Najhoršia nočná mora Slovákov končí. Svetové ceny potravín sú najnižšie za dva roky

  • Svetové ceny potravín v júni dosiahli najnižší bod za viac ako 2 roky, informuje FAO
  • Práve potraviny Slovákom ukrajovali z výplaty najviac
inflácia, ceny potravín
Pixabay/Tumisu
  • Svetové ceny potravín v júni dosiahli najnižší bod za viac ako 2 roky, informuje FAO
  • Práve potraviny Slovákom ukrajovali z výplaty najviac

Dočkajú sa Slováci zlacnenia potravín na „predvojnovú“ úroveň? Podľa údajov OSN sa svetové ceny potravín pohli nadol až o štvrtinu. Potraviny sú pritom položkou, ktorá v súčasnosti ukrajuje slovenským domácnostiam značnú časť z rozpočtu. 

V júni sme boli svedkami pokračujúceho poklesu svetových cien potravín, ktoré dosiahli najnižšiu úroveň za viac ako dva roky. Podľa informácií TASR, ktoré citovali správu agentúry Reuters, sa tento pokles týkal viacerých kategórií potravín vrátane obilnín, cukru, rastlinných olejov a mliečnych výrobkov. Údaje pochádzajú z najnovšej správy Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

FAO uviedla, že index cien potravín, ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, dosiahol v júni hodnotu 122,3 bodu. Toto číslo predstavuje miernu korekciu oproti pôvodnej hodnote za máj, ktorá bola revidovaná nadol na 124 bodov z pôvodne stanovených 124,3 bodu.

Tieto údaje predstavujú najnižšiu hodnotu od apríla 2021 a súčasne ukazujú, že svetové ceny potravín sú teraz v priemere o 23,4 % nižšie oproti historickému maximu zaznamenanému v marci 2022. Tento výrazný nárast cien bol spôsobený vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá výrazne ovplyvnila svetový trh s potravinami.

Zlacneli aj palivá

Vývoj spotrebiteľských cien pohonných látok v 26. týždni 2023 v porovnaní s cenami v 25. týždni 2023 ovplyvnili nižšie ceny 95-oktánového a 98-oktánového benzínu, motorovej nafty a skvapalneného zemného plynu (LNG). Vzrástli ceny skvapalneného ropného plynu (LPG) a stlačeného zemného plynu (CNG). Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

V 26. týždni 2023 v porovnaní s 25. týždňom 2023 sa znížili ceny 95-oktánového benzínu o 0,015 eura alebo o 0,94 % na 1,574 eura, 98-oktánového benzínu o 0,017 eura alebo o 0,95 % na 1,768 eura, motorovej nafty o 0,013 eura alebo o 0,89 % na 1,443 eura a LNG o 0,013 eura alebo o 0,89 % na 1,448 eura. Zvýšili sa ceny LPG o 0,001 eura alebo o 0,14 % na 0,698 eura a CNG o 0,002 eura alebo o 0,13 % na 1,501 eura.

Potraviny nám ukrajujú z rozpočtu až štvrtinu

Rast inflácie na Slovensku sa premietol aj do podoby spotrebného koša, píše SITA. Najviac nás stojí bývanie a energie, na ktoré pripadá 25,7 % všetkých výdavkov, pred rokom to bolo 26,8 %.

Druhé sú podľa Štatistického úradu SR potraviny a nealkoholické nápoje s podielom 23,8 %, vlani to bolo 20,5 %. Podľa investičnej platformy Portu ide o najväčší medziročný nárast a sú to práve potraviny, ktorých vyššie ceny sa na rodinných rozpočtoch prejavili v najväčšej miere.

Ak by sme brali do úvahy človeka, ktorý má priemerný plat a ten celý minie, bývanie a energie by ho mesačne vyšli podľa Portu na takmer 260 eur. Na potraviny by minul necelých 240 eur.

Pri porovnaní výdavkov s minulým rokom je potrebné podľa Portu brať do úvahy fakt, že vysoká inflácia sa prejavila aj na pomerne rýchlom raste priemerných platov.

Kým v prvom kvartáli minulého roka udával Štatistický úrad SR priemernú mzdu v hrubom na úrovni 1 212 eur mesačne, tento rok to bolo už 1 327 eur. Po zohľadnení rastu platov a ich prepočte na čistú mzdu sa výdavky napríklad na potraviny a nealko zvýšili o 49,74 eura mesačne.

potraviny
zdroj: Unsplash/SIU, Emil Kalibradov

„Výsledkom je, že viac míňame aj na zlozvyky. Hoci podiel alkoholu a tabakových výrobkoch na celkových výdavkoch medziročne veľmi mierne klesol, pre vyššie výplaty na ne ide viac peňazí než pred rokom,“ hovorí analytik online investičnej platformy Portu Marek Malina. V prepočte priemerný občan Slovenska minie na alkohol a tabak viac ako 51 eur mesačne, čo je o dve eurá viac než vlani.

Tieto prepočty počítajú so scenárom, že daný človek minie celú výplatu a nič bokom si neodloží. Takýto postup však nie je podľa analytika rozumný, keďže vždy je vhodné mať k dispozícii finančnú rezervu aspoň vo výške trojmesačných výdavkov. Tieto peniaze by mali byť v prípade potreby okamžite k dispozícii.

Inflácia konečne spomalila

Inflácia v eurozóne sa v júni spomalila, nie však dostatočne na to, aby priniesla výraznejšiu úľavu spotrebiteľom alebo aby zastavila ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb.

Index spotrebiteľských cien v eurozóne v júni medziročne stúpol o 5,5 % po zvýšení o 6,1 % v máji, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom rýchlom odhade.

Motorom inflácie boli ceny potravín, alkoholu a tabaku, ktoré v júni medziročne vyskočili o 11,7 % (máj: +12,5 %). Ceny neenergetických priemyselných výrobkov vzrástli o 5,5 % (+5,8 %), ceny služieb o 5,4 % (+5 %). Ceny energií, naopak, klesli o 5,6 % (-1,8 %).

Inflácia v eurozóne dosiahla svoj vrchol v októbri 2022, keď sa jej medziročná miera dostala na 10,6 %. Odvtedy sa síce spomaľuje, ale jej pokles zatiaľ nie je dostatočný na to, aby Európska centrálna banka (ECB) zastavila cyklus sprísňovania menovej politiky.

Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú kolísavé ceny energií a potravín, sa však v júni mierne zrýchlila na 5,4 % z 5,3 % v máji. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v eurozóne zvýšili o 0,3 %.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá