Nádorové bunky zmení späť na zdravé: Vedci objavili revolučný „prepínač“, ktorý dokáže zvrátiť rakovinu
- Kórejskí výskumníci objavili spôsob, ako zvrátiť rakovinu
- Ich metóda môže priniesť revolúciu v onkologickej liečbe

- Kórejskí výskumníci objavili spôsob, ako zvrátiť rakovinu
- Ich metóda môže priniesť revolúciu v onkologickej liečbe
Konvenčné prístupy k liečbe rakoviny sa sústreďujú na elimináciu nádorových buniek prostredníctvom chirurgického zákroku, chemoterapie alebo rádioterapie. Nové vedecké poznatky však naznačujú, že existuje aj iná možnosť.
Výskumný tím profesora Kwang-Hyun Cho vyvinul prelomovú metódu, ktorá namiesto deštrukcie nádorových buniek umožňuje ich reverznú transformáciu na zdravé bunky. Táto stratégia sa opiera o kritický bod v raných štádiách ochorenia, keď ešte existuje možnosť obnoviť normálne bunkové funkcie a zastaviť progresiu ochorenia.
„Ide o prvú štúdiu, ktorá dokazuje, že kľúčový faktor ovplyvňujúci osud nádoru sa nachádza práve v tejto prechodnej fáze,“ cituje portál News Medical profesora Cho. Rakovina vzniká ako výsledok postupnej akumulácie genetických mutácií, ktoré narúšajú regulačné mechanizmy bunkového cyklu. Včasný zásah dokáže zvrátiť patologické zmeny, obnoviť funkciu buniek a vytvoriť nové možnosti pre inovatívne prístupy v onkologickej terapii.
Ako funguje premena rakovinových buniek
Výskumný tím profesora Kwang-Hyun Cho z Katedry biologického a mozgového inžinierstva vyvinul technológiu na detekciu a analýzu kritického prechodového javu.
Kritický prechod spôsobuje náhlu zmenu bunkového stavu v presne definovanom časovom bode. K tomuto fenoménu dochádza aj pri tumorigenéze, keď postupná akumulácia genetických a epigenetických zmien vedie k premene zdravých buniek na rakovinové.
Výskumníci odhalili, že normálne bunky, pred definitívnou transformáciou do nádorového fenotypu, prechádzajú nestabilným kritickým prechodovým stavom, v ktorom dočasne koexistujú normálne aj rakovinové vlastnosti.
Pomocou metód systémovej biológie analyzovali tento proces a vyvinuli technológiu na identifikáciu reverzného molekulárneho prepínača. Objavili enzým, ktorý zabraňuje rozkladu proteínov spojených s rakovinou, čím podporuje rast nádorov. Zablokovanie jeho aktivity zastavilo rast nádorových buniek a obnovilo ich normálny stav.
Experimentálne aplikácie na bunkách rakoviny hrubého čreva potvrdili účinnosť novej metódy. Molekulárne analýzy preukázali, že aktivácia prepínača vedie k obnoveniu vlastností zdravých buniek. Otvárajú sa tak nové terapeutické možnosti pre onkologickú medicínu.
Revolučný prístup bez vedľajších účinkov
Chemoterapia často spôsobuje závažné vedľajšie účinky, pretože nezasahuje výlučne rakovinové bunky, ale poškodzuje aj zdravé tkanivá. Takýto zásah oslabuje organizmus a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku sekundárnych malignít.
Najnovšie výskumy však prinášajú možnosť zasiahnuť do rakovinového procesu už v počiatočných fázach, čím by sa mohlo predísť vzniku nádorov u vysokorizikových pacientov. Medzi nich patria jedinci s genetickou predispozíciou na rakovinu alebo osoby pravidelne vystavené karcinogénom, ako je tabakový dym.
Ako uvádza Daily Records, štúdia prináša hlbšie pochopenie mechanizmov rakoviny, čo môže výrazne prispieť k rozvoju personalizovanej medicíny. „Táto analýza detailne odhalila procesy prebiehajúce v bunkách počas vývoja rakoviny, ktorý bol doteraz nejasný,“ uviedol profesor Kwang-Hyun Cho.
Hoci bunková diferenciácia, ktorá predstavuje proces prechodu buniek funkčnými zmenami, nie je nový koncept, tím profesora Cho objavil špecifický mechanizmus s významným terapeutickým potenciálom pri liečbe rakoviny.
Výskum kórejských vedcov otvára dvere k novým stratégiám, ktoré by mohli cielene zasiahnuť nádorové bunky a ponúknuť sľubnú alternatívu k súčasným terapeutickým metódam.
Čítajte viac z kategórie: Lifehacking
Zdroje: News Medical, Daily Records