Naď pre Startitup: Ukrajine Slovensko poskytlo pomoc za 168 miliónov eur. Na výmenu sme dostali…
Autor komentáru je dočasne povereným ministrom obrany a členom strany Demokrati.
Nedávno uplynul tretí rok pôsobenia našej vlády, a tak opäť prišiel čas bilancovať. Prakticky od začiatku môjho pôsobenia na čele rezortu obrany čelíme najťažším krízam v novodobej histórii a uplynulý rok nebol výnimkou.
Napriek tomu sa aj rok 2022 niesol v znamení mohutného posilňovania obranných spôsobilostí Slovenska.
Modernizácia
Keď sme prišli v roku 2020 na rezort obrany, zdedili sme starú a dosluhujúcu techniku, ktorá mala minimálny bojový potenciál. Vďaka obrovskému úsiliu všetkých mojich kolegov môžem prehlásiť, že aj v uplynulom roku sme úspešne realizovali revolučné kroky na prezbrojenie a modernizáciu našej armády.
Uzavreli sme kontrakty o nákupe 152 švédskych obrnených vozidiel CV90 a 76 fínskych vozidiel 8×8 Patria AMVXP. Nasadenie týchto strojov mimoriadne posilní obranné spôsobilosti Slovenska a zároveň ide o významný krok k vybudovaniu ťažkej mechanizovanej brigády, ktorá je naším hlavným záväzkom v rámci kolektívnej obrany NATO.
Zdôrazňujem, že pri všetkých projektoch modernizácie ozbrojených síl kladieme dôraz na účasť domáceho priemyslu, čím na Slovensko prinášame nové technológie a prácu s vysokou pridanou hodnotou. Vznikajúcu ťažkú mechanizovanú brigádu posilní okrem nových obrnených vozidiel aj 15 tankov Leopard 2A4.
Tieto mimoriadne kvalitné stroje dodá našej armáde Nemecko v rámci náhrady za 30 kusov starých a nevyužívaných bojových vozidiel pechoty BVP-1, ktoré sme poskytli Ukrajine. Obrovským gestom priateľstva a dôvery voči Slovensku zo strany Nemecka je aj darovanie dvoch kompletov moderného systému protivzdušnej obrany MANTIS, a to spolu s prehľadovým radarom s dosahom do 100 km a výcvikom našich vojakov.
Ako kompenzáciu za poskytnutie pre Slovensko už nevyužiteľných stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany KUB Ukrajine, USA ponúkli Slovensku 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikou, ako aj vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire II.
Špičkovú techniku v hodnote jednej miliardy dolárov môžeme pritom získať za zlomok ceny. Ide o mimoriadne atraktívny návrh, keďže napríklad Maďarsko opakovane nedokázalo svojich devätnásť MiG-29 predať ani za približne 10 miliónov eur. Vďaka našej zodpovednej obrannej politike, vzťahom s USA a tiež jasnej podpore Ukrajiny, sme dostali túto ponuku ako prví.
Treba to vnímať tiež v kontexte nepriameho odškodnenia za meškajúce stíhačky F-16, kde sme dlhšie požadovali nejakú formu kompenzácie. Pripomínam, že vláda Smeru, ktorá tento obchod pôvodne dojednávala, tieto kompenzácie nijako systémovo neriešila. Ďalším výrazom výnimočnosti našich vzťahov a rešpektovania Slovenska, ako relevantného spojenca, je poskytnutie 200 miliónov dolárov zo strany USA na nákup modernej, spoľahlivej a potrebnej techniky pre Ozbrojené sily SR.
Na základe návrhu náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl by sme tieto zdroje chceli použiť v prvom rade na obrnené vozidlá Oshkosh JLTV 4×4, pričom očakávame, že vyše 180 vozidiel by mohlo začať prichádzať na Slovensko v budúcom roku. Mimochodom, na vozidlá tohto druhu chcel môj predchodca minúť 800 miliónov eur, pričom tender vtedy zastavil Úrad pre verejné obstarávanie pre podozrenia z manipulácie.
