Najlepšie mestá pre život. Rebríček ovládli európske metropoly, 23. miesto ťa prekvapí
- Viedeň zostala prvá, napriek nedostatku športových podujatí
- Zohľadnených je 30 indikátorov v piatich rôznych kategóriách
- Viedeň zostala prvá, napriek nedostatku športových podujatí
- Zohľadnených je 30 indikátorov v piatich rôznych kategóriách
Niektorí z tých, ktorí čítajú tieto riadky, nežijú na území Slovenska. Či už patríš k tej skupine, ktorá to so Slovenskom nevzdala, alebo už žiješ v zahraničí, či už je to iba susedná Česká republika, alebo Austrália, je prirodzené, že asi každý z nás chce žiť v prostredí, ktoré je čo najpríjemnejšie a najlepšie pre každodenný život.
Aj preto by mal byť rebríček, ktorý podľa americkej CNN vypracoval Economist Intelligence Unit (EIU), pre každého z nás zaujímavý a podnetný. Zoradil 173 miest z celého sveta na základe 30 ukazovateľov usporiadaných do piatich kategórií: stabilita, zdravotná starostlivosť, kultúra a životné prostredie, vzdelávanie a infraštruktúra.
Viedeň po tretíkrát v rade
Renomovaný portál The Economist píše, že Viedeň sa v roku 2024 opäť umiestnila na prvom mieste a už tretí rok po sebe získala titul mesta s najlepšou životnou úrovňou na svete. Rakúske hlavné mesto získalo perfektné skóre v štyroch z piatich kategórií, avšak relatívny nedostatok veľkých športových podujatí prispel k jej nižšiemu skóre 93,5 zo 100 v kategórii kultúra a životné prostredie.
Do prvej päťky sa dostali ďalšie tri európske mestá: Kodaň (2. miesto), Zürich (3. miesto) a Ženeva (5. miesto). Všetky tri sú pozoruhodné svojou skromnou veľkosťou populácie, ktorá má tendenciu viesť k nižšej kriminalite a menej preplneným cestám a systémom verejnej dopravy.
CNBC zdôrazňuje, že z globálneho hľadiska Západná Európa bola najvýkonnejším regiónom z hľadiska obývateľnosti s celkovým skóre 92 zo 100. Na druhej strane, v porovnaní s minulým rokom však klesla v dôsledku nárastu protestov a kriminality, ktoré podľa správy zavážili v kategórii stability.
Pokles Severnej Ameriky v dôsledku akútnej bytovej krízy
Čo sa týka ďalších kontinentov, CNN podotýka, že havajské Honolulu je najvyššie spomedzi amerického kontinentu (23. priečka) a progres zaznamenala Atlanta v štáte Georgia, ktorá sa posunula na 29. miesto. Severná Amerika dosiahla najvyššie priemerné skóre za vzdelanie. Známky za infraštruktúru však boli v Kanade nižšie ako v predchádzajúcom roku v dôsledku „akútnej bytovej krízy“, ktorá pomerne zásadným spôsobom zasiahla hneď niekoľko regiónov.
„Situácia je obzvlášť znepokojujúca v Austrálii a Kanade, kde je dostupnosť nehnuteľností na prenájom na historickom minime a nákupné ceny naďalej rastú aj napriek zvýšeniu úrokových sadzieb,“ uvádza najnovšia správa EIU. Vancouver zostal v top 10, ale ďalší kanadský zástupca, Toronto (deviate na zozname v roku 2023), vypadlo z top 10 a pre rok 2024 mu patrí 12. priečka.
Pokiaľ ide o Áziu, CNBC akcentuje, že mestá tohto svetadielu naďalej globálne rastú. Najväčší skok v tohtoročnej štúdii zaznamenal najmä Hongkong, ktorý sa posunul zo 61. miesta na 50. miesto. „Hoci sa to celkom nevrátilo k hodnotám spred roku 2019, politická scéna Hongkongu sa stabilizovala, pričom riziká narušenia masových protestov sú teraz zanedbateľné,“ uvádza EIU. „Zákon o národnej bezpečnosti a miestne nariadenia zavedené skôr v roku 2024 obnovili politickú stabilitu, ale táto zmena skóre odráža obrovský kompromis voči občianskej spoločnosti v Hongkongu, o čom svedčí aj klesajúce skóre mesta v našom samostatne publikovanom indexe demokracie,“ píše sa ďalej v správe.
Veľký skok zaznamenal aj Singapur, ktorý pre rok 2024 obsadil 24. pozíciu a jeho posun vpred bol vôbec druhý najväčší zo všetkých miest rebríčka. Celkovo však boli najvyššie dve austrálske mestá, Melbourne (4. miesto), Sydney (7. miesto), a japonská Osaka (9. miesto).
Naopak, The Economist poukazuje na vojnou zničený Damask, ktorý aj preto tento rok zostal na konci tabuľky. Sýrske hlavné mesto je najhorším miesto na život už od roku 2013 a v roku 2024 dosiahol skóre len 30,7. Jeho skóre stability je na úrovni 20 a jeho zhodné s mestom Karáčí, pričom zároveň ide o najnižšiu hodnotu zo všetkých skúmaných miest. Vzhľadom na okolnosti nie je prekvapením, že ani ukrajinský Kyjev si v tejto kategórii nevedie dobre a už druhý rok po sebe sa dostal do prvej desiatky miest indexu.
Tel Aviv má rovnaké slabé hodnotenie stability a jeho skóre v infraštruktúre a kultúre a životnom prostredí počas vojny v Gaze kleslo o 7,2, respektíve 6,7 bodu. Izraelské mesto kleslo o 20 miest v rebríčku na 112. miesto, čo predstavuje najväčší pohyb v tohtoročnom prieskume.
Zdroje: CNN, The Economist , CNBC