Najbohatší človek sveta prespáva vo svojich fabrikách. Toto je dôvod prečo
- Keď sa firma stane tvojim životom a doslova domovom
- Je podľa teba Elon Musk dobrý šéf?
- Keď sa firma stane tvojim životom a doslova domovom
- Je podľa teba Elon Musk dobrý šéf?
Rok 2020 môžeme okrem korony označiť aj za rok Elona Muska. Jeho raketový výstup, a to nie len tej skutočnej vesmírnej rakety, ale aj jeho osobný v rebríčku najbohatších ľudí sveta, sleduje celý svet.
Musk v priebehu roka predbehol vyše 30 najbohatších ľudí sveta, ktorý ešte vlani v takomto čase stáli pred ním, a s majetkom v hodnote 191 miliárd dolárov sa dostal až na absolútny vrchol a získal titul najbohatšieho človeka našej planéty.
„Musk profitoval z masívneho nárastu akcií spoločnosti Tesla. V priebehu jedného roka narástla ich hodnota o vyše 500 % pri medziročnom porovnaní,“ písali sme ešte v novembri minulého roka.
Ani po ďalších dvoch mesiacoch však tento rast nezastavoval: „Hodnota automobilky Tesla tento rok stúpla, pričom v stredu jej trhová hodnota dosiahla po prvý raz 700 miliárd. To je viac ako majú automobilky Toyota, Volkswagen, Hyundai, GM a Ford dohromady,“ informovali sme pravidelne o rastúcom Muskovom bohatstve a jeho úspechu.
Musk dnes ťaží z tvrdej práce, s ktorou to nie vždy vyzeralo ružovo. Nechýbali obdobia plné veľkých sklamaní, stresu, regulačných kontrol, ktoré preverovali jeho schopnosť ďalej viesť firmy Tesla či Spacex i mediálne lynčovanie za neúspechy, prehnané vyjadrenia či napríklad zranenia prepracovaných zamestnancov v jeho firmách.
Keď je firma váš život a fabrika vaším domovom
„Výrobné peklo,“ takto označil samotný Musk obdobie zhruba spred 2 rokov, keď Tesla rozbehla výrobu i predaj Modelov 3. Plánom bolo vtedy vyrobiť 5 000 týchto elektromobilov každý týždeň, no spoločnosť na to ešte jednoducho nemala, potrebovala sa ešte poučiť z istých chýb a v prvých mesiacoch zvládala tak vyrobiť maximálne 800 kusov, čo bolo oproti plánom naozaj málo.
Musk vtedy spával priamo vo fabrike v konferenčnej miestnosti. Dokonca sa objavili zábery, ako v noci piknikuje na streche svojej fabriky, ktorá vyrába batérie v Nevadskej púšti. Tieto spočiatku len chýry osobne v rozhovore potvrdil a neskôr médiám aj ukázal svoje spacie miesto – obyčajný gauč v konferenčnej miestnosti (viď titulná fotka).
„Áno, spím v továrni. Nie preto, že si myslím, že je to zábavné miesto na spanie. Je to strašné. Nemám čas ísť domov a osprchovať sa,“ odpovedal Musk moderátorke Gayle Kingovej v relácii CBS This Morning. Priznal aj to, že 5 dní mával na sebe to isté oblečenie.
Často podľa vlastných slov nedokázal myslieť na niečo iné, ani na bežné ľudské potreby ako sprcha či dobrý spánok. Tesla bola na prvom mieste.
„Presuniem sa všade tam, kde je najväčší problém v Tesle. Pracujeme na tom sedem dní v týždni. Osobne som tu v nedeľu o 2:00 ráno na linke modulu zóny 2 a pomáham diagnostikovať problémy s kalibráciou robota. Robím preto všetko, čo môžem,“ citovala Muska americká televízia CNBC, ktorá sa zameriava na biznis spravodajstvo.
Chcel trpieť viac než zamestnanci
No nedostatok času a snaha byť neustále v strehu a po ruke, ak sa niečo pokazí, nie sú jedinými dôvodmi, prečo sa dnes už najbohatší človek sveta nemá problém vyspať na gauči vo svojej fabrike. Elon Musk chcel byť pre svojich ťažko pracujúcich zamestnancov príkladom a najmä ukázať im, že trpí spolu s nimi, ba ešte viac.
„Mám pocit, že mám veľký dlh voči ľudom z Tesly. Dôvod, prečo som spal aj na zemi, nebol ten, že som nemohol ísť cez cestu a byť v hoteli. Bolo to preto, lebo som chcel, aby moje podmienky boli horšie ako kohokoľvek iného v mojej spoločnosti. Kedykoľvek cítili bolesť, chcel som sa cítiť horšie,“ vysvetľoval Musk pre Bloomberg.
Keď chce Musk skúsiť tvoju prácu
Generálneho riaditeľa a spoluvlastníka automobilky Tesla sa dotkli medializované správy, že sa zranili ďalší zamestnanci jeho fabriky a dôvodom môže byť pracovné preťaženie, ktorému jeho zamestnanci v Tesle čelia.
„Žiadne slová nemôžu vyjadriť, ako moc mi záleží na vašej bezpečnosti a pohode. Láme mi srdce, keď je niekto zranený pri výrobe automobilu a snaží sa zo všetkých síl, aby bola Tesla úspešná,“ prenikol na verejnosť e-mail, ktorý Musk adresoval svojim zamestnancom. Ďalej pokračoval v tom, že sa osobne stretne s každým zraneným a osobne si pôjde vyskúšať jeho prácu na linke.
Podľa dostupných informácii strávili zamestnanci Tesly pri výrobe Modelu 3 v práci 100 hodín týždenne – čo je viac než 14 hodín denne, ak sme v práci celých 7 dní v týždni.
Vzhľadom na to, aké má automobilka i Elon Musk ďalšie plány – ďalej, až niekoľkonásobne, zvyšovať výrobu i predaj elektromobilov – nikto si nemyslí, že by tempo vo fabrike najbohatšieho človeka sveta malo poľaviť. „Nikto vraj nikdy nezmenil svet, ak týždenne odrobil len 40 hodín,“ znela pamätná veta Elona Muska, keď sa snažil nájsť pre svoje firmy nových zamestnancov.
Možno je svojim spôsobom génius i blázon zároveň. Môžeš mať na neho názor, aký len chceš. Každopádne, spánkom v práci či jeho vystupovaním, nemožno mu vytknúť, že zatiaľ čo jeho zamestnanci pracujú usilovne ako včely, on si zatiaľ niekde užíva, a ani to, že by sa o svojich ľudí aspoň nesnažil prejavovať nejaký záujem.