Najvyšší ústavní činitelia dostali informácie o plánovanej manipulácii volieb. Majú dopadnúť v prospech Ruska, tvrdí Naď
- V Na telo sa stretli Jaroslav Naď a Robert Kaliňák
- Atmosféra diskusie bola dusná
- V Na telo sa stretli Jaroslav Naď a Robert Kaliňák
- Atmosféra diskusie bola dusná
Emócie by sa dali doslova krájať. V diskusnej relácii Na telo sa dnes stretli podpredseda strany Demokrati a exminister obrany Jaroslav Naď a člen predsedníctva Smeru-SD a exminister vnútra Robert Kaliňák.
Naď: Ústavní činitelia dostali informácie o plánovanej manipulácii volieb v prospech Ruska
„Sme za referendum, priamu demokraciu, vždy sme boli za priamu voľbu prezidenta,“ vyhlásil Kaliňák. Exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) tvrdí, že „viacero poslancov Smeru potvrdilo, že by Smer po voľbách zmenil priamu prezidentskú voľbu na parlamentnú“.
„Najvyšší ústavní činitelia dostali spravodajskú informáciu o snahe zmanipulovať voľby v prospech Ruska,“ uviedol Naď. Podľa neho konkrétny občan Slovenska dostal v Rusku peniaze na to, aby sa voľby ovplyvnili v prospech Smeru.
Robert Kaliňák zo Smeru tieto tvrdenia odmietol. Naď taktiež na Kaliňáka apeloval, aby Smer odstúpil z volieb, ak sa táto informácia preukáže ako pravdivá. Viac detailov však neprezradil.
Kaliňák uviedol, že „by nepovažoval za dobré, aby prípadný nový prezident udelil milosť Dušanovi Kováčikovi“. Exminister vnútra tvrdí, že lepšou možnosťou by bolo, aby si odsúdený bývalý špeciálny prokurátor vyriešil svoje kauzy právnou cestou.
Prezidentka dúfa, že svoju možnú kandidatúru oznámi v rozumnom čase
Prezidentka Zuzana Čaputová dúfa, že svoje rozhodnutie kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách oznámi v rozumnom čase.
„Nemám dôvod to odkladať donekonečna aj pre mňa samú. Tá pozícia je náročná, vyčerpávajúca, v mimoriadne ťažkom období, čiže musím urobiť zodpovedné rozhodnutie v správnom čase,“ uviedla v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.
Hlava štátu je zatiaľ po dvoch týždňoch spokojná s vládou odborníkov, píše TASR. Tvrdí, že sa ju s premiérom Ľudovítom Ódorom snažili vyskladať tak, aby mala čo najlepšiu štartovaciu čiaru a najmenšiu záťaž politických útokov.
Prezidentka vníma dve roviny pri vyslovení dôvery vláde. Jednou je akceptácia vlády a jej odbornosti a na druhej strane je to politické rozhodnutie.
Očakáva, že parlament, ktorý odvolal predchádzajúcu vládu, dá vláde odborníkov šancu a bude o vyslovení dôvery vecne rokovať, zoznámi sa s jej programovým vyhlásením a nezaujme k nej a priori odmietavý postoj. „Žiaľ, sú strany, ktoré to takto deklarujú vopred bez vecnej argumentácie,“ podotkla Čaputová.
Vyslovenie dôvery by podľa nej pomohlo pri zostavovaní štátneho rozpočtu aj rozpočtu samospráv. Ak by parlament vláde odborníkov nevyslovil dôveru, tak bude po 30 dňoch fungovať v takom istom režime ako vláda Eduarda Hegera.
Prezidentka tvrdí, že ministri poctivo pracujú na programovom vyhlásení vlády a dôrazy dávajú na správne miesta. Ambícia premiéra je konsolidovať veci, napraviť ich a zabezpečiť riadny chod štátu. Táto vláda si podľa nej nejde postaviť „pomníček úspešnosti na šesť mesiacov“, ale uvažuje, ako pripraviť koncepčné zmeny pre vládu, ktorá vzíde z volieb.
Zdroje: Markíza/Na telo, TASR