Najkrajšie neopozerané miesta, ktoré by mal aspoň raz navštíviť každý Slovák
- Slovensko je krajinou, v ktorej sa dá nájsť vždy niečo nové na spoznávanie
- Pozri si niekoľko tipov na lokality, ktoré sa ti tento mesiac určite oplatí navštíviť

- Slovensko je krajinou, v ktorej sa dá nájsť vždy niečo nové na spoznávanie
- Pozri si niekoľko tipov na lokality, ktoré sa ti tento mesiac určite oplatí navštíviť
Aj keď lyžiarske strediská ešte nespustili svoju prevádzku, región Liptov ponúka veľa zaujímavých aktivít, ktoré sa oplatí zažiť. Aj keď sú už turistické chodníky uzavreté, stále sa môžeš vybrať na Žiarsku chatu alebo inú povolenú turistickú trasu.
Ďumbier a Chopok z Lúčok
Ďumbier je s výškou 2043 m n. m. najvyšším vrcholom Nízkych Tatier. Výstup na vrchol však nepatrí medzi najnáročnejšie. Trasa je plynulá, doplnená o výhľady na obe strany Nízkych Tatier. Liptov, Spiš, Horehronie, Západné a Vysoké Tatry či Slovenské rudohorie sú ako na dlani.
Odporúčaná je trasa po zelenej značke z Lúčok cez Širokú dolinu a Krúpove sedlo až na Ďumbier (2043 m n. m.) s návratom po červenej značke vedenej po hrebeni cez Demänovské sedlo na Chopok (2024 m n. m.). Následne pôjdeš po modrej značke dole cez Lukovú až na Mikulášsku chatu.
Oddýchnuť si a načerpať nové sily môžeš na Kamennej chate pod Chopkom alebo v Reštaurácii Rotunda. Tá sa nachádzajú zhruba v polovici trasy. Zostup z Chopku si môžeš skrátiť jazdou na lanovke v rámci strediska Jasná. V tejto oblasti sa nachádza aj autobusová zastávka, z ktorej sa odvezieš späť na parkovisko na Lúčky alebo priamo do Liptovského Mikuláša.
Rozhľadňa Liptovská Lúžna
Pri potulkách po regióne Liptov navštív aj podhorskú dedinku Liptovská Lúžna, ktorá sa nachádza v Nízkych Tatrách. Keď prichádzaš od obce Liptovská Osada, tak prejdeš celou dedinou Liptovská Lúžna v smere na Železnô. Asi 500 metrov od konca obce sa po ľavej strane nachádza vyhliadková veža s unikátnym výhľadom.
Veža je umiestnená len pár minút nenáročnej chôdze. Cesta k nej vedie lúkou a stále ponúka výhľady na Meandre Lúžňanky s čistou, pomaly tečúcou vodou potoka Lúžňanka. Meandrovanie – kľukatenie – vzniklo vplyvom nápadného zmiernenia spádu. Miestna rieka vytvára dojem, že tečie hore kopcom.
Najkrajšie obdobie na návštevu tejto časti je marec až máj, avšak rozhľadňa je otvorená celoročne. Vstup na rozhľadňu je len na vlastné nebezpečie.
Náučný chodník Vlkolínec
Náučný chodník sa skladá z piatich trás, ktoré vedú územím s mimoriadnymi kultúrnymi a prírodnými hodnotami. Dĺžka všetkých trás predstavuje spolu 12 kilometrov a obsahuje 15 informačných tabúľ. Jednotlivé zastávky zviditeľňujú miestne prírodné a kultúrne pamätihodnosti okolia.
Vlkolínec je podhorská osada a pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Pozostáva z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu. Od roku 1993 je zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. V jeho okolí boli vybudované náučné chodníky dotvárajúce kolorit celej oblasti pod vrcholom Sidorovo.
Rozhľadňa Májka
Východná je rázovitá liptovská obec známa hlavne vďaka folklórnym tradíciám. V obci sa nachádza unikátny areál s amfiteátrom, v ktorom sa každoročne slávi najstarší sviatok ľudového umenia na Slovensku Folklórny festival Východná, ktorý je známy po celom svete.
Dominantou tohto areálu je aj 28 metrov vysoká vyhliadková veža „Májka“, z ktorej môžeš obdivovať celý areál, obec Východnú, no predovšetkým krásnu panorámu Vysokých, Západných, ako aj Nízkych Tatier. V areáli sa nachádza aj expozícia drevených ľudových plastík. K rozhľadni sa dostaneš priamo z parkoviska v rámci areálu.
Vyhliadka Malý roháč
Kvačianska dolina je lokalitou, ktorá stojí za návštevu v každom ročnom období. Prechádza ňou horská cesta s členitým a nenáročným stúpaním. Aj preto je obľúbená u turistov rôzneho veku, hlavne u rodín s deťmi. Vyhľadávanou destináciou je však aj pre vodné mlyny Oblazy a dvom vyhliadkam, ktoré boli postavené len pred niekoľkými rokmi.
Koncom roka 2013 pribudla v Kvačianskej doline vôbec prvá zabezpečená Vyhliadka Malý roháč. Je to vlastne plošina umiestnená medzi stromami. Nachádza sa priamo na skalnom brale s autentickým výhľadom na hornú časť doliny a veľkú skalnú ihlu.
Vyhliadka sa nachádza asi hodinu nenáročnej chôdze od ústia Kvačianskej doliny po červenej značke a vzdialená je len niekoľko minút od Oblazov. Parkovanie je možné priamo v ústí Kvačianskej doliny.
Majeková chata
Dlhoročnou stálicou lyžiarskeho strediska Malinô Brdo je Májekova chata. Chata sa nachádza v krásnom prostredí Veľkej Fatry a nepretržite funguje od svojho vzniku v roku 1968. Poskytuje útulné ubytovanie pre 42 ľudí, stravovanie vo vlastnej reštaurácii a ďalšie služby vrátanie požičovne športového vybavenia či horského vodcu.
Chata ťaží zo svojej vynikajúcej polohy, ktorú návštevníci ocenia hlavne v zimnej sezóne. K Májekovej chate sa dá dostať turistickými chodníkmi z Hrabova, ale aj využitím lanovky z Hrabova na Malinô Brdo, ktorá premáva aj počas leta.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: visitliptov.sk, slovakia.travel, tripadvisor.com, zilinskyturistickykraj.sk, vlkolinec.sk, trip.slovakia.travel