Najmladší ukrajinský minister v dejinách: Musk môže Putina poslať na Jupiter

  • Podieľal sa na odstrihnutí Ruska od svetovej ekonomiky a globálneho internetu
  • Jeho zbrane sú moderné technológie, sociálne médiá a kryptomeny
  • Do vojny zapojil aj Elona Muska či iné globálne korporáty
  • Z marketingovej spoločnosti sa dostal do politiky
Musk, UKR
Najmladší minister ukrajinskej histórie Mychajlo Fedorov Twitter/SITA/AP, Patrick Pleul
  • Podieľal sa na odstrihnutí Ruska od svetovej ekonomiky a globálneho internetu
  • Jeho zbrane sú moderné technológie, sociálne médiá a kryptomeny
  • Do vojny zapojil aj Elona Muska či iné globálne korporáty
  • Z marketingovej spoločnosti sa dostal do politiky

21. storočie, respektíve už posledné roky 20. storočia, sú obdobím rozkvetu technológií, sociálnych médií a procesu digitalizácie.

Tieto výdobytky modernej doby mnohí z nás využívajú na krátenie voľného času, sledovanie ľudí, ktorých máme radi a zaujímame sa o ich život, hlavne mladšia generácia na hranie počítačových hier, komunikáciu so svojimi kamarátmi či vzdelávanie. 

Najmladší ukrajinských minister v dejinách, 31-ročný Mychajlo Fedorov, ktorý, ako píše inews, je nielen ministrom pre digitalizáciu, ale zároveň aj vicepremiérom, však ukazuje, že tieto digitálne prostriedky sa dajú veľmi účinne a efektívne použiť aj pri otvorenom vojnovom konflikte, ako napríklad tom, ktorý už viac ako mesiac prebieha na Ukrajine.

Aktívny hneď od začiatku invázie

New York Times informuje, že ihneď po ruskej invázii na územie Ukrajiny sa ukrajinský prezident Zelenskyj obrátil práve na Fedorova. Ten okamžite začal kampaň na získanie podpory od nadnárodných spoločností so zámerom izolovať Rusko od svetovej ekonomiky a odrezať ho od globálneho internetu, pričom sa zameral na všetko od prístupu k novým telefónom iPhone a PlayStation až po prevody peňazí v rámci Western Union a PayPal.

Na dosiahnutie tohto cieľa použil Fedorov kombináciu sociálnych médií, kryptomien a ďalších digitálnych nástrojov. Na Twitteri a ďalších sociálnych sieťach tlačil na takých gigantov, akými sú Apple, Google, Netflix a podobné obrovské firmy, aby v Rusku prestali podnikať. Menej ako týždeň, čo na Twitteri zverejnil svoj list pre lídrov týchto veľkých spoločností Apple prestal v Rusku predávať svoje najnovšie iPhony a iné produkty.

BBC v tejto súvislosti pripomína, že Fedorov má na Twitteri, Telegrame, Facebooku a Instagrame dohromady viac ako 500-tisíc sledovateľov, a všetky tieto platformy využíval aj pred vypuknutím vojny, a po jej začatí tomu tak je v ešte väčšej miere. 

„Každá platforma je pre nás teraz veľmi dôležitá a využívame každú príležitosť, aby sme prilákali veľké spoločnosti k tejto tragédii, ktorá sa v súčasnosti odohráva na Ukrajine. Snažíme sa Rusom ukázať pravdu a prinútiť ich protestovať proti vojne. Twitter sa stal účinným nástrojom, ktorý používame na boj proti ruskej vojenskej agresii. Je to náš inteligentný a mierový nástroj na zničenie ruskej ekonomiky,“ vysvetlil samotný Fedorov pre BBC.

Zavedenie IT armády 

USA Today zdôrazňuje, že hneď počas prvého víkendu vojny, teda 26. – 27. februára, Fedorov, tvrdo pracujúci zo svojho kyjevského podzemného bunkra, vyzval obyvateľov Ukrajiny, aby sa zapojili do vojny proti Rusku, avšak nie na bojisku, ale prostredníctvom internetu pripojením sa k takzvanej „IT armáde“

„V digitálnej sfére máme veľa talentovaných Ukrajincov: vývojárov, kybernetických špecialistov, dizajnérov, copywriterov, marketérov. Pokračujeme v boji na kybernetickom fronte,“ cituje mladého ukrajinského ministra Wired

Ukrajina zaznamenala ďalšie snahy o kybernetickú obranu a útoky organizované dobrovoľníkmi hneď na začiatku vojny.

