Najmenej spokojní tínedžeri boli v roku 2024 vo Veľkej Británii. Takto dopadlo Slovensko (PREHĽAD)
- Najlepšie je na tom Holandsko a severské krajiny
- Situácia sa nezhoršuje iba v Británii, ale v celej Európe
- Najlepšie je na tom Holandsko a severské krajiny
- Situácia sa nezhoršuje iba v Británii, ale v celej Európe
Hovorí sa, že detstvo patrí k najbezproblémovejším obdobiam v živote človeka.
Napriek tomu je čoraz menej mladých ľudí spokojných s niektorými aspektami svojich životov a nemalou mierou k tomu prispela aj pandémia Covidu-19.
Správa The Good Childhood Report 2024, ktorú vydala The Children’s Society, sa venuje práve spokojnosti tínedžerov naprieč európskym kontinentom a prichádza k zaujímavým zisteniam.
Alarmujúce výsledky
Portál Time Out vysvetľuje, že táto každoročná správa analyzuje blaho detí na celom kontinente tak, že sa ich pýta, ako sa cítia vo vzťahu k svojej rodine, priateľom, vzhľadu, škole, školským prácam a živote vo všeobecnosti, a následne zoradí každý národ na základe odpovedí.
A za nedávno skončený rok 2024 sú najviac nespokojní 15-roční mladí ľudia na Britských ostrovoch.
Rozhodne nezanedbateľných 25 percent respondentov v Spojenom kráľovstve uviedlo, že sú nespokojní so svojím životom. To je takmer štvrtina opýtaných dospievajúcich, čo asi uznáš aj ty, že nie je práve najlepšie číslo.
Otázkou je, čo vlastne týchto mladých ľudí tak rozčuľuje? Podľa zverejnených štatistík majú napríklad 15-ročné dievčatá tendenciu byť menej šťastné ako ich mužskí kolegovia a tento rozdiel sa neustále prehlbuje.
Deti z prostredia s nižším príjmom majú nižšiu úroveň spokojnosti ako ich rovesníci s väčším množstvom peňazí a Spojené kráľovstvo malo vyššiu úroveň nedostatku potravy, ako je európsky priemer. Aj preto len sotva prekvapí, že britskí adolescenti sú takí nespokojní.
„Zistenia z The Good Childhood Report 2024 sú alarmujúce a ilustrujú neprijateľný obraz blahobytu detí v Spojenom kráľovstve. Správa jasne ukazuje, že mladí ľudia v Spojenom kráľovstve zažívajú nižšiu pohodu a spokojnosť so životom v porovnaní s ich rovesníkmi v celej Európe a že blahobyt mladých ľudí tiež klesá,“ cituje Jacka O’Neilla, manažéra pre politiku a verejné záležitosti v The Children’s Society, renomovaný portál Euronews.
Mnoho rodín v Spojenom kráľovstve uviedlo, že majú problémy finančne si dovoliť dovolenky, mimoškolské aktivity pre svoje deti a v niektorých prípadoch dokonca aj oslavy a špeciálne príležitosti. Okrem toho 50 percent detí uviedlo, že nedostatok peňazí im bráni zúčastňovať sa na takých aktivitách, ako sú socializácia alebo školské výlety.
Naopak, na druhej strane je Holandsko, kde je nespokojných iba 6,7 percenta pätnásťročných mladých ľudí, ktoré je nasledované Fínskom (10,8 %) a ďalším zástupcom Škandinávie Dánskom (11,3 %), pričom priemer na starom kontinente činil 16,6 %, a Slovensko je v tejto štatistike tesne nad priemerom so 17,2 percentami.
Problém sa netýka len Británie
Hoci sa správa zameriava na Veľkú Britániu, podobné trendy je podľa nej možné pozorovať v celej Európe, pričom zdôraznený v nej je pokles blahobytu medzi mladými ľuďmi v niekoľkých krajinách.
Podľa UNICEF-u percento 15-ročných, ktorí uvádzajú vysokú spokojnosť so životom, kleslo z približne 74 percent v roku 2018 na 69 percent v roku 2022 v 23 krajinách, pre ktoré sú údaje dostupné.
Jedným z kľúčových faktorov, ktoré k tomu prispievajú, je vysoká miera chudoby, keďže približne 20 miliónov detí v EÚ, teda asi každé štvrté, je ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením, uvádza zarážajúce čísla správa UNICEF.
„Chudoba má dlhodobý vplyv na deti. Nie je to len dieťa žijúce v chudobe, a len čo vyrastie a získa prácu, bude z toho vonku. Ovplyvňuje ich telo, myseľ, ako aj vyhliadky pre budúcnosť,“ povedala pre Euronews Ally Dunhillová, riaditeľka pre politiku, advokáciu a komunikáciu v organizácii Eurochild.
Podľa jej názoru deti vyrastajúce v chudobe často bojujú o to, aby si mohli dovoliť základné potreby ako jedlo, oblečenie, školské potreby alebo športové vybavenie, čo obmedzuje ich účasť na bežných detských aktivitách a vedie k sociálnej izolácii.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Express, Time Out, Euronews, The Children’s Society