Najlepšie umelecké kúsky zo Slovenska za rok 2020: Týchto 6 diel ocenila prestížna porota
- Cena Nadácie Tatra banky za umenie sa udeľovala v 6 kategóriách
- Každoročné vyhlasovanie ovplyvnili protipandemické opatrenia
- Prvýkrát v histórii Nadácia Tatra banky finančne podporila nielen víťazov, ale aj všetkých nominantov
- Cena Nadácie Tatra banky za umenie sa udeľovala v 6 kategóriách
- Každoročné vyhlasovanie ovplyvnili protipandemické opatrenia
- Prvýkrát v histórii Nadácia Tatra banky finančne podporila nielen víťazov, ale aj všetkých nominantov
Jednou z najvýznamnejších hodnôt modernej spoločnosti je vzťah k umeniu a kultúre. Umenie nám prináša nový pohľad na svet, poučné myšlienky a vzácnu inšpiráciu. Veríme, že pravidelnú dávku umenia by si mal dopriať každý moderný človek a posunúť tak hranice svojho osobného vnímania a chápania.
Súhlasí s tým aj Nadácia Tatra banky, ktorá každoročne vyhlasuje významnú Cenu Nadácie Tatra banky za umenie. Šesť kategórií však bolo v roku 2020 vyhlásených trochu inak. Protipandemické opatrenia sa nevyhli ani oceneniu, a tak boli ceny odovzdané umelcom len osobne, bez slávnostného večera.
Navyše, Nadácia Tatra banky tento rok spravila aj výnimočný krok a finančne podporila nielen víťazov, ale aj všetkých nominovaných. V ťažko skúšanom období totiž potrebuje umenie väčšiu pomoc než kedykoľvek predtým. Každá kategória mala špeciálne ocenenie aj pre mladých tvorcov do 35 rokov.
„Keďže slovenská kultúra a umenie potrebuje tento rok našu pomoc viac ako kedykoľvek predtým, okrem laureátov sme finančne podporili nielen víťazov, ale aj všetkých nominovaných v každej kategórii, teda spolu 24 umelcov,“ informovala hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.
Cena Nadácie Tatra banky za umenie sa udeľovala v týchto kategóriách:
- Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas (výsledky)
- Divadlo (výsledky)
- Hudba (výsledky)
- Literatúra (výsledky)
- Výtvarné umenie (výsledky)
- Dizajn (výsledky)
ANCHOR 1
Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas
Sošku Múzy si v Hlavnej cene v kategórii audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas odniesol Ivan Ostrochovský za réžiu filmu Služobníci.
Celovečerný hraný film Služobníci (2020) rozpráva príbeh z obdobia komunistickej totality, ktorá sa zmocňovala ľudských charakterov plazivou manipuláciou a pomocou prísľubu pohodlnejšieho života.
Mladý tvorca: V kategórii audiovizuálna tvorba film, TV a rozhlas cenu získal Martin Smatana za réžiu animovaného filmu Šarkan.
ANCHOR 2
Divadlo
Mila Dromovich a Klára Jakubová boli ocenené v kategórii divadlo za réžiu divadelného projektu Kosmopol, ktorý sa zameriava na dejiny meštianskej spoločnosti Banskej Štiavnice 20. storočia.
Výsledkom je trojhodinová multimediálna inscenácia rozprestrená do 11 scén v staromeštianskom dome v historickom centre Banskej Štiavnice. Práve pre ikonické centrum jedného z najkrajších slovenských miest vznikla aj unikátna scénografia.
„Je to divadlo, ktoré divákom zalezie pod kožu. Nechá ich, aby sa doň naozaj ponorili alebo sa v ňom aj stratili. Existujú rôzne prístupy, ale často sa odohráva v nedivadelnom prostredí, hrá sa v domoch, bytoch, múzeách, záhradách, v uliciach mesta, tvorí niekoľko paralelných dejov a je na divákovi, kam sa jeho pozornosť uberie. Divák je aktívny a v našom predstavení sa aj dosť nachodí,“ priblížila pre Startitup autorka hry Klára Jakubová.
Divadelný projekt reflektuje konkrétne príbehy obyvateľov zozbieraných formou orálnej histórie. Divák sleduje život fiktívnej rodiny Szatmáryovcov, ich priateľov, susedov aj nepriateľov, ktorí zažívajú čriepky osudov reálnych obyvateľov mesta. Ide tak o nesmierne živý divadelný program, ktorý prekonáva všetky hranice nastolené javiskom.
Mladý tvorca: Cenu získal Tomáš Procházka za réžiu inscenácie Requiem pre priateľa v rámci inscenácie HEY! Slováci.
ANCHOR 3
Hudba
Laureátom v kategórii Hudba je Miloš Valent za album Solamente naturali: Musica Globus, Live Concert in Esterháza (vydavateľstvo Pavian Records). Musica Globus patrí k najúspešnejším programom, ktoré súbor Solamente naturali hráva po celom svete.
Pozeráme sa na hudobný cestopis po krajinách 18. storočia, kde pojivo programu tvoria ľudová hudba spojená s tancom. Tie sú vďaka prirodzenej čistote a sile spolupatričnosti skvelou inšpiráciou k používaniu alebo citovaniu. Presne to sa stalo aj v prípade Miloša Valentu, ktorý ich pozdvihol do umeleckej podoby.
Mladý tvorca: Jakub Šedivý a Kristína Mihaľová získali cenu Mladého tvorca v kategórii Hudba za singel I wish.
