Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov: Koronavírus vrhol do chudoby 31 miliónov ľudí, toto sú najväčšie problémy
- Koronavírus sa nespája len s mnohými úmrtiami, ale aj inými problémami
- Tým sa venuje aktuálna Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov
- Koronavírus sa nespája len s mnohými úmrtiami, ale aj inými problémami
- Tým sa venuje aktuálna Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov
Výročná správa Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov so sebou priniesla niekoľko šokujúcich zistení. Ukázalo sa, že stále neutíchajúca pandémia si okrem obetí na životoch vyžiadala aj ďalšie obete. Ľudí v chudobe.
Podľa správy sa do extrémnej chudoby kvôli pandémii dostalo ďalších 31 miliónov ľudí po celom svete. Táto skutočnosť je veľký problém, keďže globálny pokrok v odstraňovaní chudoby predĺžila o ďalšie 4 roky.
63-stranová správa okrem chudoby skúma aj pokrok v rámci očkovacích látok a ďalšie zdravotné problémy. Zistilo sa, že pandémia má veľký vplyv aj na rutinné očkovanie detí, ktoré neustále klesá. Napríklad miera očkovania proti malárii klesla o 7 percent. Zároveň sa zväčšil rozdiel medzi vzdelaním v chudobných a bohatých krajinách.
Ako uvádza portál CNBC, výročná správa vyzýva svetových lídrov, aby sa neštítili investovať do vývoja a výroby vakcín a zlepšenia infraštruktúry verejného zdravotníctva. Táto výzva sa týka najmä krajín s nízkymi príjmami, v ktorých sa vláda nedokázala vyhnúť najhorším následkom pandémie.
O tom, že koronavírus je veľkým problémom, hovorí aj generálny riaditeľ Nadácie Mark Suzman. Podľa jeho slov je viditeľná veľká stagnácia pokroku vo viacerých ukazovateľoch, predovšetkým však ide o výživu a vzdelávanie.
Podľa viacerých svetových zdravotníkov a lekárov sa však situácia môže aj naďalej zhoršovať a ekonomický dopad by mohol byť ešte výraznejší. Problémom je najmä nízka zaočkovanosť a nové mutácie, ktoré sa objavujú v pravidelných intervaloch. V dôsledku toho vzniká mnoho nových ohnísk, kvôli ktorým musia svetové vlády prijímať nové opatrenia.
Chudoba
Na celom svete bolo doposiaľ podaných 5,5 miliardy vakcín, no podľa Svetovej zdravotníckej organizácii „odišlo“ 80 percent z nich do krajín s vysokým alebo stredným príjmom.
Extrémna chudoba je definovaná ako život s 1,9 dolármi na deň a podľa správy takto v súčasnosti žije až 9 percent svetovej populácie. Hoci ide o stále vysoké číslo, je potrebné podotknúť, že v minulom desaťročí žilo v extrémnej chudobe až 37 percent obyvateľstva Zeme.
Dá sa povedať, že znižovanie chudoby malo počas posledného desaťročia veľmi vysoké tempo, no kvôli pandémii sa pozastavilo. Odborníci predpokladajú, že chudoba na hranici 9 percent ostane aj niekoľko rokov. Týkať sa bude predovšetkým krajín s nízkymi príjmami a krajín s nízkou zaočkovanosťou.
„Keďže je väčšina bohatých krajín značne zaočkovaná, väčšine z nich sa počas roka 2021 podarí zotaviť z ekonomickej ujmy,“ konštatuje Suzman.
Okrem nárastu chudoby však vidí ďalší problém. Keďže sa situácia v bohatých krajinách bude každým dňom zlepšovať, odborníci predpokladajú, že k pandémii sa budú stavať ako k ďalšiemu ochoreniu chudobných.
To znamená, že to nebude viac ich problém a budú pred ním zatvárať oči.
Zaujímavosťou je, že ekonomické dôsledky majú veľký vplyv aj na rodovú rovnosť. Tá sa týka nielen chudobných krajín, ale aj tých bohatých. Správa informuje, že kríza postihla najmä ženy. Zo všetkých zaniknutých pracovných miest na svete patrilo až 13 miliónov z nich ženám.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: CNBC, Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov