Najlacnejšie verzus najdrahšie nájmy: Rozdiel medzi Bratislavou a východom je priepastný
- Spoločnosť Deloitte odhalila index cien nájmov na Slovensku
- Zamier do Prešova, je najlacnejší z našich najvýznamnejších miest
- Najdrahšie sú Bratislava a Nitra
- Spoločnosť Deloitte odhalila index cien nájmov na Slovensku
- Zamier do Prešova, je najlacnejší z našich najvýznamnejších miest
- Najdrahšie sú Bratislava a Nitra
Ak si hľadáš podnájom v jednom z najväčších miest na Slovensku, zamier do Prešova. Podľa zverejneného Rent Indexu spoločnosti Deloitte na Slovensku totiž vyplýva, že najdrahšie byty na prenájom nájdeš v Bratislave či Nitre, no najlacnejšie v Prešove.
Index spoločnosti Deloitte monitoruje ceny nájomného za byty v najdôležitejších slovenských mestách, informuje agentúra SITA.
V poslednom štvrťroku 2022 bolo podľa neho priemerné nájomné v ponúkaných bytoch 10,2 eura za meter štvorcový. Najvyššiu priemernú ponukovú cenu 12 eur za meter štvorcový dosiahli Bratislava a Nitra. Najnižšiu priemernú ponukovú cenu za prenájom zaznamenali v Prešove, a to 8,2 eura za meter štvorcový.
„V súvislosti s prenajímanými bytmi zároveň v poslednom štvrťroku 2022 platilo, že čím bol nižší počet izieb, tým vyššia bola jeho priemerná ponuková cena za meter štvorcový,“ konštatuje spoločnosť s tým, že jedinú výnimku tvorili štvorizbové byty, ktorých nájomné bolo o 18 percent drahšie než v prípade trojizbových bytov.
Z hľadiska stavu bytov sa najdrahšie byty nachádzali v developerských projektoch, pričom cena nájomného predstavovala 11,6 eura za meter štvorcový.
Najčastejšie ponuky
V poslednom kvartáli minulého roka sa na slovenských realitných portáloch najčastejšie ponúkali na prenájom byty po kompletnej rekonštrukcii, išlo až o 44 percent všetkých ponúk. Nasledovali byty v novších developerských projektoch s podielom 36 percent a byty po čiastočnej rekonštrukcii s podielom 15 percent.
„Bytov v pôvodnom stave sa ponúkalo najmenej, tieto jednotky tvorili približne štyri percentá ponuky,“ uviedla spoločnosť. V Bratislave boli na prenájom najčastejšie ponúkané byty v developerských projektoch a kompletne zrekonštruované byty.
V hlavnom meste sa výrazne líšili priemerné ponukové ceny nájomného aj v rámci jednotlivých mestských častí.
„Najnižšie nájomné v prepočte na meter štvorcový sme zaznamenali v Záhorskej Bystrici, kde sa byty v priemere ponúkajú za 9,6 eura za meter štvorcový. Najvyššie úrovne boli dosahované v Starom Meste, kde prenajímatelia požadujú priemerne 13,8 eura za meter štvorcový,“ priblížil riaditeľ na oddelení transakčného poradenstva Deloitte Česká republika Ondřej Zabloudil.
Zatiaľ čo ponuka bytov na predaj za posledný rok prudko stúpa, bytov na prenájom je naopak podstatne menej. „Príčinou je migračná vlna súvisiaca s vojnou na Ukrajine, rovnaký trend pozorujeme aj v Českej republike,“ doplnil projektový manažér analytickej spoločnosti Flat Zone Vít Soura s tým, že v porovnaní so stavom vo štvrtom kvartáli 2022 sa ponuka bytov na prenájom v Bratislave znížila o viac ako 50 percent.
„Prebytok dopytu mal vplyv aj na cenu – v rovnakom období sa ponuková cena za meter štvorcový zvýšila o 14 percent,“ uzavrel.
Investície do nehnuteľností boli vlani na Slovensku rekordné
Objem investícií do nehnuteľností na Slovensku v minulom roku zlomil rekord. Ako vyplýva z dát globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE, preinvestovalo sa rekordných 1,13 mld. eur, čo je medziročne viac takmer o 50 %.
Ide o najväčší nárast spomedzi krajín V4. Uvedené výsledky Slovensko dosiahlo napriek koronakríze, vojne na Ukrajine, vysokej inflácii, nárastu cien stavebných materiálov či energetickej kríze.
„Ukázalo sa, že realitný trh na Slovensku je rezistentný a pre investorov je stále príťažlivou destináciou,“ uviedol obchodný riaditeľ CBRE Slovensko Ľubor Procházka.
Vlani bolo na našom trhu zaznamenaných viac ako 40 transakcií. Za 17 % z celkového objemu investícií boli pritom zodpovední investori, ktorí na Slovensku investovali vôbec prvýkrát, pričom hodnota ich investícií dosiahla takmer 200 mil. eur.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SITA