Najlepšie vodné dobrodružstvo na Slovensku: Tieto miesta ti ponúknu dokonalé osvieženie počas tropických dní

  • Leto je v plnom prúde a počasie praje objavovaniu prírodných krás Slovenska
  • Tieto lokality určite stoja za návštevu aj počas tropických dní
Najlepšie miesta na Slovensku, ktoré ponúkajú osvieženie
Plavba po Bodrogu za hranice Slovenska, KRT
  • Leto je v plnom prúde a počasie praje objavovaniu prírodných krás Slovenska
  • Tieto lokality určite stoja za návštevu aj počas tropických dní

Vodná nádrž Klauzy pri Smižanoch má svoje neobyčajné čaro. Nachádza sa v prekrásnom prostredí NP Slovenský raj, je obkolesená tunajšími kopcami a hustými lesmi. Svojou romantickou atmosférou ťa očarí v každom ročnom období. Akumulačné nádrže sa v odbornej terminológii nazývali klauzúry, preto dostala nádrž miestny názov Klauzy.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Emma (@emma.andrejkova)

Majiteľom hrádze bola aj grófska rodina Csákyovcov. Vodná nádrž má za sebou už pomerne dlhú históriu, postavená bola v roku 1781 pre potreby splavovania dreva, dvakrát bola renovovaná. V roku 1980 ju prispôsobili na chov rýb, neskôr v roku 1985 bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku.

V strede hornej koruny hrádze je tzv. korunový prepad vody v podobe širokého dreveného žľabu. Nad ním postavili strážnu búdku rámovej konštrukcie so štvorspádovou strieškou. Výlet k vodnej nádrži predstavuje peknú a nenáročnú turistiku. K nádrži vedie značkovaný turistický chodník.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PraveSlovenske.sk (@praveslovenske)

Na Klauzy sa z Čingova vydaj po modrej značke popri Hornáde až k ústiu Bieleho potoka. Tu odboč a ďalej sleduj zelenú značku proti prúdu Bieleho potoka. Postupne minieš ústie rokliny Kyseľ aj ústie Sokolej doliny, až sa nakoniec dostaneš ku samotným Klauzom. Späť sa vrátiš po tej istej ceste. K nádrži je možné ísť aj na horskom bicykli.

Okolo vodnej nádrže Klauzy vedie značkovaný turistický chodník naprieč Slovenským rajom. Okružná trasa, z ktorej sa dá na mnohých miestach odbočiť a zatúlať sa do iných končín Slovenského raja, je síce časovo náročná, ale profilom určená aj pre priemerne zdatných turistov.

Jej trasa je Košiarny briežok – Bikšova lúka – Turníky – Pod Holým kameňom – Do Klauzov – Klauzy (modrá) – Tomašovská Belá – Ústie Sokolej doliny – Ústie Kyseľa – Pod Tomašovským výhľadom (zelená) – Čingov, Lesnica (modrá) – Bikšova lúka – Košiarny briežok (zelená) a prevýšenie má cca. 500 metrov.

Jazierko Beňatinský lom

Lom pri obci Beňatina slúžil na ťažbu vápenca približne štyri desaťročia. Po revolúcii, začiatkom 90. rokov 20. storočia, tu ťažbu zastavili, keďže záujem o vápenec upadol.

Po ukončení ťažby sa následne na povrch vytlačila spodná voda, ktorá vytvorila krásnu prírodnú scenériu, často prirovnávanú k ikonickým Plitvickým jazerám v Chorvátsku. Pôvabné tyrkysové sfarbenie vody v Beňatinskom lome zapríčiňuje neustály prítok a odtok vody pomedzi farbistý vápenec.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Košice Region 🇸🇰 (@kosiceregion)

Toto miesto sa postupom času stalo vyhľadávanou lokalitou turistov i rekreantov. Kúpanie je tu na vlastnú zodpovednosť, no keďže hĺbka vody v strede jazera je až 8 metrov, mal by si pred vstupom do vody zvážiť svoje plavecké schopnosti. Lom sa nachádza v polovici cesty na trase Beňatina – Inovce, na pravej strane. Obec Beňatina patrí do okresu Sobrance, ktorého východná hranica okresu je zároveň slovensko-ukrajinskou hranicou.

S Beňatinským lomom sa spája aj legenda o Beňatinskej veľrybe. Jej silueta sa zjavila na južnej stene lomu údajne po poslednom odstrele. Asi 5-metrová prírodná kresba v skalnom profile pripomína telo a chvost veľryby. Či ide v tomto prípade len o vtipnú hru prírody, alebo lom skutočne ukrýva prehistorický poklad, sa doposiaľ nepodarilo hodnoverne preukázať.

Ľudská predstavivosť však urobila svoje a aj preto niektorí nazývajú tento zatopený lom Beňatinská veľryba. Pokračovaním v ceste do obce Inovce, môžeš navštíviť národnú kultúrnu pamiatku, ktorá sa v obci nachádza, a to gréckokatolícky drevený Chrám sv. Archanjela Michala. 

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Košice región, Kúpaliská, Lumix Trade, Rudník, Spišské Tomášovce , Beňatina

Najnovšie videá

Trendové videá