Najjedovatejšieho hada na Slovensku si ľudia mýlia. Po uštipnutí príde zvracanie do pár minút (MAPA VÝSKYTU)
- Ide o jediného prirodzene sa vyskytujúceho jedovatého hada na Slovensku
- Po uštipnutí môže dôjsť k ťažkému systémovému poškodeniu
- Ide o jediného prirodzene sa vyskytujúceho jedovatého hada na Slovensku
- Po uštipnutí môže dôjsť k ťažkému systémovému poškodeniu
Slováci si často mýlia nášho najjedovatejšieho hada, vretenicu, ktorú ľudovo volajú aj zmija. Tento had je najznámejším a zároveň jediným prirodzene jedovatým hadom na Slovensku. Má dĺžku života 20 – 25 rokov.
Vretenicu severnú zaradili do Červeného zoznamu chránených živočíchov Slovenska a patrí medzi prísne chránené druhy podľa vyhlášky o ochrane chránených druhov živočíchov.
Vretenica je dôležitým činiteľom pri udržiavaní biologickej rovnováhy, a preto si zasluhuje našu ochranu. Jej význam spočíva v regulácii populácie drobných hlodavcov, čím prispieva k zdraviu ekosystémov. Ochrana tohto druhu je preto kľúčová na zachovanie prírodného bohatstva Slovenska.
Uštipnutie vretenicou však môže predstavovať riziko pre starších ľudí a ľudí s oslabeným imunitným systémom. V takýchto situáciách je prvá pomoc kľúčová. Zisti, kde sa tento najjedovatejší had na Slovensku vyskytuje.
Výskyt vretenice
Ako informuje Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) na webovej stránke, vretenice žijú od nížin až po hornaté oblasti Slovenska, v nadmorskej výške od 400 do 2000 metrov. Majú rady prostredie s väčšími teplotnými rozdielmi medzi dňom a nocou a vyššou pôdnou aj vzdušnou vlhkosťou.
Nájdeš ich v rôznych častiach krajiny. Často sa pohybujú v svetlejších častiach lesov, od najnižších listnatých lesov až po kosodrevinu a subalpinské pásma, no najviac v stredných polohách, ako sú pahorkatiny, zmiešané a ihličnaté lesy.
Obývajú rúbaniská, kamenité a skalnaté terény, či už zalesnené, alebo nezalesnené. Nachádzajú sa na zarastených aj vyprahnutých svahoch a stráňach, v suťoviskách a na lúkach v okolí vodných plôch a močiarov. Vretenice prekonávajú aj vodné prekážky, takže niekedy sa objavujú aj vo vode.
Ako spoznať vretenicu?
Vretenica je pomerne malý had. Samce sú menšie a útlejšie, dosahujú dĺžku okolo 60 cm. Ich sfarbenie býva sivé až modrosivé s výraznou kľukatou čiarou na chrbte. Sú svetlejšie a vzor na ich chrbte je čierny. Samice sú väčšie, dorastajú do dĺžky 70 až 80 cm a zvyčajne sú hnedej farby s tmavohnedou kľukatou čiarou. Na bokoch majú škvrny, ktoré zapadajú do jednotlivých uhlov kľukatej čiary.
Hlava vretenice je úzka a trojuholníková, výrazne širšia ako krk a tupo zakončená. Je pokrytá množstvom menších štítkov, pričom čelný štítok a dva temenné štítky sú výrazné. Oči majú vertikálne štrbinové zreničky, okolo oka sa nachádza množstvo malých štítkov. Na zátylku tvoria škvrny tvar písmena „X“ a na krku sa objavuje tvar písmena „V“.
Vretenica má jedové zuby dlhé a v pokoji sklopené dozadu, ide o solonoglyfný typ zubov. Spoľahlivým znakom vretenice je štrbinová vertikálna zrenica, ktorá ju odlišuje od ostatných hadov na Slovensku.
Príznaky intoxikácie
Väčšina uštipnutí vretenicou spôsobí len lokálne problémy alebo mierne poškodenie organizmu. Nezávažné príznaky zvyčajne ustúpia do 3 – 4 dní po uhryznutí. Ťažšie prípady môžu trvať približne 10 dní alebo aj dlhšie. Niekedy sa otrava prejaví neskôr s komplexnými príznakmi.
Prvé príznaky intoxikácie u vreteníc vrátane V. berus sú nauzea (nutkanie na zvracanie), nadmerné potenie, zvýšená teplota a smäd. Zvracanie môže nastať už po niekoľkých minútach a býva sprevádzané bolesťami brucha, preháňaním, krvácaním a inkontinenciou. Tieto príznaky ukazujú na stredne závažnú až závažnú intoxikáciu a môžu trvať až 48 hodín po uhryznutí. Pri bežnej intoxikácii je možné očakávať úplné zotavenie do 1 – 3 týždňov. Deti sa uzdravujú rýchlejšie ako dospelí.
Reidova klasifikácia hodnotí intoxikáciu nasledovne:
- Minimálna reakcia znamená lokálny opuch bez celkových príznakov alebo len reakciu z ľaku.
- Ľahká reakcia zahŕňa väčší opuch s gastrointestinálnymi problémami alebo bez nich, ale bez ďalšieho systémového postihnutia.
- Stredná reakcia sa prejavuje rozsiahlym opuchom a šokom trvajúcim menej ako 2 hodiny, spolu so známkami mierneho systémového postihnutia.
- Ťažká reakcia zahŕňa šok trvajúci dlhšie ako 2 hodiny alebo opakujúce sa šokové stavy s ťažkým systémovým poškodením.
- Fatálna reakcia je zriedkavá a môže byť zapríčinená silnou alergickou reakciou na jed vretenice a zlým zdravotným stavom pacienta.
Ľahká reakcia na intoxikáciu sa prejavuje opuchom distálnej časti tretieho prsta pravej končatiny, čo je viditeľné už po 7 hodinách od uhryznutia.
Prvá pomoc
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.