Nad pandémiou stále nemáme vyhraté, tvrdia experti. Pribudli desiatky nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 57
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 248
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 57
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 248
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 63,93 %. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 57 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 285 665, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 839 213 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 359 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 0 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 436.
Odborníci upozorňujú na nové mutácie
Čísla pozitívnych prípadov infekcie novým druhom koronavírusu SARS CoV-2 jasne signalizujú, že koronavírus ustupuje, tvrdí podľa webového servera televízie Nova český imunológ Václav Hořejší.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je počet pozitívnych prípadov najnižší od marca 2020. Podľa Hořejšího je priaznivý vývoj aj v Českej republike.
„Situáciu možno hodnotiť na základe takých čísel, ktoré sú naozaj závažné. To znamená, že koľko ľudí je v nemocniciach a koľko ľudí s Covidom zomiera. V posledných približne ôsmich týždňoch situácia stagnuje a čísla sa nemenia,“ hodnotí vývoj imunológ.
Hořejší hovorí, že v rámci hodnotenia vývoja epidemickej situácie nie je dôležité, koľko ľudí je infikovaných a koľko nevykazuje nijaké príznaky choroby a či má len ľahký priebeh.
Situáciu možno údajne hodnotiť na základe toho, aké množstvo ľudí s chorobou Covid prechádza ťažkým priebehom a musí ísť do nemocnice. Dáta Ministerstva zdravotníctva ČR k 16. septembru vykazujú 815 hospitalizovaných.
Podľa WHO sa môže pandémia koronavírusu čoskoro skončiť. „Myslím si, že je to realistické,“ hodnotí Hořejší. S tým však nesúhlasí vakcinológ Marek Petráš.
„Stále sa šíri variant omikron, máme jesenné obdobie, ktoré nahráva respiračným infekciám. A určite nemožno povedať, že by bolo vyhrané,“ pripomína Petráš.
Dlhý Covid a dezinformácie o pandémii na TikToku
Nový výskum naznačuje, že počas pandémie zažívalo v Európskej únii dlhodobé príznaky ochorenia COVID-19 najmenej 17 miliónov ľudí. Tento stav trápil skôr ženy než mužov, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Výskumný model ukazuje, že ženy majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu dlhého Covidu ako muži. Toto riziko sa dramaticky zvyšuje medzi hospitalizovanými s ťažkým priebehom nákazy. Podľa doterajších údajov sa dlhý Covid rozvinie u jednej z troch žien a u jedného z piatich mužov.
Ľudstvo v oblasti klimatickej zmeny „kráča nesprávnym smerom“ z dôvodu svojej závislosti od fosílnych palív, uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO). Vo svojej správe takisto upozornila, že úroveň emisií spôsobujúcich zohrievanie Zeme je vyššia než pred začiatkom pandémie.
Sociálna sieť TikTok podáva dezinformácie používateľom, ktorí vyhľadajú správy o politike, klimatických zmenách, Covide či vojne na Ukrajine, vyplýva zo správy zoskupenia NewsGuard.
Organizácia v septembri analyzovala 20 hlavných výsledkov z 27 vyhľadávaní spravodajských tém na TikToku. Z analýzy vyplynulo, že 19,5 percenta navrhovaných videí obsahovalo nepravdivé alebo zavádzajúce tvrdenia, uvádza sa v správe.
Výskumníci spresnili, že porovnali výsledky z vyhľadávaní na TikToku a na vyhľadávači Google o informáciách súvisiacich so streľbami na školách, interrupciami, koronavírusom, s americkými voľbami, ruskou vojnou na Ukrajine i ďalšími.
Nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia vo výsledkoch vyhľadávaní zahŕňali aj konšpiračné teórie presadzované hnutím QUanon či domáce recepty na hydrochlorochín, liek predpisovaný na liečbu malárie či ochorenia lupus. TikTok, naopak, namieta, že metodika použitá v analýze je chybná a že prioritou tejto sociálnej siete je boj proti dezinformáciám.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR