Zoznám sa s najbohatším Rusom Vladimirom Potaninom. S Putinom hrával hokej
- Prvý Rus v histórii s viac ako 30 miliardami dolárov
- Blízky priateľ Putina, ktorý nie je na sankčnom zozname
- Prvý Rus v histórii s viac ako 30 miliardami dolárov
- Blízky priateľ Putina, ktorý nie je na sankčnom zozname
Čím dlhšie bude vojna na Ukrajine trvať, tým silnejší bude aj jej ekonomický rozmer, prejavujúci sa nielen v zvyšujúcich sa cenách benzínu či obilnín, ale aj v dopade tvrdých hospodárskych sankcií Západu nielen na bežných Rusov, no aj tých najmajetnejších.
Ako píše ICIJ, mnohí známi ruskí miliardári nechýbajú na sankčných zoznamoch EÚ, respektíve USA. Nechýba medzi nimi Putinov kamarát z detstva a úspešný petrohradský podnikateľ Sergej Rodulgin, ropný magnát Gennadij Tymčenko či dvaja známi oligarchovia Oleg Deripaska a Ališer Usmanov.
The Guardian však upozorňuje na to, že jedno z najzvučnejších mien medzi ruskými boháčmi, a zároveň blízkymi kamarátmi prezidenta Vladimira Putina, tam zatiaľ chýba. Ide o 61-ročného Vladimira Potanina, ktorý je považovaný za jedného z najbohatších Rusov a ako písal český Deník N, stal sa vôbec prvým Rusom, ktorý mal na konte 30 miliárd dolárov.
Príkladný študent
Bloomberg informuje, že Potanin sa narodil v januári 1961 v Moskve do prominentnej komunistickej rodiny, pričom jeho otec Oleg Romanovič bol obchodným diplomatom a pracoval na Ministerstve zahraničného obchodu ZSSR a matka Tamara Ananevna bola lekárkou.
Vladimir bolo ich vytúžené, a zároveň jediné dieťa, a preto mu vytvorili ideálne podmienky na bezproblémové detstvo. Globalny uvádza, že od útleho veku ukazoval Vladimir vlastnosti odhodlaného človeka so silnou pevnou vôľou. Dôkazom toho bolo prekonanie jeho fóbie z tmy, ktorá ho prenasledovala počas dlhého obdobia.
Napriek tomu, že Vladimir pochádzal z dobre situovanej rodiny, učil sa veľmi svedomito, vo voľnom čase sa venoval štúdiu cudzích jazykov (francúzsky, taliansky a anglicky) a taktiež športovým aktivitám.
Keďže hrdí rodičia videli vo svojom jedinom dieťati mimoriadne nadaného človeka, urobili všetko preto, aby sa dostal na prestížnu MGIMO, kde študoval na Fakulte medzinárodných ekonomických vzťahov. V roku 1983 štúdium aj bez vážnejších problémov úspešne ukončil a získal diplom v odbore Medzinárodná ekonómia.
Zbohatol na programe pôžičky za akcie
Bloomberg uvádza, že po skončení univerzity začal pracovať na sovietskom Ministerstve zahraničného obchodu, kde pôsobil takmer osem rokov.
Potanin vytvoril krátko pred rozpadom Sovietskeho zväzu v roku 1990 investičnú spoločnosť Interros a stal jej prezidentom. The Famous People poukazuje na to, že Interros je konglomerátom, ktorý má záujmy v baniach, kovoch, energetike, financiách, maloobchode, nehnuteľnostiach, cestovnom ruchu, technológiách a ďalších sektoroch.
V tom istom roku sa zoznámil s ďalším budúcim ruským boháčom Michailom Prochorovom. Spolu v roku 1992 vytvorili International Company for Finance & Investments a založili aj Onexim Bank, ktorá sa v tom čase stala najväčšou súkromnou bankou Ruska. Potanin sa vo veku 32 rokov stal prezidentom tejto banky v roku 1992.
Business Insider spomína, že Potanin je často označovaný ako hlavný mozog takzvaného programu pôžičky za akcie. V rámci tohto systému poskytovali banky a podnikatelia pôžičky ruskej vláde, ktorá mala nedostatok hotovosti, výmenou za záložné práva na vlastný kapitál v spoločnostiach, ktoré sa zaoberajú prírodnými zdrojmi v krajine.
Ruská vláda mohla len zriedka splatiť pôžičky a privatizovala veľké časti svojich aktív, čo v praxi viedlo k tomu, že sa mnohé firmy ocitli v rukách bohatých jednotlivcov.
Práve prostredníctvom tohto programu Potanin získal v roku 1995 väčšinový podiel v spoločnosti Norilsk Nickel, ktorá je najväčším svetovým producentom čistého niklu a paládia.
