol podľa svojich slov prekvapený, keby sa vojna skončila tento rok.

Najdôveryhodnejšou národnou inštitúciou je armáda

Najdôveryhodnejšou národnou inštitúciou je armáda s podporou 51 percent ľudí. Najmenej dôveryhodnými inštitúciami sú Národná rada SR a Vláda SR so 14-percentnou dôverou. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK realizovaného začiatkom roka.

Samosprávy v prieskume získali druhú najvyššiu dôveru (48 percent). Tretí bol úrad prezidentky, ktorému dôveruje 43 percent opýtaných. Nasledujú polícia (43 percent) a súdy (25 percent).

V prípade dôvery v medzinárodné inštitúcie, ktorých je Slovenská republika členom, disponuje najvyššou dôverou V4 (49 percent). Nasleduje Európska únia (47 percent), NATO (46 percent), posledná je OSN (43 percent).

Prieskum sledoval aj vnímanie veľmocí. Obyvatelia Slovenskej republiky považujú takmer identicky za hrozbu Rusko aj USA. Kým Rusko vníma ako hrozbu pre Slovensko 46 percent opýtaných, tak USA 44 percent.

Agentúra Median SK realizovala prieskum od 9. januára do 5. februára na vzorke 1 004 respondentov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá