Najkrajšie polárne žiary prichádzajú: Vrchol ich aktivity očakávame v najbližších rokoch

  • Polárna žiara zažije svoj vrchol vďaka solárnym cyklom
  • Vedci odporúčajú plánovať výlet za týmto úchvatným javom do aurorálnej zóny už teraz
polárna žiara Slovensko
TASR/Michal Svítok
  • Polárna žiara zažije svoj vrchol vďaka solárnym cyklom
  • Vedci odporúčajú plánovať výlet za týmto úchvatným javom do aurorálnej zóny už teraz

Rok 2024 priniesol množstvo úchvatných polárnych žiar, známych ako severné a južné svetlá. Slnko tento rok dosiahlo solárne maximum, čo znamená vrchol v jeho približne 11-ročnom cykle zvýšenej aktivity.

Počas tohto obdobia dochádza k častejším slnečným erupciám a koronálnym výronom hmoty (CME), ktoré vedú k intenzívnym geomagnetickým búrkam a nádherným aurorálnym javom. 

Čo spôsobuje polárnu žiaru?

Severné svetlá (aurora borealis) a južné svetlá (aurora australis) vznikajú, keď nabité častice zo Slnka narazia na magnetické pole Zeme a preniknú do jej atmosféry. Tento proces spôsobuje fluorescenciu, ktorú pozorujeme ako farebné pásy na nočnej oblohe.

„Aurora aktivita dosahuje svoj vrchol niekoľko rokov po solárnom maxime,“ vysvetľuje solárny fyzik Pål Brekke pre portál Space. Tento jav, nazývaný aurorálny sklz, nastáva v dôsledku nárastu koronálnych dier, tmavých oblastí v slnečnej koróne.

Koronálne diery umožňujú prúdenie slnečného vetra, ktorý pri kontakte s magnetosférou Zeme vyvoláva geomagnetické búrky.

Najlepšie obdobie na pozorovanie

Podľa Brekkeho budú najlepšie podmienky na pozorovanie severných svetiel počas sezón 2026 – 2027. Toto obdobie bude charakterizované zvýšenou geomagnetickou aktivitou spôsobenou prekrývaním dvoch magnetických cyklov Slnka, známych ako Haleove cykly.

Scott McIntosh, ďalší expert na slnečnú fyziku, dodáva, že toto prekrývanie spôsobuje nárast koronálnych dier, čo vytvára jedinečné vesmírne podmienky. „Tento komplexný vesmírny jav je dôvodom, prečo aurorálna aktivita vrcholí až niekoľko rokov po solárnom maxime,“ vysvetľuje McIntosh.

Aj počas solárneho minima však môžete zažiť nádhernú polárnu žiaru. Brekke zdôrazňuje, že aurora aktivita nikdy úplne neklesne na nulu, čo z nej robí fenomén dostupný počas celého solárneho cyklu, najmä vo vysokých zemepisných šírkach.

Kde a ako pozorovať severné svetlá

Najlepšie miesta na sledovanie polárnej žiary sú v tzv. aurorálnej zóne, ktorá zahŕňa severné oblasti Fínska, Nórska, Švédska, Islandu, severnej Kanady, Aljašky a Ruska. Brekke odporúča vybrať sa na tmavé miesto mimo mestského svetelného znečistenia s jasným výhľadom na severný horizont.

Zaujímavou možnosťou sú aj medzikontinentálne lety, ktoré prelietavajú blízko Arktídy. „Lety medzi USA a Európou často ponúkajú úžasný výhľad na polárnu žiaru,“ radí Brekke. Odporúča si zarezervovať sedadlo pri okne na severnej strane lietadla.

Čo nás čaká v budúcnosti

So zvyšujúcou sa slnečnou aktivitou a blížiacim sa vrcholom geomagnetickej aktivity sú nasledujúce roky ideálnym obdobím na sledovanie severných svetiel. Vedecké modely naznačujú, že sezóny 2026 a 2027 prinesú jedny z najlepších podmienok na pozorovanie polárnej žiary v tejto dekáde.

„Aurora nikdy nesklame, ak ste na správnom mieste v správny čas,“ uzatvára Brekke. Pre všetkých, ktorí túžia zažiť tento magický jav na vlastné oči, je teraz ten správny čas začať plánovať výlet. Ak si severné svetlá ešte nevidel, nadchádzajúce roky sú jedinečnou príležitosťou, ktorú by si si nemal nechať ujsť.

Zdroj: Space

Najnovšie videá

Trendové videá