Najdrahšie jedlá sveta stoja aj 20-tisíc. Okrem „vycucania“ peňaženky ti niektoré nadvihnú aj žalúdok

  • Melón za 45-tisíc dolárov či polievka z vtáčieho hniezda
  • Zisti, za aké šialené sumy sa predávajú najdrahšie jedlá sveta
Jedlo na stole a žena, ktorá konzumuje jedlo
Ilustračný obrázok Unsplash/Jay Wennington, Pexels/Andrea Piacquadio
  • Melón za 45-tisíc dolárov či polievka z vtáčieho hniezda
  • Zisti, za aké šialené sumy sa predávajú najdrahšie jedlá sveta

V dnešnej dobe sa jedlo stáva skutočným luxusom. Niektoré jedlá sú však také drahé, že sa stávajú predmetom túžby pre tých, ktorí majú peniaze na to, aby si ich mohli dovoliť. Tieto jedlá môžu stáť desaťtisíce alebo dokonca státisíce eur, a sú často hľadané pre svoju raritu, kvalitu a špeciálne zloženie. 

V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najdrahších jedál na svete. Tieto jedlá sú vyrábané z rôznych prírodných zdrojov a vďaka svojej zriedkavosti sú často cenovo náročné. Medzi tieto jedlá patrí kaviár Beluga, Matsutake huby, hovädzie mäso Wagyu a iné.

Pre mnohých z nás sú tieto pokrmy mimo nášho rozpočtu, ale aj tak je zaujímavé sa pozrieť na to, aké zložité procesy a zdroje sú potrebné na ich výrobu. Ak o nich chceš vedieť viac, prečítaj si náš článok a zisti, čo ich robí takými drahými a exkluzívnymi.

Matsutake huby

Matsutake huby, známe tiež ako Pine Mushroom alebo Songi, sú jednou z najcennejších a najžiadanejších druhov húb na svete. Ich vysoká cena zodpovedá vynikajúcej chuti, vôni a textúre. V Japonsku a iných ázijských krajinách sú považované za mimoriadne luxusné delikatesy.

Používajú sa ako základ pre rôzne japonské jedlá, vrátane sushi a tempury. Ako uvádza portál Finedining Lovers, cena za jeden kilogram týchto húb sa môže pohybovať aj okolo 2 000 eur.

Napriek svojej kulinárskej hodnote sú matsutake ohrozené a ich početnosť v prírode sa znižuje kvôli rôznym faktorom, vrátane zmien v klimatických podmienkach, poľnohospodárskej činnosti a znečistenia životného prostredia.

Matsutake huby
zdroj: Flickr/USFWS - Pacific Region

Biela hľuzovka

Hľuzovky sú jednou z najcennejších potravín, ktoré sú tradične používané v mnohých kuchyniach po celom svete. Biela hľuzovka sa získava z koreňov rastlín, ktoré rastú v prírode, a preto sa získavanie hľuzovky môže stať nebezpečným a náročným procesom.

Tento proces vyžaduje starostlivosť a trpezlivosť, aby sa hľuzovka získala správnym spôsobom a neznehodnotila sa. Ako informuje Martha Stewart, vzhľadom na tento náročný proces a zriedkavosť bielych hľuzoviek, je cena týchto húb vysoká. V súčasnosti sa cena bielych hľuzoviek pohybuje od niekoľkých stoviek do tisícov eur za kilogram.

Biela hľuzovka sa vyskytuje hlavne v Číne, kde sa v tradičnej medicíne používa už tisícky rokov. Hľuzovka je známa pre svoje liečivé vlastnosti, ktoré pomáhajú zlepšiť imunitný systém, trávenie a aj krvný obeh. Vzhľadom na tieto účinky sa biela hľuzovka používa aj v kuchyni ako zložka mnohých jedál.

Kaviár Beluga

Ide o jeden z najvyhľadávanejších a najluxusnejších potravinárskych produktov na svete. Ako uvádza portál Imperia Caviar, tento typ kaviáru produkuje beluga, ktorá je najväčšou rybou v rodine jeseterov. Konkrétne sa získava z veľkých, starých jedincov jesetera Beluga (Huso huso), ktoré sú schopné dorásť až do dĺžky 5 až 7 metrov a hmotnosti cez tonu.

Cena Beluga kaviáru je jednou z najvyšších na svete a závisí od kvality, veľkosti zrna a farby. Jedna lyžička kaviáru Beluga môže stáť viac ako 100 eur. Za cenu kaviáru môže neuveriteľne dlhý reprodukčný cyklus.