My túto techniku dostaneme plne hradenú z grantu USA. Súčasťou grantu sú aj protidronové systémy a približne 5-tisíc pušiek M4. Medzičasom sme dovybavili vrtuľníky Blackhawk, ktoré vláda Smeru nakúpila bez potrebného príslušenstva. Obstarali sme aj sanitky či sofistikovaný pasívny prieskumný radar.
V priebehu minulého roka bolo vojakom dodaných aj šesť húfnic Zuzana, takmer 1 600 ľahkých guľometov, tri nové prehľadové letiskové radary, munícia či meteorologické stanice pre delostrelcov. Myslíme aj na opravu techniky, do ktorej sme vlani investovali takmer 10-násobne viac oproti vláde Smeru v roku 2019. Stihli sme podniknúť aj dôležité kroky na prezbrojenie vojakov novými ručnými zbraňami, ktoré nahradia dosluhujúce viac ako 60-ročné samopaly.
Transparentný rezort obrany
Rezort obrany v tomto období nepostihla jediná korupčná kauza. Na rozdiel od minulosti dnes ministerstvo úzko spolupracuje s Najvyšším kontrolným úradom, Úradom pre verejné obstarávanie či Útvarom hodnoty za peniaze. Pri tendroch sa nám podarilo oproti predpokladanej hodnote zákaziek ušetriť milióny eur, ktoré sme tak vedeli následne využiť v rezorte.
Ministerstvo otvorene komunikuje aj smerom k verejnosti, keď v minulom roku vydalo vyše 400 tlačových správ. Neutekám pred akýmikoľvek novinárskymi otázkami a sme akejkoľvek kontrole, či už zo strany prípadných príslušných orgánov alebo verejnosti, maximálne prístupní.
Zodpovedné spojenectvo
Slovensko prvýkrát v histórii dosiahlo splnenie svojho záväzku voči spojencom, keď sme presadili vynaloženie prostriedkov na obranu vo výške 2 % HDP. Čo doterajšie vlády len sľubovali, my sme to splnili. Výrazne sme posilnili spoluprácu s partnermi, keď len vlani sme z ministerskej úrovne viedli 21 bilaterálnych a 17 multilaterálnych rokovaní.
K tomu prebehli rokovania štátnych tajomníkov či náčelníka generálneho štátu. To všetko s cieľom posilnenia obrany a bezpečnosti Slovenska. Naša vlasť je dnes bezpečnejším miestom aj vďaka prítomnosti mnohonárodnostnej bojovej skupiny NATO. Slovensko dnes stráži približne 1 500 amerických, nemeckých, holandských a slovinských profesionálov pod českým velením.
Spojenci so sebou priniesli aj unikátne technické obranné spôsobilosti v hodnote miliárd eur, na ktoré by sme si sami šetrili dlhé roky. Či už ide o systémy protivzdušnej obrany Patriot, taliansky systém SAMP/T, systém Avenger alebo komplex protidronovej obrany. Do doby dodania našich stíhačiek F-16 zo strany USA sa na ochrane nášho vzdušného priestoru zadarmo podieľajú bojové lietadlá Česka, Poľska a od leta tohto roku sa pravdepodobne pridá aj Maďarsko.
Nadviazali sme tak na dlhodobú a bežnú prax krajín NATO, ktoré takto vzájomne zdieľajú svoje obranné spôsobilosti. Ide o jasné dôkazy veľmi blízkeho partnerstva a tiež odhodlania vzájomne si pomáhať s ochranou nášho regiónu.
V minulom roku sme absolvovali 64 vojenských cvičení. Slovenskí vojaci pôsobili v 11 misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu a stihli sme pomáhať aj v zahraničí. Napríklad naše vrtuľníky boli v lete minulého roku nasadené na hasenie rozsiahlych požiarov v Slovinsku a Českej republike.
Pomoc Ukrajine
Brutálna vojna u našich susedov, v ktorej Rusi vraždia, znásilňujú, mučia, unášajú a deportujú civilné obyvateľstvo, trvá už viac ako rok. Mesto za mestom útočníci menia na ruiny, utrpenie nevinných ľudí je nesmierne. S celým demokratickým svetom sa preto aj Slovensko snaží pomáhať statočne sa brániacej Ukrajine, a to nielen v duchu charty OSN, ale aj preto, že naším národným záujmom je, aby sa ruské vojská nepriblížili k našim hraniciam.
Od začiatku invázie sme ukrajinským obrancom venovali vojenskú a materiálnu pomoc v celkovej hodnote približne 168 miliónov eur. Na základe tejto pomoci sme pritom naspäť na Slovensko dostali finančnú hotovosť z Európskeho mierového nástroja vo výške 82 miliónov eur a ďalších približne 570 miliónov vo vojenskom vybavení.
Tieto dodatočné zdroje prinášajú našim ozbrojeným silám výrazné posilnenie a ďalšie skvalitnenie. Ukrajinu podporujeme aj iným spôsobom. Poskytujeme zásadnú logistickú podporu spojencom v ich pomoci Ukrajine, opravujeme vojenskú techniku v Michalovciach či cvičíme ukrajinských vojakov.
Ochrana národných záujmov a legislatíva posilňujúca obranu štátu
Obrodou prešlo aj Vojenské spravodajstvo, ktoré bolo v minulosti zneužívané napríklad na kriminalizáciu nepohodlných politikov. Dnes slúži na to, na čo má – na ochranu národných a bezpečnostných záujmov Slovenska. Vlani napríklad pomáhalo rozbiť ruskú agentúrnu sieť, ktorá na Slovensku pôsobila dlhé roky.
Zlepšili sme aj zákon o Vojenskom spravodajstve, ktorý konečne reflektuje potreby z praxe. Aktualizovali sme aj zákon o Ozbrojených silách SR, ktorým sme zvýšili ochranu vojenských objektov proti dronom, či zákon o fungovaní bezpečnostnej rady SR v čase mieru.
Prijali sme aj dôležité vládne dokumenty týkajúce sa obranných plánov štátu, boja proti hybridným hrozbám a kybernetickej ochrany či plánovania rozvoja rezortu obrany do roku 2035.
Vojak na prvom mieste
Pri výstroji vojakov sme vlani dosiahli historický rekord, keď do ich ošatenia a ochranného vybavenia išlo takmer 23 miliónov eur. Hoci ešte nie sme v ideálnej situácii, dnes už vojaci nemusia chodiť po armyshopoch, ako to bolo bežné v minulosti. Pre vojačky a vojakov sme skvalitnili zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov, vytvorili sme inštitút vojenského ochrancu práv, pripravili sme systém programov starostlivosti o vojakov a ich rodiny a optimalizovali sme systém zamestnaneckých benefitov.
Rovnako plánujeme spustiť aplikáciu, ktorou si budú môcť vojaci objednávať výstroj, čo je dnes štandardnou službou armád vyspelých krajín. Navrátenie dôstojnosti povolaniu vojaka sa prejavuje aj v rekordnej regrutácii, keď vlani vstúpilo do ozbrojených síl 1 323 vojakov, čo je najvyšší medziročný nárast od profesionalizácie armády.
Obnova chátrajúcich objektov a budovanie infraštruktúry
Modernizácia je aj o infraštruktúre. Len na opravy bolo vlani vynaložených viac ako 37 miliónov eur. Ide tak o 7,5-násobné navýšenie oproti stavu, keď sme prišli do vlády. Dnes už teda nehrozí, aby vojakom v kancelárii doslova padal strop na hlavu, ako sa to stalo v minulosti.
Zároveň sme na výstavbu nových budov vynaložili v minulom roku 18,6 milióna eur, čím sa na našich útvaroch zásadne lepší situácia. Medzi významné projekty patrí aj kompletná renovácia vojenskej zotavovne na Zemplínskej Šírave, vojenskej ubytovne Hviezda známej tiež ako „Kukurica“ či Vojenského archívu v Trnave.
Vďaka eurofondom vo výške 23,4 milióna eur sa modernizácie dočká aj Akadémia Ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika. Nebývalej podpory sa dostáva aj Vojenskému historickému ústavu. V poslednej fáze je napríklad rekonštrukcia vyhliadkovej veže na Dukle a renováciou prechádzajú aj expozície Vojenského historického múzea v Piešťanoch a vo Svidníku.
Začala sa aj výstavba prvej múzejnej veľkoplošnej haly na Slovensku, ktorá bude otvorená začiatkom budúceho roka. Mimoriadnu dôležitosť prikladáme aj Múzeu SNP v Banskej Bystrici, ktorému sme navýšili rozpočet o 1 milión eur. Do rekonštrukcie objektov múzea pritom poputuje aj viac ako 3,3 milióna eur z eurofondov.
Dnes už pamätník nedehonestujú rôzne extrémistické spolky ako Noční vlci a iné prokremeľské organizácie, ale slúži na dôstojnú pripomienku hrdinstva našich predkov.
Moderná nemocnica
Vďaka transparentnosti a hospodárnosti vieme ušetrené peniaze nasmerovať aj pacientom a zdravotníkom. Spustili sme najväčšiu rekonštrukciu Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok za desaťročia.
Pre pacientov je v nemocnici už k dispozícii aj najmodernejší chirurgický robotický systém novej generácie, ktorý prináša pre pacienta skrátenie dĺžky operačného výkonu a je menej invazívny. Klobúk dole aj pred zdravotníckym personálom v Ružomberku, vďaka ktorému pacienti vnímajú túto nemocnicu ako najlepšiu na Slovensku.
Rekordné úspechy Dukly
Vojenské športové centrum Dukla dosiahlo v minulom roku rekordných 72 medailových umiestnení z vrcholových podujatí. Rezort obrany pod mojím vedením Dukle systematicky skvalitňuje podmienky fungovania, pričom sme jej vlani navýšili rozpočet o takmer 800-tisíc eur. A som mimoriadne hrdý, že Petra Vlhová a ďalší skvelí športovci z Dukly môžu celému Slovensku robiť radosť.
Efektívne organizácie rezortu Firma Horezza, ktorá spravuje hotelové a rekreačné zariadenia rezortu obrany, je v zisku a opravuje budovy po celom Slovensku. Rezort však rieši problém po nominantoch minulej vlády, keď musel zaplatiť pokuty za manipuláciu výsledkov hospodárenia v období pred voľbami.
Pracujeme na tom, aby aj táto kauza mala patričnú dohru. Firma je dnes stabilizovaná a rozvíja svoju činnosť tak, ako má – v prospech slovenského hotelierstva a rekreácie. Investičné zámery výborne plní aj Bytová agentúra rezortu ministerstva obrany, ktorá v tomto roku zrekonštruovala ubytovne v Martine a Bratislave.
Komplexná renovácia naplno prebieha aj v Trenčíne a v Žiline začne v priebehu tohto roka. V skvelej kondícii sú aj Letecké opravovne Trenčín, ktorým sa vlani medziročne zvýšil podiel mimorezortných zákaziek o 31 %. Podniku sa darí získavať kontrakty aj v zahraničí a budú sa podieľať nielen na konštrukcii 3D radarov, ale aj údržbe častí lietadiel F-16 a zavádzaní logistického informačného systému.
Vďaka projektom modernizácie prosperuje aj Štátny zbrojársky holding DMD Group, ktorý medziročne nielenže zvýšil počet zamestnancov o 131, ale aj zvýšil platy o 10 %. Podnik sa úspešne rozvíja, pričom opravuje a kupuje nové haly po celom Slovensku. Vojenské lesy sú lídrom v transparentnosti z hľadiska elektronickej evidencie dreva. Podnik vynakladá výrazné investície do infraštruktúry, aktívne revitalizuje lesy výsadbou nových stromov a podniká protipovodňové opatrenia.
Zhrnuté a podčiarknuté – objednávka verejnosti pre moje pôsobenie v čele ministerstva obrany bola jasná – spravovať rezort slušne, odborne a nekorupčne. Týchto zásad som sa držal a neuhol z nich ani o milimeter.
Čelili sme pritom najväčším výzvam v novodobej histórii našej vlasti. Posilnili sme dôveryhodnosť Slovenska v demokratickom medzinárodnom spoločenstve a jednoznačne sme sa vymedzili voči agresorovi z Ruska. Sú to správne, niekedy nie populárne, ale o to dôležitejšie rozhodnutia. Som pripravený pracovať pre Slovensko aj do budúcna.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre