Najlepšie vodné dobrodružstvo na Slovensku: Tieto miesta ti ponúknu dokonalé osvieženie počas tropických dní
- Leto je v plnom prúde a počasie praje objavovaniu prírodných krás Slovenska
- Tieto lokality určite stoja za návštevu aj počas tropických dní
- Leto je v plnom prúde a počasie praje objavovaniu prírodných krás Slovenska
- Tieto lokality určite stoja za návštevu aj počas tropických dní
Keďže leto je v plnom prúde a praje nám aj počasie, je čas spoznávať aj našu krajinu. Prichystali sme si pre teba niekoľko tipov, ktoré ponúkajú dokonalé osvieženie.
Turzovské jazero
Jazero Turzov patrilo za Rakúsko-Uhorska medzi najvyhľadávanejšie kúpeľné strediská. Turzovské kúpele poznala celá monarchia, schádzala sa tam šľachtická smotánka i bežný ľud, k jazeru cestovali aj hostia z Budapešti.
Vodnú hladinu brázdili člnky, v kúpeľoch sa konali povestné Anna-bály za vyhrávania cigánskej kapely, koncerty, nechýbali kolkáreň a tenisové kurty.
V minulosti bolo Turzovské jazero využívané najmä ako liečebné klimatické kúpele, ktoré navštevovali hlavne ľudia s chorobami dýchacích ciest a nervovými chorobami. Voda z jazera bola preváraná s ihličím, čím sa tvorili kúpele s inhaláciou liečivých živíc.
Toto malebné podhorské jazero leží v krásnom prírodnom prostredí, len asi tri kilometre od okresného mesta Gelnica. Stredisko sa nachádza v nadmorskej výške 450 až 600 m n. m. a jeho súčasťou sú dve umelo vytvorené jazerá.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Obe Turzovské jazerá sú priezračné a čisté. Nachádzal sa tu kúpeľný dom. Ten však už v súčasnosti nie je využívaný ako liečebné zariadenie, ale poskytuje ubytovacie a stravovacie služby. Kúpeľné jazero bolo vybudované pre zabezpečenie dostatočného prítoku vody do banských zariadení v kritických ročných obdobiach.
V dolnej časti strediska sa nachádza takzvané Spodné jazero, ktoré poskytuje možnosti rybolovu. Jazero predstavuje nielen dokonalú lokalitu na turistiku, ale počas leta aj príjemné osvieženie, má priezračne čistú vodu a v najhlbšom bode dosahuje až 17 metrov. Kúpanie v jazere je však len na vlastné riziko. Jeho voda je chladná a rovnako priezračná ako tatranské plesá.
Odporúčame si zobrať aj jedlo na piknik, poopekať si môžeš priamo pri vode, nachádza sa tu aj staršie detské ihrisko s ohniskami. Jeho okolím vedie napríklad aj modro značený chodník z Gelnice na Plejsy.
Stredisko je dobrým východiskom do turistického sedla Tatarkov kríž – 860 m n. m. K Turzovskému jazeru vedú viaceré turistické chodníky s rôznou náročnosťou a dĺžkou. Zaparkovať môžeš pred bývalou Školou v prírode, prejdeš vpravo okolo plota úzkou cestičkou a smeruj do lesa.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Uvidíš prvý schátraný kúpeľný dom a pri ňom aj jazierko plné pstruhov. Hneď pri odbočke k penziónu Erihof (pri dolnom jazere) sa nachádza vysunutá expozícia Baníckeho múzea v Gelnici (Banský skanzen) a štôlňa Jozef.
K stredisku ústi z mesta Gelnica líniový a samoobslužný banský náučný chodník s baníckym a historickým zameraním, vedie k štôlňam pod hradom, tie sú pamiatkami na ťažbu medenej rudy.
Pri dedičnej Štôlni Jozef sa nachádza banský skanzen. Strediskom tiež prechádza zelená cyklotrasa. Spojiť tak banskú históriu s priezračnou vodou a voňavým ihličím a stráviť tak jedno popoludnie je rozhodne dobrá voľba.
Plavba loďou po rieke Bodrog
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.