Najkrajšia benzínka na Slovensku je známa aj vo svete. Jednoznačne takých potrebujeme viac
- Pražskí autori z ateliéru SAD navrhli futuristickú benzínku v Galante
- O rok bude oslavovať svoju prvú desťročnicu od kolaudácie
- Pražskí autori z ateliéru SAD navrhli futuristickú benzínku v Galante
- O rok bude oslavovať svoju prvú desťročnicu od kolaudácie
Počas dlhých monotónnych ciest predstavuje jediný stret človeka s architektúrou budova čerpacej stanice. V minulosti sa na ne dbalo o čosi viac. Elitní architekti navrhovali benzínky, aby upútali pohľad vodiča a išiel na ne natankovať palivo.
Podobná myšlienka vznikla pred 9 rokmi, kedy pražskí autori z ateliéru SAD navrhli futuristickú benzínku v Galante. Píše o nej aj popredný architektonický portál Archdaily.
Čerpacia stanica je naozaj fotogenická. Úlohou autorov bolo vymyslieť pre novo vznikajúce sieť lowcostových čerpacích staníc slovenskú architektúru, ktorá by bola výnimočná, charakteristická a zapamätateľná.
Vízia spočívala v jednoduchom, úspornom a pritom elegantnom riešení. „Architekti začali obsiahlymi rešeršami. Ako sa v minulosti stavali benzínky? Často boli navrhované architektmi zvučných mien ako F. L. Wright, Arne Jakobsen alebo ešte v nedávnej dobe Norman Foster. Čo sa zmenilo, že v súčasnosti sú no name produkty? Odpoveď je vcelku jasná,“ píšu architekti pre Petrol.
Pod betónovými korunami
Architekti sa snažili navrhnúť prístrešok, ktorý by funkčne zakrýval okolie čerpacej stanice. Štúdio postavilo betónový prístrešok s troma podpornými stĺpmi, ktoré sú prepojené kruhovou strechou.
Analýza totižto ukázala, že zastrešenie má význam len v mieste samotného tankovania a potom cestou k miestu platenie. Na týchto miestach by zákazník nemal zmoknúť, zastrešovať práve tieto miesta je veľmi potrebné.
Čo sa týka stavby, tá vyniká pri konštrukcii svojou prírodnou fasádou. Ide o jednoduchú drevostavbu, ktorá prirodzene pokračuje do interiéru. Rovnaký materiál bol totižto použitý na v obchode.
Futurizmus v podsvietení
Textúra jedinečného betónového prístrešku je zvýraznená podsvietením, spolu s prstencom žiarivkových svetiel.
Napriek náročnému odlievaniu betónu do foriem sa podarilo vojsť do bežných nákladov. Betón totiž nepotreboval žiadne ďalšie spracovanie ako je izolácia strechy, obklad alebo povrchová úprava. Je strohý a bez žiadneho ďalšieho zásahu.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Petrol, Archdaily