Vynosenie dieťaťa je na Slovensku nelegálne, u našich susedov je všetko inak. „Ženám na inzerát“ vyplatí tisíce eur

  • Niektorí ho stále označujú za obchod s ľuďmi
  • Slováci si teoreticky môžu nechať vynosiť dieťa u susedov, avšak existujú právne riziká
tehotná žena a zmluva
Ilustračné foto Archív Canva
  • Niektorí ho stále označujú za obchod s ľuďmi
  • Slováci si teoreticky môžu nechať vynosiť dieťa u susedov, avšak existujú právne riziká

Náhradné materstvo, alebo aj „surogačné materstvo“, označuje proces, v ktorom žena vynosí a porodí dieťa pre iný pár. Ide o zložitý proces, ktorý si každá krajina právne „ošetrí“ po svojom. U našich českých susedov už nejde o žiadny škandál, no na Slovensku je stále ilegálne. 

Dôvodov, prečo sa páry uchýlia k tejto forme vynosenia dieťaťa, je mnoho. „Žijeme v dobe, keď sa skloňuje pojem ‚pandémia neplodnosti‘. Priemerne každý piaty pár má problémy s prirodzeným počatím. Náhradné materstvo je pre mnohé neplodné páry jediným riešením, ako zachovať istú biologickú väzbu na dieťa,“ vysvetľuje právnička Andrea Erdősová. 

U našich susedov ide o akúsi „sivú zónu“, pretože české právo inštitút náhradného materstva výslovne neupravuje, ale ani nezakazuje. Náhradné materstvo sa v občianskom zákonníku Českej republiky spomína iba v súvislosti s osvojením.

„Právna úprava v ČR v súčasnosti nie je nejako detailnejšie prepracovaná, ale surogačné materstvo pripúšťa. Osobitne teda proces osvojenia, ktorý je jeho súčasťou a vychádza z nekomerčnej tzv. altruistickej formy. Opačný prístup je trestný. Matkou dieťaťa je žena, ktorá dieťa porodila, to je stará rímsko-právna maxima, ktorá platí v ČR, aj na Slovensku, preto musí nastúpiť proces osvojenia ženou z objednávateľského páru.“

Slovenskí rodičia, ktorí by si chceli pomôcť týmto spôsobom, budú však sklamaní. Naša legislatíva neobsahuje právnu úpravu náhradného materstva. „Dokonca zákon o rodine zakazuje dohody, ktoré by sa priečili spomínanej zásade o tom, kto je matkou dieťaťa, takže nie je legálne a nie je možné vykonávať ho,“ tvrdí ďalej Erdősová. 

Ako sa môžu Slováci k tejto forme vynosenia dieťaťa dostať a ako celý proces funguje, sme zisťovali u českej reprodukčnej kliniky REPROMEDA. O tom, ako je náhradné materstvo právne ošetrené a prečo ide z pohľadu ľudských práv o „klzký svah“, nám zas porozprávala Andrea Erdősová, členka Vedeckej rady Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. 

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroj: REPROMEDA

Najnovšie videá

Trendové videá