Najlepšia navigácia na svete Galileo odštartovala. V presnosti schová GPS do vačku
- Po sedemnástich rokoch a množstve finančných boostov konečne štartuje navigačný systém Galileo. Aktívnych má už 18 z 30 satelitov a od štvrtka poskytuje svoje služby.
- Po sedemnástich rokoch a množstve finančných boostov konečne štartuje navigačný systém Galileo. Aktívnych má už 18 z 30 satelitov a od štvrtka poskytuje svoje služby.
Spustenie prevratného európskeho systému satelitnej navigácie 15. decembra oznámila Európska komisia. Navigácia svoje služby poskytne všetkým občanom, podnikateľom aj verejnému sektoru. Navigácia Galileo bude dostupná celosvetovo a zadarmo, no zatiaľ len v tvojom smartfóne alebo zariadení, ktoré majú nainštalovaný čip kompatibilný so systémom Galileo. Na trhu je už prvý Galileo smartfón od spoločnosti BQ.
V jeho prospech hrá najmä to, že je výkonnejšou verziou existujúcej americkej navigácie GPS , ktorú používame dnes. Galileo bol totiž navrhnutý tak, aby ho predčil a zefektívnil tak súčasné navigačné služby. Zároveň je však s ním kompatibilný. Vďaka družiciam sa podľa viceprezidenta Maroša Šefčovič zvýši presnosť lokácie z desiatich na jeden meter.
Foto: gsmarena.com
Vo štvrtok ráno o 10:06 miestneho času vo Francúzskej Guyane vzlietla raketa Ariane 5 ES, ktorá na obežnú dráhu niesla štyri satelity. Každý z nich váži 738 kíl. Za menej ako päť hodín boli satelity podľa plánu umiestnené na svojich obežných dráhach. To je úspechom už pre samotné rakety Ariane 5, ktoré doteraz nikdy neniesli toľko satelitov a tak ťažkých naraz.
Galileo je jedným z najprestížnejších projektov Európskej únie. Narozdiel od o 20 rokov staršej GPS je kontrolovaný civilne a poskytuje presnosť až na 4 metre, o čom sa môže GPS s presnosťou 15 metrov iba snívať. Komerční používatelia a vládne subjekty však môžu využívať navigačné služby s presnosťou už niekoľko centimetrov. Aj to je dôvodom, prečo Pentagon projekt spočiatku odmietal. Bál totiž sa jeho zneužitia na vojenské účely.
Foto: studentcontent.fr
Pravdou je, že pozitíva prevládajú nad negatívami. Galileo totiž prináša novú nádej pre záchranné a pátracie zložky. Vďaka satelitom COPS-SARSAT a presnosti systému budú môcť záchranári lepšie lokalizovať napríklad lode alebo horolezcov, ktorí sa ocitli v núdzi. Galileo bude prínosom aj pre navigačné systémy áut či pristávanie lietadiel, ako aj pre bankovníctvo a finančníctvo. Nová navigácia stojí v centre technológií budúcnosti, ktoré sú založené na geolokácii.
Galileo však nie je len európsky, využívať ho budú aj mnohé ďalšie krajiny. V projekte začlenené napríklad India, Izrael, Maroko, Južná Kórea či Ukrajina. Nepriamo zapojené je dokonca Rusko, ktoré má svoj vlastný navigačný systém Glonass. Všetkých predošlých 14 satelitov totiž na obežné dráhy doručovali rakety Sojuz. Čo sa týka konkurencie jednotlivých satelitných systémov, nie je to také horúce. Navigačné systémy sa totiž výhodne dopĺňajú a navigačné aplikácie preto často využívajú viac než len jeden systém.
Foto: heavy.com
Zdroj titulnej fotografie: ohb-system.de
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko