Nad Slovenskom sa mali objaviť záblesky polárnej žiary. Geomagnetická búrka sa ešte vráti

  • Nad naším územím bolo podľa iMeteo možné pozorovať záblesky polárnej žiary
  • V nadchádzajúcu noc nás čaká ešte silnejšia geomagnetická búrka
Na snímke je zachytená polárna žiara nad kopcami
Ilustračný obrázok Unsplash/Matt Houghton
  • Nad naším územím bolo podľa iMeteo možné pozorovať záblesky polárnej žiary
  • V nadchádzajúcu noc nás čaká ešte silnejšia geomagnetická búrka

Na oblohe nad Slovenskom sa mal v stredu objaviť vzácny jav, informuje portál iMeteo.sk. Podľa ich vyjadrenia bolo vďaka geomagnetickej búrke o 22:30 možné nad našim územím pozorovať červenkasté záblesky polárnej žiary. 

Ide o unikátnu udalosť. Polárna žiara nie je v našej oblasti bežná a objaví sa len niekoľkokrát do roka, alebo vôbec.

Možný výskyt polárnej žiary nám potvrdil aj riaditeľ Astronomického ústavu SAV. Sám ju síce nevidel a tak informáciu nevie stopercentne potvrdiť, včerajšie merania geomagnetickej búrky však naznačujú, že nejde o výmysel.

Príležitosť sa môže zopakovať

V stredu našu planétu zasiahla geomagnetická búrka, ktorá súvisí aj s krásnym javom polárnej žiary. Včerajšia geomagnetická búrka patrila medzi slabšie až mierne, aj napriek tomu však priniesla polárnu žiaru aj do nižších oblastí než zvyčajne.

„Môžem potvrdiť, že na základe meraní bola v noci zo 17. na 18. augusta zaznamenaná silná geomagnetická búrka. Na Slovensku sa nachádzajú vo vhodnej polohe takzvané koronálne diery, ktoré vysielajú nejaké urýchlené častice smerom k Zemi a bolo aj viacero výronov koronálnej hmoty,“ uviedol pre Startitup Peter Gömöry, riaditeľ Astronomického ústavu SAV.

„Geomagnetická aktivita bola zaznamenaná, s tým, že bola na takej úrovni, ktorá nevylučuje, aby bola aj zo Slovenska pozorovaná polárna žiara. Ja osobne som ju nevidel, a preto to nemám ako inak potvrdiť. Dá sa však očakávať, že nejde o výmysel. Ak existujú záznamy, že to niekto odfotil, tak mal šťastie, že sa mu podarilo takúto vec spozorovať.“

Stránka Meteo Východ zverejnila na sociálnej sieti fotografie odleskov polárnej žiary, ktoré mali byť zaznamenané nad západným Slovenskom.

Búrka má pokračovať

Ak si včerajšiu príležitosť premeškal, nezúfaj. Geomagnetické búrky nekončia a podobná šanca by sa mohla zopakovať už počas tejto noci, zo štvrtka na piatok.

Aj túto noc či v skorých ranných hodinách zajtra, zasiahne našu planétu ďalšia geomagnetická búrka. SpaceWeather informuje, že sa očakáva, že séria CME zasiahne magnetické pole Zeme 18. až 19. augusta. Môže sa tak vyvolať silná geomagnetická búrka triedy G3.

„Predpovede sú také, že by mohla táto geomagnetická aktivita pokračovať aj v dnešný deň do zajtra. Aktuálne však pozerám merania a tie, ktoré sú teraz prijímané, tak v tomto momente nenasvedčujú žiadnej aktivite. To však neznamená, že tie modely, ktoré sú urobené, nemajú pravdu. Za nejakú dobu by k tej zvýšenej geomagnetickej aktivite mohlo dôjsť,“ uviedol pre Startitup Gömöry.

Včerajšia búrka patrila do triedy G1 až G2, čo predstavuje slabú alebo miernu búrku. Tá, ktorá je pred nami, má byť už o niečo silnejšia.

Aj nadchádzajúca geomagnetická búrka dokáže vyvolať polárne žiary, ktoré môžu byť opäť viditeľné aj v nižších zemepisných polohách okolo 50° zemepisnej šírky. 

Vhodnejšie podmienky pre pozorovanie polárnej žiary má Severná Amerika, avšak možné ju bude pozorovať aj z Európy.

„Aby som to zhrnul. V noci geomagnetická aktivita bola, je teda pravdepodobnosť, že zo Slovenska bola viditeľná polárna žiara. Nedá sa zároveň vylúčiť, že aj túto noc by sa dalo pozorovať niečo podobné. Ľudia si to však nesmú predstavovať tak, že uvidia polárnu žiaru v takom stave, ako ju môžu vidieť ľudia v ďaleko vyšších geografických šírkach. Ide o naozaj slabý úkaz, ktorý treba vedieť hľadať, aby sa dal pozorovať,“ uzavrel Gömöry.

Najlepšie podmienky spĺňajú miesta s nízkym až žiadnym osvetlením. A teda skvelým útočiskom môže byť dedina, hory alebo menšie mesto. Rovnako dôležité je aj dobré počasie, ktoré, žiaľ, ovplyvniť nevieme. Zážitok môže pokaziť napríklad hmla, ktorá sa môže objaviť kdekoľvek.

Hrozia aj nepríjemnosti

Silnejšia geomagnetická búrka sa nespája len s polárnou žiarou. Treba sa pripraviť aj na možné nepríjemnosti, ktoré sú s takýmito búrkami spojené.

Hrozia výpadky internetu, rádií, mobilných sietí aj GPS navigácie. Búrka totiž môže ovplyvniť správne fungovanie elektrických sietí a transformátorov či narušiť činnosť satelitov, približuje The Independent.

Búrka, ktorá má najväčší potenciál poškodenia, sa označuje ako G5. Ako sme už spomínali, nás čaká v túto noc búrka triedy G3.

Naozaj silné geomagnetické búrky môžu spôsobiť poriadne komplikácie, vážne výpadky či poškodenia elektroniky. Moderná civilizácia však zatiaľ nič podobné nezažila.

Skutočne silná geomagnetická búrka sa odohrala naposledy v roku 1859, známa je ako Carringtonova udalosť. Vtedy sa polárna žiara objavila až nad Karibikom a búrka poškodila telegrafné siete.

Zdroje: iMeteo.sk, SpaceWeather, Fontech, The Independent

Najnovšie videá

Trendové videá