Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
- Zima na našom území by mala pretrvať ešte pár mesiacov
- Fenomén La Niña sa postará o nízke teploty do marca
- Zima na našom území by mala pretrvať ešte pár mesiacov
- Fenomén La Niña sa postará o nízke teploty do marca
Európa sa pripravuje na najchladnejšiu zimu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Teploty pod úrovňou posledných dvoch rokov môžu výrazne zvýšiť už aj tak vysoké náklady na energie. Kontinent totiž čerpá zo svojich zásob plynu rýchlejším tempom než obvykle.
Podľa údajov Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia, ktoré analyzovala agentúra Bloomberg, teploty zostanú až do marca prevažne pod úrovňami z posledných dvoch rokov.
To pravdepodobne vyženie dopyt po vykurovaní na najvyššiu úroveň od začiatku vojny na Ukrajine, uviedla dáta spoločnosť Maxar Technologies Inc.
Mrazy potrápia Európu
Situáciu komplikujú aj dodávky plynu cez Ukrajinu. Mrazivé počasie a slabé veterné podmienky už teraz vedú k rýchlejšiemu čerpaniu zo zásobníkov plynu, čo u odborníkov vyvoláva obavy o stav zásob na konci zimy a následné dopĺňanie v lete.
Meteorológ Andrew Pedrini z predpovednej služby Atmospheric G2 pre Bloomberg upozornil na možný výskyt javu známeho ako náhle stratosférické otepľovanie. Tento fenomén môže oslabiť polárny vír a priniesť dlhšie obdobia chladného počasia.
Meteorológovia z portálu Severe Weather tiež varujú, že studené teploty sa tento rok udržia podstatne dlhšie, než je zvyčajné. Môže za to najmä fenomén La Niña. Zimné obdobie počas La Niña totiž má svoj charakteristický tlakový vzorec.
Nad severným Atlantikom sa vytvára oblasť vysokého tlaku, zatiaľ čo nad Škandináviou a severnou časťou Európy sa formuje nízkotlakový systém. Táto kombinácia umožňuje prenikanie studeného vzduchu do kontinentálnej Európy.
Výsledkom tohto atmosférického usporiadania môžu byť jedny z najchladnejších januárových teplôt za posledné roky či desaťročia. Aj keď oceánske ochladenie nie je jediným faktorom nezvyčajne studeného januára v Európe, jeho vplyv na poveternostné podmienky je značný.
Meteorológovia už teraz predpovedajú, že budúcoročná zima bude vyzerať inak. V sezóne 2025/2026 by mohol nastúpiť opačný fenomén El Niño, ktorý do Európy prinesie odlišné poveternostné podmienky.
Lekári varujú pred zraneniami na ľade
Zimné mesiace prinášajú zvýšené riziko vzniku úrazov. Medzi najčastejšie patria zlomeniny, poranenia svalov či hlavy. Záchranári zdôrazňujú, že pri pošmyknutí sa je nevyhnutné chrániť si predovšetkým hlavu. Radia tiež vyhýbať sa neupraveným chodníkom či zvoliť protišmykovú obuv a hrubšie oblečenie, ktoré stlmí náraz. Vyplýva to z odporúčaní, ktoré TASR poslala Záchranná zdravotná služba (ZZS) ZaMED.
Úrazy hlavy sú podľa ich slov nebezpečnejšie ako napríklad zlomeniny končatín. Pri bezvedomí, dezorientácii, zvracaní či krvácaní z tržných rán by mali ľudia nevyhnutne volať na tiesňovú linku. „Príznaky sa môžu prejaviť bezprostredne po páde, ale aj hodiny či dni po ňom. Teda nemusia byť na prvý pohľad viditeľné. Traumatické úrazy hlavy pritom patria medzi časté príčiny úmrtí,“ vysvetlila hlavná záchranárka ZZS ZaMED Diana Mikešová.
V prípade zlomenín hornej končatiny sú podľa jej slov varovnými signálmi modriny, opuch, intenzívna bolesť či problém s hýbaním ruky. „Pri podozrení na zlomeninu hornej končatiny je dôležité ju znehybniť – buď si ju pridržať druhou rukou, alebo trojrohou šatkou,“ radí Mikešová.
Rovnako závažné sú podľa jej slov aj zlomeniny stehna. „Akýkoľvek pohyb alebo snaha oň sú veľmi bolestivé. Zlomená kosť môže poškodiť svaly či cievy v končatine a spôsobiť veľké krvácanie,“ upozornila odborníčka. Dodala, že častou chybou je aj usadenie pacienta pred príchodom záchranky.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Blooberg, Severe Weather, TASR