Naď potvrdil, že Slovensko za Českou republikou pevne stojí: Máme fotokópie pasov, niektoré dôkazy sú nevyvrátiteľné

  • Minister obrany SR Jaroslav Naď potvrdil, že Slovensko stojí za Českou republikou v rámci výbuchu v muničnom sklade z roka 2014
  • Atentát spája aj s kauzou Skripal, v ktorej došlo k otrave bulharského obchodníka so zbraňami Emilijana Gebreva
Babiš, Naď, Heger
TASR/Jakub Kotian, TASR/Jaroslav Novák
  • Minister obrany SR Jaroslav Naď potvrdil, že Slovensko stojí za Českou republikou v rámci výbuchu v muničnom sklade z roka 2014
  • Atentát spája aj s kauzou Skripal, v ktorej došlo k otrave bulharského obchodníka so zbraňami Emilijana Gebreva

V roku 2014 došlo k výbuchu muničného skladu len neďaleko slovenských hraníc. Dnes vyplávali na povrch skutočnosti, pre ktoré Česká republika obvinila z tohto činu Rusko a vyhostila 18 špiónov. Moskva odpovedala okamžite vyhostením 20 českých diplomatov. Pri tomto výbuchu umreli dvaja ľudia.

O postoji Slovenska k danej udalosti sa vyslovil minister obrany Slovenskej republiky, Jaroslav Naď, v relácii Braňo Závodský naživo na Exprese.

„Disponujeme vlastnými informáciami, o ktorých boli informovaní aj najvyšší ústavní činitelia členovia Bezpečnostnej rady. Veľmi dôležité rokovania s NATO prebehnú ešte zajtra. Na základe informácií, ktoré mám, rovnako toho, že Česká republika spravila bezprecedentný krok a vyhostila 18 diplomatov, myslím si, že to nebude konečné číslo, všetko nasvedčuje, že za tým stojí ruská rozviedka,“ vraví Naď.

Stojíme za našimi susedmi

Slovensko stojí v súvislosti s výbuchom vo Vrběticiach a následným vyhostením ruských diplomatov za Českou republikou (ČR). V relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Česká republika sa podľa Naďa môže spoľahnúť na podporu Slovenska pri rokovaniach NATO alebo Európskej únie (EÚ), informuje SITA.

Aliancia sa má výbuchom v muničnom sklade zaoberať v štvrtok na svojom zasadaní. Po ňom bude jasné, ako a či bude NATO koordinovane postupovať. 

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell tvrdí, že Únia stojí za Českom. Koordinovane ale podľa neho postupovať nebude, pretože to český minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) nežiadal. Ten tvrdí, že požiadavku vyslovil.  Podľa ČT24 lídri frakcií v Europarlamente žiadajú spoločnú reakciu členských krajín.  

Kto poslal maďarské kamióny po Sputnik V do Šarišských Michalian? Vynára sa viac otázok, než odpovedí

„Niektoré informácie sú nespochybniteľné, že tí dvaja dôstojníci GRU boli preukázateľne na mieste, kde došlo k výbuchu, zároveň tí istí dvaja dôstojníci boli aj pri atentáte v Bulharsku, kde došlo k otrave novičokom bulharského podnikateľa, ktorému mala prísť zásielka z ČR, v ktorej bola tá munícia, ktorá bola vyhodená do vzduchu. To sú dôkazy, ktoré sú nespochybniteľné. Máme aj iné dôkazy, ako fotokópie pasov a ďalšie veci, o ktorých nechcem a ani nemôžem hovoriť,“ objasňuje Naď.

Dodáva, že rozumie, že Česká republika týmto žije, a že to vzbudzuje emócie, pretože došlo k uhynutiu dvoch nevinných ľudí. Minister obrany tiež súhlasí s označením tohto aktu ako aktu „štátneho terorizmu“, i keď upozorňuje, že sa jedná skôr o mediálny ako právny termín. Tiež je šokovaný niektorými vyjadreniami politikov, ktorí spochybňujú závery českej strany. Vo štvrtok, 22. apríla, by o téme výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach mala rokovať aj Severoatlantická rada.

Minister obrany skonštatoval, že ruské tajné služby pôsobia aj na Slovensku. Konkretizoval, že majú snahu ovplyvňovať médiá, verejnú mienku, šíria dezinformácie alebo podrývajú členstvo Slovenskej republiky v EÚ alebo NATO. „Posledné dni je obrovská dezinformačná kampaň voči situácii v Českej republike. Konkrétne aktivity sú také, aby Slováci neverili Čechom. Svojej najbližšej krajine a partnerom,“ doplnil Naď s tým, že evidujú aj snahu Ruska infiltrovať sa do Ozbrojených síl SR a získavať informácie o slovenskej armáde a jej plánoch.

„S výnimkou niekoľkých popletených vyjadrení z opozície je vo vláde veľký konsenzus o tom, ako Slovensko k celej veci pristupuje. Počkajme si však na vývoj situácie, za každým rozhodnutím si musíme stať a musí mať obsahové naplnenie. Vyhostiť 8 či iné číslo ruských diplomatov by bolo od pása,“ dodáva.

Čo je ruská GRU, ktorú pomáhal vyšetrovať aj ESET? Sabotáž skladu v Čechách, podplácanie Talibanu či útok na Clintonovú

Český premiér Andrej Babiš spolu s ministrom vnútra a dočasným ministrom zahraničia ČR Janom Hamáčkom na mimoriadnej tlačovej konferencii v sobotu 17. apríla oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov. Identifikovali ich totiž ako pracovníkov ruských tajných služieb. Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Rusko v reakcii oznámilo, že vyhostí 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve.

Vojaci na hraniciach

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) potvrdil, že Ruská federácia umiestnila na ukrajinské hranice približne 100 až 120-tisíc vojakov. Ako ďalej uviedol v relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo, Slovensko sleduje situáciu na ukrajinsko-ruských hraniciach pozorne, informuje ďalej SITA.

„Z hľadiska zloženia tých vojenských príspevkov, ktoré tam sú, tak väčšina špecializácie je útočného charakteru a nie obranného,“ doplnil Naď. Šéf rezortu obrany chce veriť tomu, že Ruská federácia vojensky nenapadne Ukrajinu. „Veríme, že Ukrajina bude zvažovať každý jeden krok, aby nedala akúkoľvek zámienku pre legitimizáciu prípadného útoku,“ uzavrel Naď.

Zdroje: Braňo Závodský Naživo na Exprese, SITA, ČT24

Najnovšie videá

Trendové videá