Kadibúdky novej generácie dokážu z odpadu vyrábať hnojivo i energiu
- V roku 2010 vznikla spoločnosť Loowatt, ktorá vyrába toalety bez vody
- V súčasnosti sa snaží preraziť na trhu v Juhoafrickej republike
- V roku 2010 vznikla spoločnosť Loowatt, ktorá vyrába toalety bez vody
- V súčasnosti sa snaží preraziť na trhu v Juhoafrickej republike
Životné podmienky na svete sú rôznorodé. Uvedomila si to aj londýnska spoločnosť Loowatt, ktorá predáva „splachovacie“ toalety bez vody, informuje Forbes.
Uplatnenie nachádza najmä v oblastiach, kde je nedostatok vody alebo sú tam praktickejšie prenosné toalety, vzhľadom na to, že viac ako dve tretiny sveta nemá prístup k toaletám s kanalizáciou. Nejde len o obmedzenie obyvateľstva daných oblastí, ale aj o obrovskú kontamináciu životného prostredia či šírenie chorôb.
Ako uvádza portál Business News, tieto „nadčasové“ toalety využívajú obehový systém, pomocou ktorého sa zhromažďuje odpad. Následne ho spracováva, pričom sa premieňa na bioplyn na výrobu elektriny, plynu na varenie či organického hnojiva.
„Vytvorili sme prepojenie, ktoré privádza ľudský odpad na miesto, kde je možné ho bezpečne a udržateľne spracovať,“ hovorí pre Forbes zakladateľka a CEO spoločnosti Virginia Gardinerová.
„Systém tiež vytvára ‚zážitok’ z toalety na rovnakej úrovni ako splachovacie toalety,“ dodáva.
Toalety s kontajnermi na odpad
Pravdepodobne premýšľaš, ako niečo také môže fungovať, avšak je to jednoduchšie, než sa zdá. Ako Loowatt píše na svojej stránke, ich toalety sú podobné bežnému splachovaciemu záchodu.
Rozdiel je v tom, že vo vnútri záchodovej misy sú kontajnery na odpad, ktorých cieľom je bezpečne a hygienicky zachytávať ľudský odpad. Nielenže daný krok utesňuje baktérie a pachy, ale zároveň zanecháva aj vždy čistú misu.
Po tom, čo sú kontajnery naplnené, lokálny servisný tím odvezie odpad na spracovanie, uvádza Forbes. Väčšina pozostáva z ľudského odpadu bez chemikálií, ktorý sa mení na surovinu pre energiu alebo hnojivo, avšak malá časť sa separuje na recykláciu a kompostovanie.
K dispozícii je aj softvér slúžiaci najmä na správu platieb zákazníkov v rozvíjajúcich sa trhoch. Medzi jeho ďalšie funkcie patrí aj sledovanie a zhromažďovanie údajov, ktoré môžu pomôcť optimalizácii služieb.
Dvojaký spôsob
Systém toaliet pozostáva z dvoch rozličných spôsobov. V materskej krajine toalety slúžia predovšetkým na stavbách či rôznych spoločenských podujatiach. Gardinerová tvrdí, že toalety boli použité aj na rôznych podujatiach v Spojenom kráľovstve.
Na ostatných rozvíjajúcich sa trhoch sa systém zameriava skôr na domácnosti, píše Business News. Avšak každá domácnosť musí uhradiť mesačný poplatok. Medzi ďalšie povinnosti patrí aj pravidelný týždenný servis toaliet.
Posledných päť rokov sa testovali na Madagaskare, aktuálne firma skúša preraziť v Juhoafrickej republike. Vyhliadky na potenciálny trh sú nádejné, úsilie Loowattu totiž podporuje aj tamojšia vláda.
Infraštruktúra miest je pre prijatie odpadu kľúčová. Na Madagaskare sa privádza do siete malých decentralizovaných anaeróbnych spracovateľov, ktorí sú prevádzkovaní mestom. Ich cieľom je prerobiť odpad napríklad na hnojivo alebo palivo.
V Spojenom kráľovstve sa spracováva vo väčších, centralizovanejších zariadeniach, pričom sa proces stáva súčasťou prevádzky zariadenia na čistenie odpadových vôd.
Počiatky spoločnosti
Gardinerová sa začala zaujímať o biznis s toaletami už približne pred 20 rokmi, píše Forbes. V tom čase pracovala na publikácii o architektúre a dizajne. V roku 2003 ju počas prehliadky kuchynského a kúpeľňového priemyslu ju znepokojila kultúra daného odvetvia. Očakávala, že v oddelení toaliet uvidí revolučné technológie na úsporu vody, avšak všetko bolo len o spotrebe vody a zdrojoch.
Počas štúdia inžinierstva priemyselného dizajnu začala pracovať na projekte, ktorý sa stal prvou verziou „nadčasových“ toaliet. V roku 2010 založila spomínanú spoločnosť, ktorá expanduje aktuálne najmä na Madagaskare.
V roku 2017 sa na Madagaskare vytvorila takáto spoločnosť, ktorú prevádzkujú miestni obyvatelia. Zarába na predaji hardvéru, náplní a spotrebného materiálu pre toalety, avšak výnimkou nie je ani prenájom zariadení na spracovanie odpadu.
Zdroje: Forbes, Business News, Loowatt