Nahrádzanie mužských postav ženskými môže z chlapcov vychovať zločincov, tvrdí anglický politik
- Podľa konzervatívnych politikov vo Veľkej Británii môže za nárast kriminality nedostatok mužských hrdinov
- Kritici však poukazujú na skutočnosť, že vláda konzervatívcov znižovala dotácie
- Poškodené boli práve oblasti, ktoré sa venujú mládeži, ale aj polícia či justícia
- Podľa konzervatívnych politikov vo Veľkej Británii môže za nárast kriminality nedostatok mužských hrdinov
- Kritici však poukazujú na skutočnosť, že vláda konzervatívcov znižovala dotácie
- Poškodené boli práve oblasti, ktoré sa venujú mládeži, ale aj polícia či justícia
Každý rok sa v médiách a na internete objavia správy o plánoch filmových štúdií zmeniť mužskú hlavnú postavu a nahradiť ju ženou. V niektorých projektoch sa to už stalo, napríklad v seriáli Doctor Who (Pán času). O niečom podobnom sa hovorilo aj pri poslednom filme so slávnym agentom Jamesom Bondom. Aj napriek „overeným“ správam sme vo filme mohli vidieť opäť známeho agenta mužského pohlavia.
Nahrádzanie mužských hrdinov tými ženskými môže spôsobiť, že mladým chlapcom zostanú ako kultúrne vzory iba negatívne postavy vo filmoch a seriáloch. S takouto teóriou prišiel Nick Fletcher, anglický konzervatívny poslanec pri príležitosti Medzinárodného dňa mužov, píše The Guardian.
Za zvýšenú kriminalitu môžu ženské náhrady hrdinov, tvrdí politik
Podľa neho sú diskusie o bezpečnosti žien riskantné, pretože sa zameriavajú na fakt, že páchateľom bol muž a tým pádom aj na toxickú maskulinitu.
Fletcher citoval štatistiky, ktoré hovoria o slabých výsledkoch mužov v oblastiach, ako je vzdelanie, zamestnanosť, samovraždy či spánok. Ďalší z poslancov Don Valley ho podporil a uviedol, že muži a chlapci potrebujú lepšie mužské vzory.
— Nick Fletcher MP (@NickFletcherMP) November 25, 2021
„Zdá sa, že existuje výzva od malej, ale veľmi hlasnej menšiny, že každá mužská postava alebo dobrý vzor musí mať ženskú náhradu. Stačí sa pozrieť na diskusie o tom, kto bude hrať Jamesa Bonda. A nejde len o Jamesa Bonda: v posledných rokoch sme to videli aj v Doctor Who, Ghostbusters, Luke Skywalker a The Equalizer. Tieto postavy nahradili ženy a mužom zostali len Krayovci a Tommy Shelby,“ uviedol.
Jeho reč však neskončila. „Čudujeme sa, že toľko mladých mužov pácha zločiny? Takéto relácie spôsobujú, že zločin vyzerá cool,“ pokračoval.
Následne vo svojom vyhlásení na Twitteri tvrdil, že obsah jeho slov bol nesprávne vysvetlený. Údajne nechcel spájať fakt, že Doctor Who je žena, a vraj netvrdil, že to má za následok zločiny páchané mužmi.
Ďalší konzervatívec Scott Benton sa vyjadril, že mužské problémy boli príliš dlho zametané pod koberec, keďže sa spoločnosť sústredila na falošný príbeh o mužských privilégiách.
Zrušené dotácie a červené pilulky
Samozrejme, kritika ich názorov na seba nenechala dlho čakať. Podľa magazínu The New Statesman štatisticky horšie výsledky chlapcov sú dôsledkom zníženia vládnych dotácií, ktoré mali smerovať práve na prácu s mládežou alebo boli určené polícii a justícii. Práve konzervatívna strana vládne vo Veľkej Británii posledných 11 rokov.
„Je to pravda. Nikdy som nevidel Doctora Who, ale neustále cítim nutkanie niečo podpáliť. Keby ma len Christopher Eccleston (herec, ktorý hral v Doctor Who) mohol zachrániť,“ vtipkoval historik Greg Jenner.
Herečka Jameela Jamil sa politika opýtala, či už „prehltol svoju červenú pilulku“. Na fóre Reddit používajú frázu „červená pilulka“ inšpirovanú Matrixom skupiny, ktoré veria, že dnešná spoločnosť útočí na práva mužov, píše The National.
Vo svete sa tieto hlasy objavujú čoraz častejšie, pričom mnohé ženské organizácie upozorňujú, že ide len o rovnosť, ktorá v minulosti v kinematografii chýbala. Ženské postavy mali v minulosti často len vedľajšie úlohy, respektíve namiesto hrdiniek zobrazovali ženské stereotypy.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, The New Statesman, The National, Twitter