Najbližšie dni prinesú pre motoristov smutné správy. Priprav sa na zdraženie
- Ceny by mali ďalej rásť
- Nafta je o približne 13 % vyššia ako vlani
- Ceny by mali ďalej rásť
- Nafta je o približne 13 % vyššia ako vlani
Toto šoférov určite nepoteší. Slovenskí motoristi by mali v najbližších dňoch počítať s nárastom cien na čerpacích staniciach. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.
Ceny by mali ďalej rásť
„Ceny ropy na svetovom komoditnom trhu sa v predchádzajúcich dvoch týždňoch hýbali oboma smermi. Predminulý týždeň klesli pod 80-dolárovú hranicu, minulý týždeň ale opäť rástli smerom k 87 dolárom za barel. Na rastúcej vlne sa nesú aj ceny pohonných látok na našich čerpacích staniciach. A očakávame, že inak tomu nebude ani v nasledujúcom týždni a ceny môžu opäť mierne vzrásť,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.
Od začiatku tohto roka sa ceny benzínu na našich pumpách postupne zvyšujú. Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za 5. týždeň tohto roku vzrástli ceny benzínov na našich pumpách. Liter 95-oktánového benzínu sa predminulý týždeň predával za priemernú cenu až 1,598 eura. V týždňovom porovnaní tak jeho cena vzrástla o 1,3 %. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,789 eura a jeho cena sa zvýšila o 0,7 %.
Jedine v prípade nafty zaznamenali štatistici pokles ceny, ale aj to len mierny o 0,3 % na úroveň 1,601 eura za liter. V medziročnom porovnaní je benzín o trochu drahší ako vlani v takomto období, a to o zhruba 5 %. Stále je ale medziročne výraznejšie drahšia nafta, ktorej cena je o približne 13 % vyššia ako vlani.
V úvodných týždňoch tohto roka ceny ropy Brent rástli. Následne sa ropa dostala až pod 80-dolárovú hladinu, na svoje trojtýždňové minimá. Pod zlacňovanie ropy sa podpisovali narastajúce obavy na trhoch z recesie európskej ekonomiky. Počas minulého týždňa sa ale ceny ropy vybrali opäť nahor a vyšplhali sa až smerom k úrovni 87 amerických dolárov za barel.
Dôvodom rastúcich cien boli podľa analytičky očakávania oživujúceho sa dopytu v Číne, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy. To prevážilo nad obavami z recesie európskej a americkej ekonomiky, ktorá by zase mohla znížiť spotrebu ropy.
Ovplyvňujú to aj katastrofy v Turecku
„Okrem toho bola ropa minulý týždeň ťahaná nahor aj z dôvodu zatvorenia dôležitého terminálu v Turecku, ktoré zasiahlo silné zemetrasenie. No a trhy zareagovali aj na informácie z Ruska, že zníži svoju produkciu ropy o 500-tisíc barelov denne, čo taktiež zatlačilo na rast cien,“ konštatovala Glasová.
S problematikou sa Startitup nedávno obrátil aj na analytika XTB, Tomáša Vranka.
„V najbližších dvoch týždňoch očakávame, že ceny pohonných hmôt na Slovensku zaznamenajú nárast od štyroch do siedmich centov za liter. Od 5. februára 2023 však Slovnaft už bude môcť vyvážať svoje ropné produkty vyrobené z ruskej ropy iba do Českej republiky, a teda bude nútený zvýšiť dovoz neruskej drahšej ropy,“ povedal pre Startitup Vranka.
Podľa experta teda existuje riziko, že o neruskú ťažkú ropu vznikne medzi európskymi krajinami silný konkurenčný boj, ktorý môže viesť k zdraženiu cien pohonných hmôt nielen na našich čerpacích staniciach, ale aj v okolitých krajinách.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SITA