Napriek svojej zriedkavosti sa kaviár Beluga stal v posledných rokoch cieľom kritiky zo strany ochranárov prírody, pretože lov jeseterov na získavanie kaviáru prispel k výraznému poklesu počtu týchto rýb v prírode.

Beluga kaviár
zdroj: Wikimedia Commons/THOR

V snahe chrániť ohrozené druhy jeseterov a zachovať ekosystémy riek a jazier sa výrobcovia a predajcovia kaviáru Beluga teraz snažia získavať kaviár zo špeciálne chovných jeseterov, čím sa znižuje počet rýb ulovených z voľnej prírody.

Hovädzie mäso Wagyu

Hovädzie mäso Wagyu je považované za jedno z najdrahších na svete. Wagyu je japonské slovo pre hovädzie mäso, pričom „wa“ znamená Japonsko a „gyu“ znamená hovädzie. Toto mäso je považované za luxusné vzhľadom na jeho chuť, kvalitu a cenu.

Väčšina hovädzieho mäsa Wagyu pochádza z japonských plemien kráv, ktoré sa chovajú na špeciálnych farmách a kŕmia sa špeciálnou diétou, ktorá zahŕňa zrná, seno a pivovarské kvasnice. Ako informuje portá OS Meatshop, cena za autentické japonské A5 Wagyu hovädzie mäso sa pohybuje medzi 300 a 550 eurami za kilogram.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Photographer Andreas Reimann (@foodphotographer.a.reimann)

Charakteristickým znakom hovädzieho mäsa Wagyu je jeho mramorovanie, čo znamená, že mäso obsahuje veľké množstvo tuku medzi svalovými vláknami. Tuk má nízky bod topenia, a teda sa rýchlo rozpúšťa a mäso sa rozpadáva v ústach. Tento proces zvyšuje chuťové vlastnosti mäsa a robí ho mimoriadne jemným a mäkkým.

Polievka z vtáčieho hniezda

Polievka známa ako „Bird’s nest soup“ je jednou z najdrahších a najexkluzívnejších polievok na svete. Pochádza z Ázie a je vyrobená z hniezd malých vtákov, najčastejšie z druhu lastovičiek.

Hniezda lastovičky sú vyrobené z trávy, blata a iných prirodzených materiálov, ktoré vtáky zozbierajú a spevňujú slinami. Sú veľmi krehké a náročné na zberanie, preto sú aj veľmi vzácne a drahé. Podľa portálu World’s Scariest Foods sa kilogram suroviny predáva za približne 46 000 eur a jedna porcia stojí približne 1 800 eur. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MakanWikiSG (@makan.wiki.sg)

Polievka sa pripravuje tým, že sa hniezda namočia vo vode a následne sa z nich vytvorí vývar. Vývar sa potom zmieša s rôznymi ingredienciami, ako sú krevety, kuracie mäso, huby a zelenina, aby sa vytvorila lahodná a bohatá chuť, no vo všeobecnosti tento recept dvihne mnohým žalúdok či, prinajmenšom, obočie.

Melóny Yubari King

Yubari King je jednou z najdrahších odrôd melónov na svete a pochádza z japonského mesta Yubari. Tento druh melóna sa pestuje v skleníkoch, kde sa mu venujú špeciálne, aby dosiahol svoju charakteristickú sladkú chuť a jemnú textúru.

Yubari King bol prvýkrát pestovaný v roku 1961 a odvtedy sa stal obľúbeným ovocím v Japonsku aj vo svete. Jeho cena je však pomerne vysoká, pričom na aukciách sa často predáva za tisíce dolárov. V roku 2019 sa napríklad jeden Yubari King predal za neuveriteľných 45 000 dolárov, čo z neho robí jeden z najdrahších melónov na svete.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa HOKKAIDO LOVE!official_thai (@hokkaidolove.th)

Ako uvádza portál Travel Food Atlas, jeho cena sa vysvetľuje niekoľkými faktormi. Po prvé, jeho pestovanie je náročné a vyžaduje si veľa pozornosti a starostlivosti. Melóny sa musia pravidelne polievať, hnojiť a chrániť pred chorobami a škodcami, aby sa zachovala ich kvalita a chuť.

Po druhé, Yubari King je pomerne zriedkavý a produkcia je obmedzená, čo zvyšuje jeho hodnotu na trhu. Okrem toho japonská kultúra kladie veľký dôraz na kvalitu potravín a Yubari King je považovaný za symbol luxusu a bohatstva.

Zdroje: ChatGPT, Finedining Lovers, Martha Stewart, Imperia Caviar, OS Meatshop, World, Travel Food Atlas

Najnovšie videá

Trendové videá