Najčastejšie finančné podvody na Slovákoch: Naivne prichádzame o tisíce až milióny (PREHĽAD)

  • Prinášame ti prehľad klamstiev, pre ktoré ľudia prichádzajú o svoje úspory
  • Podvody na Slovákoch v online priestore rapídne naberajú na popularite
Podvody na Slovákoch, polícia a hack
Ilustračná fotografia TASR/Michal Svítok, Archív Canva
  • Prinášame ti prehľad klamstiev, pre ktoré ľudia prichádzajú o svoje úspory
  • Podvody na Slovákoch v online priestore rapídne naberajú na popularite

Polícia opakovane upozorňuje na rôzne podvody na Slovákoch, ktorým zvyknú občania našej krajiny naletieť. Môže ísť napríklad o bežné klamstvá „amerických vojakov“ či „nigérijských princov“, ale aj o prefíkanejšie ponuky investovania.

Opakovane sa naďalej objavujú prípady, keď podvodníkom niekto naletí, príde o peniaze a muži zákona zrazu často stoja až pred takmer nevyriešiteľným hlavolamom.

Magazín Trend preto zostavil rebríček podvodov, ktoré na Slovensku najčastejšie žnú úspechy. Rozoberieme si teda ich riziká a vplyv na peňaženky bežných ľudí.

Phishing a smishing

Ide o dva pojmy, ktoré spravidla označujú falošné e-maily, SMS správy či inú formu kontaktovania obete, pričom sa podvodník snaží získať peniaze dotyčného.

Najznámejším príkladom phishingu je napodobnenina ​​faktúry. Táto forma útoku disponuje šírením strachu a naliehaním na obeť. Útočník pri nej na teba tlačí, aby si zaplatil za tovar alebo služby, ktoré si si nikdy neobjednal ani nedostal.

Ďalšími príkladmi sú podvodné správy v známych aplikáciách ako Dropbox či PayPal, no taktiež si treba dávať pozor na falošných vymáhačov daní a podobne.

Pre ďalšie typy podvodov prejdi na druhú stranu. >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Trend, usecure, Europol, Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá