Nadávky a vlastný biznis: Zúfalý ovocinár rozdal jablká zadarmo. Slováci to škaredo využili

  • To, čo si ľudia nazbierali si mohli nechať a nemuseli nič zaplatiť
  • Niektorí Slováci sa to rozhodli nepekne využiť a zarobiť
Jablká na strome, dievča oberá jablká
Ilustračný obrázok Unsplash/Krista Bennet, Sokmean Nou
  • To, čo si ľudia nazbierali si mohli nechať a nemuseli nič zaplatiť
  • Niektorí Slováci sa to rozhodli nepekne využiť a zarobiť

Už v novembri sme ťa informovali o samozbere jabĺk v obci Dvory nad Žitavou, ktorý prilákal množstvo ľudí. Prišlo ich tak veľa, že sa v obci tvorili kolóny. Záujem spôsobila najmä skutočnosť, že Emilove Sady sa rozhodli uskutočniť samozber nepredaných jabĺk. To znamená, že to, čo si ľudia nazbierali, si mohli nechať a nemuseli nič zaplatiť. 

Sad na svojej stránke uvádzal, že v Dvoroch nad Žitavou ovocinárstvo funguje už 55 rokov a jablká za tento čas v zime nikdy neostali visieť na stromoch. Tento rok ich málo nebolo a pracovníci nestihli všetky pozbierať. Zvyšné teda ľuďom ponúkli spôsobom, ktorý návštevníkom umožnil urobiť si výlet, stráviť čas s blízkymi a získať ovocie na celú zimu.

Portál TV Nnoviny informoval, že na stromoch v Dvoroch nad Žitavou ostalo stotisíc kilogramov jabĺk, no ovocinári si ich pre vysoké ceny energií nemohli dovoliť uskladniť. Hrozilo, že všetky plody kvôli prichádzajúcej zime zhnijú, a to pracovníci sadov nechceli dopustiť.

Slováci sa opäť ukázali

Samozber jabĺk bez platenia preto usporiadali prvýkrát vo svojej histórii a prinajmenšom sa dá povedať, že bol úspešný. Množstvo návštevníkov sadov ovocinárov dojalo. Emilovi Schultzovi, jednému z nich, vyšli do očí slzy. Vysvetlil, že „jablká potrebujú konzumenta”, a tak sa ich rozhodli rozdať. „Pevne verím, že sa sem vrátia,” uviedol pre TV Noviny.

„Potrebujeme ich pomoc a ja pevne verím, že sú medzi nimi aj ľudia, ktorí nám dobrovoľne prispejú a pomôžu, aby tieto sady boli aj budúci rok a aj o desať rokov pre ďalšiu generáciu,“ uviedol Schultz.

Niektorí ľudia chceli biznis podporiť a za jablká, ktoré nazbierali, núkali peniaze. Iní sa však rozhodli rozbehnúť vlastný biznis. Nazbierané jablká totiž predávali na trhoch, respektíve ich ponúkali po domoch. Okrem toho sa však našli aj ľudia, ktorí Schultzovi nadávali. Dôvodom bolo to, že sa do preplneného sadu nedostali. 

Problémom sú ceny energií

Ako sme ťa informovali v tomto článku, Emilove Sady na ľudí apelovali už v septembri a žiadali ich, aby sady navštívili. Nadbytok jabĺk hlásili už začiatkom jesene a návštevníkom samozberov sľubovali zvýhodnené ceny.

Je to až neuveriteľné, ako cena energií stúpla a, bohužiaľ, pre nás podnikateľov to znamená obrovskú neistotu. Nejaké plánovanie ide úplne bokom. Teraz je dôležité prežiť toto obdobie,“ objasnil Schultz pre Startitup.

Keďže u nás chladíme v skladoch elektrinou, tak si nemôžeme dovoliť jablká preskladňovať, pretože by sa stali nepredajnými. Preto sme sa rozhodli pre riešenie – čo nepredáme na jeseň, bohužiaľ, bude musieť zostať na stromoch. Preskladníme iba minimálne množstvo jabĺk, asi 20 % úrody tak, aby sme mali v našich podnikových predajniach,“ dodal ovocinár.

Ovocinár Peter Drobňák pre tvnoviny.sk vysvetlil, že v Emilových Sadoch si ľudia mohli nazbierať rôzne odrody. Konkrétne šlo o neskoré zimné jablká braeburn, ktoré sú vhodné na uskladňovanie, ale aj odrody jonagold a topas. Tie sú zas lepšie na priamy konzum.

Zdroje: TV Noviny, TV Noviny

Najnovšie videá

Trendové videá