Najdrahšia stíhačka na svete spadla do mora. Začínajú preteky USA a Číny, kto sa skôr dostane k prísne tajnej technike
- V pondelok sa počas „rutinnej leteckej operácie" v Juhočínskom mori zrútila stíhačka do mora
- Pri nehode sa zranili siedmi ľudia. Teraz sa začali preteky, kto vyloví stíhačku z mora skôr
- Čínska rozviedka si už brúsi zuby na prísne tajnú technológiu v lietadlách
- V pondelok sa počas „rutinnej leteckej operácie" v Juhočínskom mori zrútila stíhačka do mora
- Pri nehode sa zranili siedmi ľudia. Teraz sa začali preteky, kto vyloví stíhačku z mora skôr
- Čínska rozviedka si už brúsi zuby na prísne tajnú technológiu v lietadlách
V pondelok sa počas „rutinnej leteckej operácie“ v Juhočínskom mori zrútila stíhačka do mora. Išlo o stíhačku F-35C, ktorá počas pristávania na palube lietadlovej lode USS Carl Vinson zasiahla palubu lode a potom sa zrútila do mora.
Pilot je v stabilizovanom stave. Do bezpečia ho dopravil americký vojenský vrtuľník.
Celkovo sa pri incidente zranilo sedem námorníkov, všetci sú mimo ohrozenia života, uvádza americké námorníctvo. Troch z nich previezli do zdravotníckeho zariadenia vo filipínskej Manile. Zvyšných štyroch ošetrili na palube lode.
Americké námorníctvo sa teraz pripravuje na operáciu vylovenia lietadla z hlbín mora, ktoré patrí k najspornejším moriam na svete, uvádza CNN.
Američania musia zaistiť, aby sa nepriatelia nedostali k tajnej technológii
Lietadlo, známe ako „neviditeľná“ viacúčelová stíhačka typu F-35C, je najdrahšou a najmodernejšou stíhačkou na svete. Jej cena sa pohybuje na hodnote 100 miliónov dolárov a vyrába ju americká firma Lockheed Martin. Ide o variant určený na operácie z lietadlových lodí. Prvé lietadlá tohto typu vzlietli až v roku 2019.
Teraz námorníctvo čaká neľahká úloha, zaistiť, aby sa nepriatelia Spojených štátov na čele s Čínou nedostali k prísne tajnej technológii.
„Americké námorníctvo robí opatrenia na záchranné operácie pre lietadlo F-35C zapojené do nešťastia na palube USS Carl Vinson,“ povedal v stredu pre CNN hovorca 7. flotily USA, poručík Nicholas Lingo.
https://twitter.com/BabakTaghvaee/status/1486954418096558080?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1486954418096558080%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fd-13751398533897826921.ampproject.net%2F2201141909003%2Fframe.html
Americké námorníctvo presne nešpecifikovalo, kde v Juhočínskom mori k havárii došlo, Peking si nárokuje takmer celú vodnú cestu s rozlohou 3,3 milióna štvorcových kilometrov. Svoje nároky posilnil výstavbou a umelých útesov a ostrovov.
Čínske plavidlá sa neustále plavia vo vodách Juhočínskeho mora, aby tak dokázali svoje nároky. Američania naopak tvrdia, že ide o otvorený a slobodný priestor a spochybňujú čínske nároky aj pomocou plavidiel ako USS Carl Vinson.
Podľa analytikov je pre Čínu lietadlo veľmi lákavým cieľom. „Čína sa ho pokúsi nájsť a dôkladne preskúmať pomocou ponoriek a jedného zo svojich ponoriek na hlboké potápanie,“ povedal Carl Schuster, bývalý riaditeľ operácií Spoločného spravodajského centra amerického tichomorského veliteľstva na Havaji pre CNN.
Schuster si dokonca myslí, že Čína môže použiť argument, že je vo svojich teritoriálnych vodách a zneškodňuje potenciálne nebezpečenstvo pre životné prostredie alebo cudzie vojenské vybavenie. Samotné vylovenie stíhačky však môže byť príliš politicky rizikové.
Analytik si myslí, že Američania sa budú zdržiavať na mieste, kde stíhačka spadla. Zachraňovacie práce na stíhačke môžu trvať mesiace, pričom americké námorníctvo musí počítať s čínskym pozorovaním.
Už tretia stíhačka, ktorú musia loviť z dna mora
Takmer určite je vylúčené zničenie stíhačky torpédom alebo výbušninami, pretože táto operácia by v sebe niesla riziko zanechania kúskov, ktoré by nepriateľ mohol analyzovať. Celkovo pôjde o tretí prípad záchrany F-35 z mora.
Vlani v novembri sa britský F-35B zrútil pri vzlete z paluby jeho lietadlovej lode HMS Queen Elizabeth do Stredozemného mora. Britské ministerstvo obrany začiatkom januára novinárom potvrdilo, že lietadlo bolo nájdené ešte v decembri kvôli obavám, že potopené lietadlo mohlo byť cieľom ruských tajných služieb.
O japonský F-35A, ktorý sa v roku 2019 zrútil do Pacifiku, prejavili záujem rozviedky Číny i Ruska. Napokon sa z vody podarilo vyloviť len malé kúsky lietadla, pretože lietadlo pravdepodobne narazilo do vody plnou rýchlosťou.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, US Navy/ U.S. Pacific Fleet, TASR