The Famous People však zdôrazňuje, že je to práve táto spoločnosť, ktorá je považovaná za jedného z najväčších znečisťovateľov životného prostredia. Environmentalisti tvrdia, že veľká časť lesnej pôdy zmizla v dôsledku výstavby tejto firmy.
V každom prípade sa však vďaka tejto kúpe stal v tom období najbohatším Rusom. Program pôžičky za akcie zrodil mnohých súčasných bohatých ruských oligarchov, vrátane ešte stále vlastníka londýnskeho futbalového gigantu Chelsea Romana Abramoviča.
Ten, ako píše BBC, má blízky vzťah s Vladimirom Putinom a v dôsledku sankcií Západu prišiel o nemalú časť svojho majetku, ale napriek tomu chce svoj milovaný klub stále finančne podporovať.
Prochorova vymenil za Putina
Bloomberg upozorňuje na to, že Potanin pomohol Borisovi Jeľcinovi pri prezidentskej kampani v roku 1996 obhájiť svoj mandát proti komunistickému kandidátovi Gennadijovi Zjuganovovi, vďaka čomu získal post prvého vicepremiéra, pričom na starosti mal hospodárstvo a energetiku. Na tento post však po necelom roku rezignoval.
The Famous People popisuje, že od roku 2007 sa jeho vzťah s Michailom Prochorovom postupne výrazne zhoršoval. Práve v tomto roku totiž Prochorova obvinili francúzske úrady z prostitúcie a Potanin mu následne navrhol, aby mu predal jeho podiel v ich spoločnej firme Norilsk Nickel, čo však Prochorov odmietol.
Naopak, o rok neskôr navrhoval ďalšiemu ruskému oligarchovi Olegovi Deripaskovi, aby odkúpil jeho podiel v Norilsk Nickel. To pochopiteľne viedlo k ešte väčšiemu odcudzeniu s Potaninom. Vyvrcholilo to až tým, že v roku 2009 Potanin podal na Prochorova žalobu ohľadom vlastníckeho sporu.
Business Insider však ukazuje, že minimálne od roku 2000 mal ďalšieho vplyvného kamaráta, a to samotného ruského prezidenta Vladimira Putina, s ktorým má aj nejednu spoločnú fotografiu na rôznych spoločenských podujatiach. Taktiež má s Putinom spoločnú vášeň pre šport, konkrétne hokej.
Potanin podľa vlastných slov hrá minimálne dvakrát týždenne a vlastní aj klzisko, na ktorom niekedy hrá aj spolu s ruským prezidentom. Raz na otázku, kto je lepší hokejista, Potanin skromne povedal: „Ja som mladší.“
Potanin bol taktiež jeden z tých, ktorý pomerne zásadným spôsobom finančne podporili konanie Olympijských hier v Soči v roku 2014. AP News píše, že do lyžiarskych stredísk investoval až 2,5 miliardy dolárov.
„Boli sme na lyžovačke s prezidentom Vladimirom Putinom v Rakúsku a hovorili sme o tom, že by bolo dobré mať v Rusku takéto strediská,“ vysvetlil Potanin svoje pohnútky v interview pre BBC z roku 2013.
CNBC síce uvádza, že Potanin na rozdiel od mnohých ruských oligarchov nie je na sankčných zoznamoch štátov Západu, avšak aj tak od začiatku ruskej invázie prišiel o približne štvrtinu svojho majetku a momentálne sa jeho výška odhaduje „len“ na 25 miliárd dolárov.
Okrem toho, New York Times informuje, že po Potanin bol dvadsať rokov jeden z najväčších donorov známeho Guggenheimovho múzea v New Yorku, avšak začiatkom marca na túto funkciu rezignoval. Samotné múzeum presný dôvod neuviedlo, avšak dodalo, že ide o kontext vojny na Ukrajine a Potaninove úzke vzťahy s Putinom.
Viac ako polku majetku dá na charitu
Čo sa týka Potaninovho súkromného života, CNN približuje, že v roku 2014 sa po tridsiatich rokov rozviedol s jeho prvou manželkou Nataliou, s ktorou má tri deti.
Zaujímavé pri tom je, že ešte pred rozvodom uviedol, že minimálne polovicu svojho obrovského majetku odkáže charite. „Vnímam to aj ako spôsob, ako ochrániť svoje deti pred bremenom extrémneho bohatstva, ktoré ich môže pripraviť o akúkoľvek motiváciu dosiahnuť čokoľvek v živote vlastnou prácou,“ vysvetlil Potanin tento počin.
Ešte v ten istý rok sa oženil po druhýkrát, tentokrát s Jekaterinou Potaninovou, s ktorou má jedno dieťa.
Zdroje: ICIJ, Globalny, Bloomberg, The Guardian, Deník N, The Famous People, Business Insider, BBC, AP News, New York Times, CNBC