Najlepšia armáda sveta čelí obrovskému škandálu: Jej vojaci žijú v „pekle“ splaškov, hnedej vody a plesní
- Kasárne a základne americkej armády naďalej sužujú nevyhovujúce podmienky
- Poukazuje na to iniciatíva Hots&Cots, ktorá poskytla fotografie portálu NBC News
- Kasárne a základne americkej armády naďalej sužujú nevyhovujúce podmienky
- Poukazuje na to iniciatíva Hots&Cots, ktorá poskytla fotografie portálu NBC News
Americká armáda je považovaná za najlepšiu armádu na svete. To však neznamená, že jej príslušníci majú na ružiach ustlané. Opak je pravdou a vojaci a vojačky často musia žiť v nevyhovujúcom, až život ohrozujúcom prostredí.
Poukazuje na to iniciatíva Hots&Cots, ktorá spravodajskému portálu televízie NBC News poskytla fotografie, ktoré zachytávajú, čomu musia vojaci čeliť.
Snímky zachytávajú napríklad plesnivý strop na základni v Južnej Kórei, hnedú vodu, ktorá tečie z kohútika na pitnú vodu na základni v New Jersey, problémy s klimatizáciou na základni v Severnej Karolíne či parazity na leteckej základni v San Antoniu.
Iniciatíva tvrdí, že jej snahou je, aby armáda riešila podmienky, v ktorých vojaci žijú, a sama sa podieľala na opravách. Čakanie na rekonštrukciu, ktorú má zabezpečiť ministerstvo obrany USA, môže trvať celé roky.
„Každý deň, keď sa tieto problémy nevyriešia, je ďalším dňom, keď je ohrozené blaho a morálka tých, ktorí slúžia,“ uviedla iniciatíva.
Na problémy upozornila rozsiahla správa
Nie je to však prvýkrát, čo sa stav armádnych budov a kasární v USA dostali do pozornosti médií a verejnosti. V minulosti na tento problém upozornila 118-stranová správa Úradu pre zodpovednosť vlády USA (GAO) pochádzajúca z roku 2023.
Inšpektori, ktorí pracovali na správe, vtedy navštívili 10 kasární rôznych zložiek armády, ako sú pechota, námorníctvo, námorná pechota alebo letectvo. To, čo našli, ich šokovalo.
Kasárne často sužovali technické problémy, ako sú poruchy klimatizácie a kanalizácie, ktoré následne viedli k vzniku plesní alebo legionárskej choroby.
V dôsledku porúch kanalizácie museli vojaci bojovať aj s nepríjemným zápachom či splaškami.
Photos from U.S. military bases show mold, mice, roaches and brown water in living quarters – NBC News @GarrenSusan https://t.co/Vy8iICfdU3
— Susan Garren Art Collections 👩🌾 (@SusanGarren) August 28, 2024
GAO tiež zaznamenal prítomnosť škodcov, ako sú šváby, ploštice a potkany. Okrem toho sa vyskytovali aj problémy so slabou bezpečnosťou, krádežami a prípadmi se*uálneho násilia a obťažovania.
Inšpektori vtedy našli aj prípady, ktoré mohli ohrozovať zdravie a dokonca aj životy vojakov.
Správa však vtedy neponúkla konkrétne návody, ako riešiť problémy, namiesto toho GAO vypracoval pre Pentagón 31 odporúčaní, ako zlepšiť situáciu v kasárňach. Ministerstvo však súhlasilo so zavedením iba 23 z nich.
Nahrať môžu anonymné fotky
Zakladateľ iniciatívy Hots&Cots Rob Evans preto prišiel s nečakaným nápadom a vytvoril aplikáciu, kde sa môžu vojaci a ich rodiny anonymne podeliť o svoje zážitky s armádnymi budovami. Nahrať môžu aj fotografiu či video.
Evans tvrdí, že od začiatku fungovania aplikácie pribudlo na servery aplikácie 8000 fotiek a 400 recenzií. Niektoré boli pozitívne, iné negatívne.
Samotný zakladateľ slúžil 12 rokov v armáde a v národnej garde.
„Na týchto veciach záleží,“ povedal pre portál. „Ak niekoho žiadame, aby narukoval a slúžil svojej krajine, záleží na tom.“
Pentagón sa všsk bráni, že práve teraz spustil Systém spätnej väzby bývania, ktorý má preveriť, ako vojaci vnímajú svoje ubytovanie. Vojaci v aktívnej službe môžu poskytnúť spätnú väzbu o svojom bývaní.
Nie je to len americká armáda, ktorá sa potýka s takýmito problémami. V minulosti sme informovali, že i nemecká spolková armáda Bundeswehr mala problém s rozpadávajúcimi sa kasárňami. Poukázala na to správa komisárky Evy Höglovej.
„Videli sme netesné okná, poškodenie vodou z prasknutých potrubí a poškodených striech, nepoužiteľné sociálne zariadenia a ubytovanie v neprijateľnom stave. Hygienické a stavebné predpisy môžu viesť k tomu, že kuchyňa bude kedykoľvek zatvorená,“ opísala Höglová stav delostreleckých kasární v Idar-Oberstein.
Zdroj: NBC News