Najjedovatejšieho hada na Slovensku si ľudia mýlia. Po uštipnutí príde zvracanie do pár minút (MAPA VÝSKYTU)

  • Ide o jediného prirodzene sa vyskytujúceho jedovatého hada na Slovensku
  • Po uštipnutí môže dôjsť k ťažkému systémovému poškodeniu
Had na kameňoch a opuchnutá ruka.
Ilustračné foto Wikimedia Commons/Whitesachem, Flickr/Stephanie Young Merzel
  • Ide o jediného prirodzene sa vyskytujúceho jedovatého hada na Slovensku
  • Po uštipnutí môže dôjsť k ťažkému systémovému poškodeniu

Ako uvádza portál plazyunas.com, pre vysokú variabilitu účinku toxínu na pacienta musíš postupovať individuálne a počítať s možnosťou následných komplikácií.

Zavolaj rýchlu zdravotnícku pomoc na čísle 112. Pacienta stabilizuj, najlepšie v ležiacej polohe. Na postihnutú končatinu aplikuj dlahu a voľnú bandáž, nikdy nepoužívaj tlakovú imobilizačnú bandáž. Postihnutú končatinu môžeš mierne podložiť, aby si znížil opuch a bolestivosť. Bandáž postupne posúvaj vyššie od postihnutého miesta, približne každých 15 minút o 10 cm, a dbaj na to, aby zostala voľná. Medzi bandáž a končatinu by sa mali pohodlne zmestiť aspoň dva prsty.

Pacienta psychicky upokojuj. Ak u neho nie sú prítomné pokles krvného tlaku, točenie hlavy, slabosť alebo mdloby, môže sedieť. Vyhni sa zbytočnému pohybu. Ak sa neprejavia príznaky celkovej intoxikácie, podávaj nápoje, ale vyhni sa káve a alkoholu. Vhodný je ovocný čaj alebo čistá voda.

Akékoľvek lieky alebo sérum môže podať len kvalifikovaný lekár, ktorý zohľadní prítomnosť známok systémovej reakcie. Ak ťa uhryzne vretenica severná, nepanikár. Zároveň však situáciu nepodceňuj a preventívne vyhľadaj lekársku pomoc.

Zdroje: NTIC, plazyunas.com

Najnovšie videá

Trendové videá