Najizolovanejšia krajina Zeme po 5 rokoch turistom otvorí brány. Prvých ľudí privíta už tento rok
- Severná Kórea opäť privíta turistov
- Prví návštevníci budú môcť prísť už koncom roka 2024
- Krajina bola pre cudzincov zavretá päť rokov
- Severná Kórea opäť privíta turistov
- Prví návštevníci budú môcť prísť už koncom roka 2024
- Krajina bola pre cudzincov zavretá päť rokov
Päť rokov zavretých hraníc sa skončilo. Ak si adrenalínový typ a máš rád cestovanie do krajín, kde je bezpečnosť na hrane, táto správa ťa poteší.
Agentúra Reuters píše, že Severná Kórea začne do krajiny opäť púšťať návštevníkov. Maj však na pamäti, že stále budeš musieť spĺňať určité podmienky.
Prvýkrát od covidu
Severná Kórea v decembri obnoví medzinárodný cestovný ruch do svojho severovýchodného mesta Samjiyon a možno aj do zvyšku krajiny. Podľa agentúry to oznámili v stredu cestovné kancelárie. Tento krok je podľa nich znakom toho, že izolovaná krajina sa po rokoch prísnych hraničných kontrol chystá znovu otvoriť hranice väčším skupinám zahraničných turistov. Dôvodom uzavretia hraníc bola covidová pandémia.
„Dostali sme potvrdenie od nášho miestneho partnera, že cestovný ruch do Samjiyonu a pravdepodobne aj do zvyšku krajiny sa oficiálne obnoví v decembri 2024,“ uviedli na svojej webovej stránke Koryo Tours so sídlom v Pekingu. Medzinárodné lety do Severnej Kórey a z nej sa obnovili minulý rok. Malá skupina ruských turistov odletela do Severnej Kórey na súkromné návštevy vo februári tohto roka.
Krajinu navštívili najvyšší zahraniční predstavitelia vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina v júni tohto roka. Severná Kórea však stále nie je od roku 2020 plne otvorená pre medzinárodných turistov.
„Po viac ako štyroch rokoch čakania na toto oznámenie je Koryo Tours veľmi nadšené z opätovného otvorenia severokórejského cestovného ruchu,“ cituje portál firmu s tým, že jej miestny partner potvrdí itineráre a dátumy v najbližších týždňoch.
Koho uprednostnia
Severná Kórea sa neotvára hneď pre všetkých. Napríklad Juhokórejčania nemôžu navštíviť Severnú Kóreu, informuje CNN. Napriek tomu bývalý prezident Južnej Kórey Mun Čä-in a potom prvá dáma Kim Jung-sook v roku 2018 navštívili vrchol hory s Kim Čong-unom a jeho manželkou Ri Sol-ču, čím zdôraznili symboliku tejto hory.
Návšteva vrcholu hory Paektu je pre Severokórejčanov podobná náboženskej púti. Legendárna pokrvná línia „Paektu“ je to, čo dáva vládnucej rodine Kimovcov legitimitu. Hovoria to pozorovatelia, ktorí si všímajú protichodné tvrdenia západných historikov, že vodca druhej generácie sa narodil v Rusku.
Samjiyon bol kedysi obľúbenou destináciou čínskych turistov, ktorí pred pandémiou Covid-19 prichádzali do krajiny autobusmi. Turizmus poskytoval Severnej Kórei príjmy napriek medzinárodným sankciám za nezákonné jadrové programy a programy balistických rakiet Pchjongjangu.
Severokórejské štátne médiá zatiaľ neinformovali o zmenách týkajúcich sa opätovného otvorenia krajiny v obmedzenej kapacite pre zahraničných návštevníkov, no severokórejský vodca Kim Čong-un už skôr naznačil, že uprednostní návštevníkov zo „spriatelených“ krajín, medzi ktoré patrí Rusko a Čína.
Koryo Tours pre BBC uviedli, že severokórejské úrady umožňujú turistom z ktorejkoľvek krajiny, aby vycestovali. Okrem Južnej Kórey. USA však svojim občanom zakazujú cestovať do Severnej Kórey. Chad O’Carroll, generálny riaditeľ analytickej spoločnosti Korea Risk Group so sídlom v USA, vyjadril pochybnosti o oznámení o opätovnom otvorení. „Uverím tomu, keď to uvidím,“ povedal pre BBC. „Zatiaľ som dosť skeptický, že v decembri uvidíme nejaký skutočný pohyb,“ uzavrel.
Žiadna bežná destinácia
Ak sa však na výlet do tejto krajiny odhodláš, mal by si myslieť na to, že to nie je zďaleka taká dovolenka ako v Chorvátsku či Taliansku. Severná Kórea a Južná Kórea sú technicky stále vo vojne a napätie sa v poslednom čase zvýšilo, pripomína portál Smart Traveller. Severná Kórea často vykonáva raketové testy alebo iné provokácie, čo zvyšuje regionálne napätie. Keď tam pôjdeš, sleduj vývoj udalostí.
Severokórejská vláda tiež obmedzuje informácie, najmä o domácej politike a medzinárodných vzťahoch. V niektorých turistických hoteloch máš zvyčajne prístup k medzinárodným satelitným televíznym kanálom. Ak ich však vláda v kríze vypne, môže sa ti stať, že nebudeš tušiť, čo sa v krajine deje. Sleduj štátne vysielanie, a ak je to možné, medzinárodné médiá, či nevykazujú známky zvyšujúceho sa napätia.
Mysli aj na počasie. Obdobie dažďov je od konca júna do konca augusta. Tajfúny sa môžu vyskytnúť v auguste a septembri. Nadmerný dážď môže spôsobiť záplavy a zosuvy pôdy, poškodiť bývanie a infraštruktúru a narušiť základné služby. Preto je dôležité, aby si poznal evakuačný plán hotela, v ktorom si ubytovaný.
Severná Kórea a susedné krajiny zažívajú aj zemetrasenia. Veľké zemetrasenia môžu zvýšiť pravdepodobnosť ničivých cunami. Nečakaj na oficiálne výstrahy, alarmy či sirény, radí portál. Naštuduj si varovné signály pred cunami, a ak si na pobreží, okamžite sa presuň na vyvýšené miesta.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: CNN, Reuters, BBC, Smart Traveller, TASR, Koryogroup