ANCHOR 4
Literatúra
V kategórii Literatúra získala cenu Katarína Kucbelová za prozaickú knihu Čepiec (Slovart). Reč je o unikátnej kombinácii literárnej reportáže a dokumentárneho románu – jednoduchšie by sme dielo mohli označiť ako reportážnu novelu.
Autorka chodila dva roky do folklórnej oblasti pod Kráľovou hoľou. Túžila sa naučiť šiť čepiec, súčasť miestneho ženského kroja. Popritom sa dozvedela veľa iných vecí o živote v odľahlej horskej obci, o vyľudňujúcom sa regióne, o sebe, o ľudovej kultúre, o spolužití s Rómami, o stereotypoch, vrátane tých, v ktorých sama žila a žije.
„Na Šumiac som vždy dochádzala z Bratislavy, nikdy som tam naozaj nežila. Ale viem si predstaviť, čo by ma tam mohlo priviesť žiť a nevylučujem, že sa tak niekedy stane. Je to strategicky skvelé miesto, najkrajšie miesta na Slovensku sú na dosah v rámci jednodňového výletu, túry v Nízkych aj Vysokých Tatrách, rokliny v Slovenskom raji, Muráň a zvyšok Gemeru a samozrejme Spiš.
Bývate pod vrchom, ktorý má skoro 2000 metrov a už sa pritom nachádzate v nadmorskej výške okolo deväťsto metrov, vybehnúť medzi kosodrevinu vám môže zabrániť len počasie. V lete tam nie je horúco a zima sa tam znáša oveľa lepšie ako v mestách. Krásne veľké mestá pritom nie sú ďaleko, dostupný je Krakov aj Budapešť a v obidvoch sú letiská. A je tam ticho, dobrý vzduch a v noci je tam tma,“ prezradila autorka pre Startitup.
Mladý tvorca: Ocenenie Mladý tvorca získal Juraj Čokyna za knihu A okraje máš kde?
ANCHOR 5
Výtvarné umenie
V kategórii Výtvarné umenie bola ocenená Lucia Tkáčová a jej ideový návrh a koncepcia ročného projektu Zlaté časy. Ten sa realizoval v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.
Reč je o komplexnom projekte, ktorého ambíciou je prebudiť potenciál spomínanej galérie, ktorá dnes už len drieme. Čelí problémom ako neatraktívnosť, finančná podvýživa či minimum odbornej pozornosti. Galérii tiež chýbala jasná programová vízia.
Aj vďaka práci Lucie Tkáčovej sa však podarilo dosiahnuť kompletný reštart, o ktorý sa pričinil napríklad silný medzinárodný program, špecifické umelecké a architektonické intervencie či dokonca priestorové vylepšenia budovy.
Počas projektu Zlaté časy sa v roku 2019 realizovalo až 11 výstav a program rezonoval v slovenských médiách a upozornil nielen na galériu samotnú, no tiež na dlho ignorovaný stav regionálnych galérií na Slovensku.
Mladý tvorca: Cenu Mladého tvorcu získal maliar Andrej Dúbravský za výstavu Potential Wasted (Dittrich&Schechtreim Berlin).
ANCHOR 6
Dizajn
Za autorstvo nového Školského písma „písmo Skolske“ si cenu Nadácie Tatra banky v kategórii dizajn odniesli Martina Figusch Rozinajová a Ján Filípek, ktorí sa rozhodli spoločne zdigitalizovať a zmodernizovať školské písmo a prispôsobiť ho ľavákom a žiakom s poruchami učenia.
Bežné písané písmo má mnoho problémov – pre malých žiakov je náročné ho pochopiť a problémy sú aj v čitateľnosti. Autori pri realizácii projektu študovali históriu, analyzovali písané školské písmo a kriticky sa pozreli na čitateľnosť jednotlivých znakov, pričom plynulo nadviazali už na existujúcu tradíciu.
„Naším cieľom je, aby súčasní žiaci pochopili tvary písma, cvičili si jemnú motoriku a aby písmo bolo lepšie čitateľné. To je výhoda aj pre ľavákov a pre žiakov s poruchami učenia. Takisto sme písmo chceli spraviť súčasnejšie. Preto sme jasnejšie definovali tvary a nečitateľné a vymyslené tvary (špeciálne vyvinuté pre školské písmo, aby tvary bolo možné napísať jedným ťahom bez zdvíhania pera) nahradili tradičnými. Vrátili sme sa k starším proporciám písma z 30-tych rokov,“ objasnil autor písma Ján Filípek pre Startitup.
Mladý tvorca: Cenu Mladého tvorcu si v tejto kategórii odniesol Juraj Hariš a kolektív za komunitný projekt Suť na Park – Suťomlat v Novej Cvernovke.
Cena Nadácie Tatra banky za umenie v skratke:
Existuje už od roku 1996, udeľuje sa za mimoriadny umelecký počin. Návrhy nominácií predkladá akadémia zložená z minulých laureátov, finálne nominácie aj laureátov vyberá odborná porota.
Jej tohtoročnými členmi boli Wanda Adamík Hrycová, Peter Bebjak, Michal Vajdička, Richard Stanke, Vlasta Kubušová, Pavol Bálik, Michal Novinski, Matej Drlička, Miroslava Vallová, Koloman Kertész Bagala, Bohunka Koklesová a Alexandra Kusá. Porote predsedal Michal Liday, predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky.
Cenou, ako aj symbolom pocty, je bronzová soška Múzy udelená v kategórii Hlavná cena a plaketa udelená držiteľom ocenenia Mladý tvorca. Obe ceny, špeciálne pre túto príležitosť, vytvoril slovenský sochár a výtvarník Daniel Brunovský.