Najdlhší prípad Covidu vôbec: Pacient ním trpel neuveriteľných 505 dní
- Ide o najdlhší známy prípad
- Všetkých deväť účastníkov štúdie malo problémy s imunitou
- Vedci varujú hlavne ľudí s oslabenou imunitou
- Ide o najdlhší známy prípad
- Všetkých deväť účastníkov štúdie malo problémy s imunitou
- Vedci varujú hlavne ľudí s oslabenou imunitou
Po 24. februári, teda po dátume, ktorým sa začala ruská agresia na Ukrajinu, sa téma pandémie Covidu-19 dostala do úzadia, napriek tomu, že rôzne varianty koronavírusu nám znepríjemňujú život už viac ako dva roky, a napriek tomu, že momentálne je situácia pomerne stabilizovaná, koniec pandémie je stále v nedohľadne.
Worldometer píše, že Covidu-19 na celom svete podľahlo už takmer 6,25 miliónov ľudí a jedným z nich je aj neznámy Brit, ktorý podľa najnovšej štúdie prestížnej londýnskej univerzity King’s College a Guy’s and St Thomas‘ NHS Foundation Trust, trpel na Covid-19 nepretržite 505 dní predtým, ako tejto chorobe podľahol.
Britskí výskumníci pre Bloomberg povedali, že ide o najdlhšiu zaznamenanú koronavírusovú infekciu, keďže zatiaľ bol rekord 335 dní. Výskumníci však dodali, že nie je isté, že ide o najdlhšiu infekciu, keďže nie všetci ľudia sú testovaní.
Všetci účastníci mali imunitné problémy
BBC uvádza, že nemenovaný pacient sa nakazil koronavírusom na začiatku roku 2020 a následne bol testovaný 505 dní za sebou, vždy s pozitívnym výsledkom. Pretrvávajúce infekcie takéhoto trvania sú podľa londýnskych zdravotníkov stále zriedkavým javom. Väčšina ľudí sa vírusu zbaví prirodzeným spôsobom, ale dotyčný pacient mal výrazne oslabený imunitný systém a viaceré komorbidity, teda pridružené ochorenia.
ABC Net podotýka, že tento pacient bol spolu s ďalšími ôsmimi ľuďmi predmetom štúdie výskumníkov z King’s College a Guy’s and St Thomas‘ NHS Foundation Trust.
Táto štúdia prebehla medzi marcom 2020 a decembrom 2021, pričom všetci deviati účastníci mali Covid-19 aspoň osem týždňov a zároveň mali oslabenú imunitu v dôsledku transplantácie orgánov, rakoviny, AIDS alebo iných závažných chorôb. ako píše The Times.
Infekcie pokračovali v priemere 73 dní, ale dvaja pacienti mali pretrvávajúce infekcie, ktoré trvali viac ako rok. Z deviatich pacientov prežilo len päť. Dvaja z nich sa uzdravili bez liečby, dvaja s ňou a posledný je stále pozitívny, už 412 dní.
https://twitter.com/thetimes/status/1517433636559204352
Tento výskum a jeho výsledky budú prezentované na Európskom kongrese klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb v portugalskom Lisabone, ktorý sa bude konať od 23. do 26. apríla.
Zlá imunita je dôležitý faktor
Telangana Today podotýka, že pravidelné odbery vzoriek a genetická analýza vírusu ukázali, že u piatich z deviatich pacientov sa vyvinula aspoň jedna mutácia pozorovaná vo variantoch vyvolávajúcich obavy.
U niektorých jedincov sa vyvinuli viaceré mutácie spojené s obávanými variantmi, akými sú napríklad alfa, delta a omikron. Vírus od jedného pacienta obsahoval až 10 mutácií.
„To poskytuje dôkaz, že mutácie nájdené vo variantoch, ktoré vyvolávajú obavy, vznikajú u imunokompromitovaných pacientov, čo podporuje myšlienku, že nové varianty vírusov sa môžu vyvinúť u imunokompromitovaných jedincov,“ povedal jeden z autorov predkladanej štúdie Luke Blagdon Snell.
ABC Net informuje, že hoci pretrvávajúce infekcie sú zriedkavé, odborníci tvrdia, že mnohí ľudia s oslabeným imunitným systémom sú napriek zlepšujúcej sa epidemiologickej situácii naďalej ohrození ochorením COVID-19 a snažia sa byť obozretní aj potom, čo vlády rušia obmedzenia a povinnosť nosiť rúška.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Worldometer, BBC, ABC Net, The Times, Bloomberg, Telangana Today