Najdrahší predmet z Titanicu vydražili za takmer 1,5 milióna eur. Patril najbohatšiemu pasažierovi
- Titanic sa potopil v noci na 15. apríla 1912 v severnom Atlantiku po zrážke s ľadovcom
- Tieto hodinky sa stali najdrahším predmetom z Titanicu
- Titanic sa potopil v noci na 15. apríla 1912 v severnom Atlantiku po zrážke s ľadovcom
- Tieto hodinky sa stali najdrahším predmetom z Titanicu
V sobotu na aukcii vo Veľkej Británii sa za sumu 1,175 milióna libier (približne 1,4 milióna eur) predali zlaté vreckové hodinky, ktoré boli vlastníctvom Johna Jacoba Astora, najbohatšieho pasažiera potopeného Titanicu.
Novým vlastníkom sa stal súkromný zberateľ z USA, informovala britská tlačová agentúra PA Media.
Aukčný dom Henry Aldridge & Son so sídlom v anglickom grófstve Wiltshire uviedol, že tieto hodinky sa stali najdrahším predmetom z Titanicu, prekonávajúc predchádzajúci rekord, ktorým boli husle, na ktorých sa hralo počas potápania lode, predané v roku 2013 za 1,1 milióna libier.
Pred aukciou sa predpokladalo, že hodinky dosiahnu cenu medzi 100 000 a 150 000 librami. Titanic sa potopil v noci na 15. apríla 1912 v severnom Atlantiku po zrážke s ľadovcom.
John Jacob Astor, ktorý mal vtedy 47 rokov, údajne stihol zachrániť svoju manželku Madeleine, ktorá prežila. Jeho telo s hodinkami vyrobenými zo 14-karátového zlata objavili vo vode o sedem dní neskôr.
Ľadovec, ktorý potopil Titanic
Tento mesiac, konkrétne 14. apríla, sme si pripomínali výročie skazy zrejme najslávnejšej lode na svete. Tá sa potopila 14. apríla 1912 a správa zasiahla celý svet.
Všetci vedia, že loď narazila do ľadovca, ktorý spôsobil jej skazu a následné potopenie, no málokto vie o tom, ako ľadovec, ktorý haváriu spôsobil, vlastne vyzeral. Podľa zdroja IFL Science existuje len jedna fotografia, na ktorej by mohol byť ľadovec zobrazený.
Ako uvádza web, fotografiu mal vytvoriť dva dni po katastrofe hrobár John Snow Jr. Na Titanicu zahynulo približne 2 200 ľudí a po telá niektorých z nich bol povolaný aj samotný John Snow Jr. Na loď Mackay-Bennett, ktorou išli niekoľkí ľudia k miestu činu, umiestnili až 100 rakiev, a taktiež až 100 ton ľadu.
Po obete napokon vyslali až 4 lode. Z vody mali napokon vyloviť 306 tiel, no nešlo o hocijaké telá. Tak, ako aj na lodi, aj pri vylovovaní mŕtvol, sa riadili spoločenskými triedami. Ak u niekoho našli lístok z tretej triedy, je vysoká pravdepodobnosť, že telo ostalo vo vode.
Pasažieri prvej triedy vrátane Isidora Strausa, majiteľa obchodného domu Macy’s, boli zabalzamovaní na palube lode a umiestnení do rakiev, pasažieri druhej triedy boli zabalzamovaní a zabalení do plátna, pričom na mori ostalo 116 cestujúcich a posádka tretej triedy.
Mimoriadna vzácna fotografia
Podľa portálu nie je známe, kedy John Snow Jr. zhotovil fotografiu ľadovca, ktorú si môžeš pozrieť TU.
„Nikto nemôže s istotou povedať, že to bol ten ľadovec, ktorý potopil Titanic. Môžeme však povedať, že po záchrannej lodi Carpathia bola Mackay-Bennett jednou z prvých lodí, ktoré dorazili na miesto vraku, a aj to, že hrobár na palube sa rozhodol odfotiť ľadovec,“ povedal pre The Mirror Andrew Aldridge z Henry Aldridge & Son Auctioneers.
„Musel mať svoje dôvody na odfotografovanie tohto ľadovca. Označil ho ako Titanic. Fotografia predtým predaná nebola a náš predajca ho získal priamo od rodiny pána Snowa začiatkom 90. rokov. Je to mimoriadne vzácna fotografia a sme si istí, že vzbudí veľký záujem,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, IFL Science, Henryalbridge, The Mirror