Hacktivisti, vrátane už dobre známej hackerskej skupiny Anonymous, sa prihlásili k DDoS útokom (distributed denial of service, laicky povedané odoprenie nejakej počítačovej služby) na ruské ciele a získali údaje od bieloruského výrobcu zbraní Tetraedr.

Avšak vytvorenie IT armády, dobrovoľníckej jednotky vedenej vládou, ktorá je navrhnutá tak, aby fungovala uprostred rýchlo sa pohybujúcej vojnovej zóny, je bezprecedentným činom.

Skamarátil sa s Muskom

New York Times dodáva, že 26. februára Fedorov napísal na Twitteri odkaz jednému z najvplyvnejších ľudí sveta, majiteľovi takých firiem, ako sú SpaceX či Tesla, Elonovi Muskovi, ktorého poprosil o používanie niektorého z jeho satelitov Starlink.

Táto technológia mohla pomôcť Ukrajincom zostať on-line, hoci Rusi poškodili hlavné telekomunikačné infraštruktúry krajiny.

Dva dni po tom, čo Fedorov Muska kontaktoval, dorazila na Ukrajinu zásielka zariadení Starlink. Za túto pomoc Muskovi poďakoval aj samotný ukrajinský prezident Zelenskyj, ktorý tiež potvrdil, že sa s americkým miliardárom dohodol na dodaní ďalších zariadení Starlink.  

Odvtedy si Fedorov s Muskom pravidelne vymieňa správy. USA Today informuje, že miliardár Musk na Twitteri provokoval priamo Putina, keďže ho vyzval na priamy súboj: „Týmto vyzývam Vladimira Putina na samostatný boj. V stávke je Ukrajina.“

Do celej konfrontácie sa znova zapojil aj aktívny ukrajinský minister Fedorov, ktorý taktiež na jeho obľúbený Twitter napísal: „Som si istý, že Elon Musk môže Putina poslať na Jupiter.“

Bojuje cez kryptomeny aj crowdfunding

Arab News uvádza, že Fedorov tiež založil internetovú stránku s príznačným názvom „Pomoc pre Ukrajinu“, ktorej cieľom je vyzbieranie finančných prostriedkov v kryptomenách na podporu ukrajinských ozbrojených síl a humanitárnu pomoc vo vojne s Ruskom.

Okrem toho sa dohodol s burzou kryptomien FTX na vytvorení virtuálnej zbierky, ktorá bude bitcoin a iné kryptomeny prevádzať na klasické meny do účtov národnej banky v Kyjeve. 

„Ide o vôbec prvý prípad burzy kryptomien, ktorá priamo spolupracuje s verejnou finančnou entitou, aby poskytla kanál na darovanie kryptomien,“ píše Arab News. Samotná stránka k 16. marcu informovala, že vyzbierala viac ako 50 miliónov dolárov. 

CNBC navyše akcentuje, že ešte 27. februára Fedorov opäť na Twitteri napísal: „Žiadam všetky hlavné kryptoburzy, aby zablokovali adresy ruských používateľov. Dôležité je zmraziť nielen adresy spojené s ruskými a bieloruskými politikmi, ale aj sabotovať bežných používateľov.“

Štát v smartfóne

Jeden z najneočakávanejších ukrajinských prezidentov v histórii Volodymyr Zelenskyj si v roku 2019 po jeho zvolení za Ministra pre digitalizáciu vybral Fedorova, ktorý podľa Washington Post viedol v predvolebnej kampani jeho digitálny marketing, keďže predtým založil jednu digitálnu agentúru.

Po príchode do úradu riadili približne 250-členné ministerstvo a jeho hlavnými zámermi bolo, aby sa k Internetu dostalo čo najviac Ukrajincov, digitalizácia pasov a prilákanie technologických firiem a pozícií na Ukrajinu. 

Inews upozorňuje, že pred ruskou inváziou bolo Fedorovým heslom vytvorenie „Štátu v smartfóne“, v rámci ktorého chcel zabezpečiť, aby sa najneskôr do roku 2024 100 percent vládnych služieb ponúkalo on-line. Avšak tento projekt musel kvôli už mesiac prebiehajúcemu vojnovému konfliktu zastaviť.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: inews, New York Times, BBC, USA Today, Wired, Arab News, CNBC, Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá