Najkrajšie slovenské kúpele, ktoré vyčnievajú vďaka svojej architektúre
- Slovensko sa pýši mnohými architektonickými skvostmi, o ktorých možno ani nevieš
- Nemusíš ísť ani ďaleko do zahraničia, aby si si užil oddych a pekné prostredie zároveň
- A my ti dáme tipy na niekoľko, ktoré stoja za to
- Slovensko sa pýši mnohými architektonickými skvostmi, o ktorých možno ani nevieš
- Nemusíš ísť ani ďaleko do zahraničia, aby si si užil oddych a pekné prostredie zároveň
- A my ti dáme tipy na niekoľko, ktoré stoja za to
Leto ešte nekončí a na víkendový výlet sa nájde ešte stále čas. Kúpele sú miesto, kde môžeš nielen zrelaxovať, ale poobzerať si aj nádhernú architektúru. Pozri sa na prehľad slovenských kúpeľov, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. A aj keď mnohé z nich drží pri živote len zašlá sláva, vidieť ich sa oplatí.
Zelená žaba
Tieto kúpele boli dlho chátrajúce a nik o ne nejavil záujem. Čo bola veľká škoda, lebo tento priestor mal naozaj veľký potenciál a dizajnovo výnimočný je aj vďaka umiestneniu vo svahu. Okrem toho je aj národnou kultúrnou pamiatkou a patrí k TOP desiatim stavbám medzivojnovej architektúry na Slovensku.
Aj preto bolo viac ako nutné toto unikátne miesto zrekonštruovať. O jeho architektúru sa postarali architekt Bohuslav Fuchs. Funkcionalistické dielo, ktoré je považované za jedno z najlepších od tohto autora, bolo postavené v 30-tych rokoch v Trenčianskych Tepliciach. Rekonštrukcia výnimočných kúpeľov prebehla v rokoch 2014 až 2015 a bolo do nej investovaných 10 miliónov eur.
Aphrodite Rajecké Teplice
Tento tzv. kúpeľný dom má dávnu históriu, vznikol ešte v roku 1610. Neskôr, počas prvej svetovej vojny kúpele stagnovali a počas Československa boli kúpele prerobené. Neskôr ich počas druhej svetovej vojny využívali nacisti. V roku 1959 získali Rajecké teplice štatút kúpeľného mesta. Dnes sa kúpele pýšia modernou, zrenovovanou podobou, vďaka ktorej si ich obľúbili nielen miestni. Svojou architektúrou pripomínajú starodávne antické kúpele, takže možno na cvhíľu zabudneš, že sa vôbec nachádzaš na Slovensku.
Kúpele Sliač
Tento architektonický skvost nájdeš na Sliači blízko mesta Zvolen. O architektúru tohto miesta sa postaral známy český architekt Rudolf Stockar. Prvý stavebný kameň kúpeľov bol položený v roku 1927, no samotná výstavba trvala až do roku 1999. Za mimoriadnú považujú túto stavbu hlavne pre jej prepojenie s okolitou prírodou, príroda je tu vo vzťahu k architektúre a človeku aktívny činiteľ. Kúpele sú tak architektonicky navrhnuté, aby boli nie uzatvorené, ba naopak otvorené cez lodžie, balkóny a kolonádu. Ak chceš zažiť poriadne retro, toto je to správne miesto.
Kúpele Piešťany
Komplex liečebných domov Balnea je považovaný za architektonické unikáty, ktoré si zaslúžia pozornosť. Komplex navrhol architekt Viktor Uhliarik. Ako prvý sa realizoval stavebný kameň komplexu, Liečebný ústav Palace, neskôr pribudli liečebné domy Grand a Splendid, ústav Esplanade a dostavba balneoterapie. Posledným objektom, ktorý bol dostavaný v roku 1981 je Spoločenské centrum kúpeľov. Komplex celkovo obsahuje 1 280 postelí. Architektúra liečebných domov je charakteristická zasklenými balkónmi izieb a architekti komplex považujú za najlepšie architektonické stavby svojho obdobia.
Kúpele Vyšné Ružbachy
Tieto kúpele majú históriu, ktorá siaha až do roku 1595, kedy bola postavená prvá budova. Kúpele neskôr čatso menili svojich majiteľov, až sa ich zmocnil barón von Jony, ktorý začal s prestavbou. Postupne sa začali meniť kúpele Vyšné Ružbachy na jedno z najmodernejších miest na Slovensku. Tieto kúpele sú výnimočné a zároveň odlišné sovjou architektúrou od tých zvyšných, ktoré na Slovensku nádješ. Zaujímavosťou, ktorá láka mnoho návštevníkov, je tiež jazierko Kráter v areáli kúpeľov, ktoré je naplnené termálnou vodou.