Najikonickejší záber z II. svetovej bol zinscenovaný. Sovieti to mali so vztyčovaním vlajky trochu inak

  • Legendárna fotografia z II. svetovej vojny skrýva zaujímavý príbeh
  • Vojaci Červenej armády nevztýčili sovietsku vlajku na prvý pokus
vztýčenie vlajky nad reichstagom
Vztýčenie vlajky nad Reichstagom Wikimedia Commons/Unknown author, Yevgeny Khaldei
  • Legendárna fotografia z II. svetovej vojny skrýva zaujímavý príbeh
  • Vojaci Červenej armády nevztýčili sovietsku vlajku na prvý pokus

Snáď nič nesymbolizuje sovietske víťazstvo nad fašizmom viac ako legendárna fotografia s názvom „Vztýčenie vlajky nad Reichstagom“. Na zábere je možné vidieť sovietskeho vojaka, ktorý na budovu Ríšskeho snemu hrdo vešia červenú vlajku s kosákom a kladivom, symbolizujúc finálne pokorenie Nemecka a ukončenie 2. svetovej vojny v Európe.

Z histórie je však často vynechaný jeden podstatný detail. Hrdinské umiestnenie zástavy nad Berlín bolo celé zinscenované pre účely vyhotovenia záberu vhodného pre Kremeľ. 

Vpád Červenej armády

Ako spomína oficiálna vládna stránka Spojeného kráľovstva, červená armáda vtrhla do hlavného mesta Nemecka ešte medzi 20. – 21. aprílom. Sovieti boli totiž priam posadnutí dobytím Berlína do 1. mája, keďže sa vtedy oslavoval posvätný sviatok práce.

V dôsledku tohto závodu s časom postupovali veľmi rýchlo a riskantne, čo malo za následok neprimerane vysoké straty na životoch vojakov červenej armády. Odhaduje sa, že v ťažení na Berlín ich zomrelo okolo 90 000.

Každopádne, agresívny postup sa vyplatil a sovietsky vojaci boli schopní dosiahnuť Ríšsky snem už 30. apríla. V tomto momente už bolo všetkým jasné, že nacistické Nemecko vojnu prehralo. Hitler v reakcii na rýchlo postupujúce sovietske jednotky a žiadnu nádej na zvrátenie priebehu vojny spáchal v ten istý deň samovraždu.

Práve vo večerných hodinách 30. apríla sa malo prvému vojakovi Červenej armády vyliezť na budovu Snemu a vyvesiť na ňu vlajku Sovietskeho zväzu. Slávna fotografia však vtedy nevznikla.

Skutočný príbeh

Budova totiž toho času ešte nebola úplne dobytá a v okolí sa stále nachádzala hŕstka nemeckých vojakov kladúcich Sovietom odpor. Pôvodnú vlajku sa im podarilo zostreliť, a tak musela byť vyvesená znova.

Nacistické vojská sa definitívne vzdali až 2. mája a práve v tento dátum trojica vojakov, spoločne s fotografom, opäť vyliezla na strechu snemu a vztýčila sovietsku štandardu.

Ako dopĺňa portál About Photography, príbeh vyhotovenia fotografie sa vyznačuje niekoľkými zaujímavosťami. Autorom záberu bol Jevgenij Chaldej, sovietsky vojenský fotograf pre agentúru TASS so židovsko-ukrajinskými koreňmi. Malo ísť o replikáciu prvotného vyvesenia vlajky, ktorá však musela byť vhodná pre účely propagandy.

Po vyhotovení bola teda snímka upravená, pričom fotograf kládol dôraz predovšetkým na zvýraznenie dymu stúpajúceho z ruín Berlína, čo malo vytvoriť viac dramatický efekt. Taktiež bol mierne upravený kontrast a farba oblohy. Samotná vlajka bola údajne vytvorená z obrusov.

sovietski vojaci v berlíne
zdroj: Wikimedia Commons/Yevgeny Khaldei

Viac kontroverznou úpravou bolo odstránenie istého objektu z ruky jedného z vojakov. Niektorí historici sa domnievajú, že mohlo ísť o hodinky, čo by však mohlo byť problematické, keďže vojak už jedny hodinky na druhom zápästí mal.

Doma v Moskve by takýto detail mohol navodiť dojem, že Červená armáda počas svojho hrdinského ťaženia aj rabuje a to by nebolo dobré pre imidž Sovietskeho zväzu.

Trojicu vojakov Chaldej vybral úplne náhodne a na snímku sa dostali len preto, že bol zrovna v blízkosti budovy Ríšskeho snemu.

Oficiálnou verziou Moskvy bolo, že išlo o trojicu vyznamenaných vojakov – Jegorov, Kantarija a Berest. Podľa samotného fotografa však mená vojakov na fotografii zneli Kovalev, Ismajlov a Goryčev. Niektoré zdroje taktiež uvádzajú, že v čase vyhotovenia fotografie už z budovy viselo sovietskych vlajok niekoľko.

Zdroje: GOV.UK, About Photography

Najnovšie videá

Trendové videá