Nádej v boji s demenciou: Vedci prišli s nečakaným zistením, riešením majú byť bežné lieky

  • Výsledky rozsiahlej štúdie ich prekvapili
  • Demencia by sa potenciálne mohla liečiť zaužívanými liekmi
nemocnica demencia
Ilustračné foto Unsplash/NCI, CDC
  • Výsledky rozsiahlej štúdie ich prekvapili
  • Demencia by sa potenciálne mohla liečiť zaužívanými liekmi

Nárast počtu pacientov s demenciou predstavuje jednu z najväčších výziev modernej medicíny. Už dávno vieme, že podľa odhadov vedcov budú už alarmujúce čísla ešte stúpať. Lenže čo ak vedci našli novú nádej?

Predpovede odborníkov nie sú optimistické. Tvrdia, že do roku 2050 má počet ľudí trpiacich týmto ochorením dosiahnuť až 153 miliónov prípadov celosvetovo. Nová rozsiahla štúdia vedcov z prestížnych britských univerzít v Cambridge a Exeteri však prináša nádejné zistenia.

Výskumníci analyzovali údaje zo 14 rozsiahlych štúdií, ktoré sledovali viac ako 130 miliónov ľudí a dokumentovali milión prípadov demencie. Ich zistenia naznačujú, že v boji proti tomuto závažnému ochoreniu by mohli pomôcť už existujúce a schválené lieky.

Pomôcť by mali antibiotiká a vakcíny

„Naliehavo potrebujeme nové spôsoby liečby na spomalenie postupu demencie,“ vysvetľuje Dr. Ben Underwood z Univerzity v Cambridge. „Ak nájdeme už schválené lieky pre iné ochorenia, môžeme ich dostať do klinických skúšok a k pacientom oveľa rýchlejšie než úplne nové lieky.“

Jedným z najprekvapivejších zistení štúdie je potenciálny prínos antibiotík, antivirotík a vakcín pri prevencii demencie. Tento objav podporuje dlhodobé podozrenie vedcov, že za niektorými prípadmi ochorenia môžu stáť vírusové alebo bakteriálne infekcie. 

Výskum priniesol aj ďalšie zaujímavé poznatky. Protizápalové lieky, medzi ktoré patrí napríklad bežne dostupný ibuprofen, preukázali sľubný potenciál v znižovaní rizika vzniku demencie. Situácia je však komplikovanejšia pri iných skupinách liekov.

Štúdia ukázala nejednoznačné výsledky pri liekoch na krvný tlak, antidepresívach a liekoch na cukrovku. Zatiaľ čo niektoré z nich riziko demencie znižovali, iné ho paradoxne zvyšovali.

Prelomový objav

„Ak dokážeme využiť lieky, ktoré sa už ukázali ako bezpečné a sú schválené na iné účely, môže to ušetriť milióny libier a desaťročia vývoja nových liekov na demenciu,“ vysvetľuje Dr. Richard Oakley z Alzheimerovej spoločnosti. 

Napriek sľubným výsledkom však odborníci zachovávajú opatrný optimizmus. Zdôrazňujú, že pred definitívnym potvrdením účinnosti identifikovaných liekov budú nevyhnutné rozsiahle klinické štúdie. Tie majú potvrdiť alebo vyvrátiť potenciál existujúcich liekov v boji proti demencii a stanoviť presné podmienky ich použitia.

Pozor na prílišné používanie liekov

Príliš vysoké dávky paracetamolu môžu poškodiť pečeň. Denná dávka by podľa odborníkov nemala presiahnuť 4000 miligramov. Počas užívania lieku sa zároveň neodporúča konzumovať alkohol. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na to upozornil na sociálnej sieti.

Podotkol, že paracetamol patrí medzi najčastejšie používané lieky na zmiernenie bolesti a zníženie horúčky. Lieky s obsahom paracetamolu sa užívajú najmä pri chrípke, prechladnutí, na bolesti hlavy a chrbta. Na rozdiel od kyseliny acetylsalicylovej (známej ako acylpyrin alebo aspirín) nemá protizápalové účinky, neovplyvňuje výrazne zrážanlivosť krvi a je šetrný k tráviacemu traktu,“ ozrejmil ŠÚKL.

Zdôraznil, že paracetamol je bezpečný a účinný liek, ak sa používa zodpovedne a správne. Apeluje preto na dodržiavanie odporúčaného dávkovania, ktoré by u dospelých nemalo presiahnuť 4000 miligramov denne. Ako priblížil, pacienti by mali užívať 500 až 1000 miligramov každých štyri až šesť hodín. Odporúča tiež skontrolovať zloženie iných užívaných liekov.

„Paracetamol je častou súčasťou kombinovaných liekov. Ich súčasným užívaním môže dôjsť k neúmyselnému zdvojnásobeniu dávky,“ ozrejmil ŠÚKL.

Varuje aj pred konzumáciou alkoholu počas užívania paracetamolu. „Alkohol môže zosilniť účinky paracetamolu, čo môže viesť k nevedomému prekročeniu bezpečných dávok a zvýšiť riziko otravy a vážneho poškodenia pečene,“ vysvetlil ústav.

Pacientom odporúča, aby sa poradili s lekárom, ak užívajú aj iné lieky, ak majú ochorenie pečene alebo obličiek i v prípade, že potrebujú užívať liek viac ako tri dni na zníženie horúčky a desať dní na utíšenie bolesti.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Alzheimer, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá