Najlepšie vodné dobrodružstvo na Slovensku: Tieto miesta ti ponúknu dokonalé osvieženie počas tropických dní
- Leto je v plnom prúde a počasie praje objavovaniu prírodných krás Slovenska
- Tieto lokality určite stoja za návštevu aj počas tropických dní
- Leto je v plnom prúde a počasie praje objavovaniu prírodných krás Slovenska
- Tieto lokality určite stoja za návštevu aj počas tropických dní
Rieka Bodrog je splavná po celej svojej dĺžke. Plavby sa uskutočňujú pravidelne každú nedeľu od jari do jesene výletnou loďou Artur, ktorú prevádzkuje spoločnosť Lumix trade spol. s r.o. Trebišov. Návštevníci majú na lodi plný komfort – zrekonštruovaná spoločenská miestnosť a malý bar ponúkajú príležitosť pohodlne sledovať okolitú krajinu.
Štartovacím miestom pre plavby je osobný prístav pod cestným mostom medzi obcami Viničky a Streda nad Bodrogom. Splav sa realizuje v smere prúdu cez slovenské a maďarské územie až do mesta Sárospatak v Maďarsku.
Pri optimálnom plavebnom stave toku rieky trvá plavba do maďarského mesta Sárospatak 90 minút. V meste je možnosť prehliadky samotného mesta, stredovekého hradu alebo historických tokajských pivníc.
Rudnícke jazerá
V blízkosti obce Rudník, len niekoľko kilometrov od Moldavy nad Bodvou, sa nachádza malé Chorvátsko. Lom Rudník alebo tiež Rudnícke jazerá ponúkajú svoju tyrkysovú krásu kúsok nad obcou Rudník. Práve pre svoju zaujímavo sfarbenú vodu a biely piesok sú lákadlom pre turistov, ktorí hľadajú menej vyhľadávané a neznáme miesta.
Do tohto „Chorvátska“ vedie cesta z Jasova a peknou výletnou trasou k Rudníckym jazerám môže byť práve prechádzka niekdajšími Rudníckymi kúpeľmi minerálnej liečivej sily.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ide o lom ťažby kaolínu, ktorý je základnou surovinou pri výrobe porcelánu, keramiky, obkladačiek a žiaruvzdorných materiálov.
Dedina Rudník sa nachádza pri potoku Rudník, od ktorého je odvodený aj jej názov. Pôvod treba hľadať v slove ruda. Ťažba železa sa v Rudníku rozvíjala už v 12. storočí.
Kráľ Matej, poslal v roku 1458 do tejto oblasti vojvodcu Blažeja, aby rozohnal Jiskrovcov. Blažejov syn za to dostal od kráľa okolité obce. V tom čase sa pri ťažbe hovorilo o bielej hline, dnes vieme, že išlo o kaolín, ktorý nosili do hrnčiarskych dielní v Jasove a v Moldave.
Navyše sem chodievali kvôli kaolínu aj uhorské šľachtičné. Tento materiál má od dávna všestranné uplatnenie aj v kozmetike. Veľmi jemný kaolín v podobe bieleho prášku je surovinou, ktorá sa využíva pri výrobe pleťových masiek. Má totiž výborné čistiace aj upokojujúce účinky.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Už hradné dámy ho používali ako mydlo, dnes je súčasťou sprchových gélov, suchých šampónov, zubných pást, pleťových mliek a podobne. Kúpanie vo vode je na vlastné riziko, keďže lom je stále využívaný na ťažbu suchého kaolínu.
Tajch Klauzy
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.