Nad Slovenskom sa objavila unikátna polárna žiara. Internet zaplavili snímky úchvatného vesmírneho divadla
- Nad Slovenskom svietila jasná polárna žiara
- Ide o výnimočný jav, ktorý väčšinou z nášho územia nemožno pozorovať
- Tentokrát bola obzvlášť jasná
- Nad Slovenskom svietila jasná polárna žiara
- Ide o výnimočný jav, ktorý väčšinou z nášho územia nemožno pozorovať
- Tentokrát bola obzvlášť jasná
Noc na piatok priniesla pre množstvo slovenských šťastlivcov jedinečnú príležitosť. Z nášho územia mohli totiž na oblohe sledovať skutočné vesmírne divadlo, nad Slovenskom svietila polárna žiara.
Ako včera informovalo Severe Weather Slovakia o.z. na svojom Facebooku, sformovala sa geomagnetická búrka triedy G3 až G4. Naznačilo to, že skutočne zbadáme len zriedkavý jav pre naše územie. Polárna žiara mala byť dokonca silná, predpokladalo sa ešte pred zotmením.
A tak sa aj stalo, podotýka iMeteo. Pošťastilo sa najmä nadšencom zo severu a východu našej krajiny. Geomagnetická búrka nakoniec dosiahla intenzitu G2, no polárna žiara slabá rozhodne nebola, ako dokazujú fotky na sociálnych sieťach.
Nebeské divadlo možno pozorovať predovšetkým v Škandinávii a pobrežných oblastiach Európy, najmä v okolí Baltského mora. Tentokrát sa šance zvýšili aj u nás.
Polárna žiara na Slovensku
Sociálne siete sú v súčasnosti plné fotografií úchvatných farieb na slovenskej nočnej oblohe. Snímky nájdeš aj na stránke Severe Weather Slovakia, ktorá podotýka, že ideálne podmienky na sledovanie udalosti sa vyskytli zjavne v okolí Prešova.
Jedinečnú fotografiu zachytenú neďaleko jednej zo slovenských metropol nájdeš na tomto odkaze.
Ako na to nabudúce?
Portál iMeteo píše, že polárnu žiaru sa dá zbadať aj očami, no odborníci odporúčajú iný prístup. Nočnú oblohu sa zakaždým oplatí odfotografovať. Objektívy totiž dokážu zachytiť spektrum farieb, ktoré polárna žiara spôsobuje, omnoho lepšie.
Šťastie sa zopakovalo
Podobné predstavenie sme na našej oblohe mohli sledovať aj začiatkom novembra minulého roka. Slnko nám rovnako ako v súčasnosti aj vlani poslalo poriadnu dávku koronárnej hmoty. Práve tá vyvoláva spomínané geomagnetické búrky a s nimi nad našimi hlavami svietia polárne žiary vznikajúce z takzvaného slnečného vetra.
Ako sme ťa už informovali, 5. novembra sme mohli polárnu žiaru v jasných ružových a fialových tónoch sledovať už okolo 18:00 hod. Fotografom sa podarilo zachytiť aj oranžové či dokonca zelené tóny žiary, pozorovať ju mohli aj susedia v Maďarsku.
Polárnu žiaru známu aj ako aurora borealis (severné polárne svetlo) môžeme pozorovať na nočnej oblohe, najmä v polárnych oblastiach.
Vzniká nasledovne:
- Slnko vyžaruje slnečné častice, ktoré sa nazývajú slnečný vietor.
- Slnečný vietor s nabitými časticami, ako sú elektróny a protóny, putuje vo vesmíre.
- Keď sa tieto nabité častice dostanú do blízkosti Zeme, sú odtiahnuté magnetickým poľom Zeme.
- Tieto častice sa pohybujú po magnetických siločiarach, ktoré smerujú k pólom Zeme.
- Keď častice narazia na atómy a molekuly v atmosfére Zeme, začnú vydávať svetlo. Toto svetlo vytvára polárnu žiaru.
Farba polárnej žiary závisí od typu atómov a molekúl, s ktorými častice interagujú. Napríklad polárna žiara môže mať rôzne farby, vrátane zelenej, červenej, fialovej a modrej, v závislosti od zloženia atmosféry a energie častíc.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Facebook/Severe Weather Slovakia o.z., iMeteo, Facebook/Severe Weather Slovakia o.z., SIU