Najmodernejšia ruská stíhačka Su-57 sa stala terčom posmechu. Číňania ju rozmetali na prach

  • Rusi ukázali stíhačku piatej generácie Su-57 na leteckej výstave v Číne
  • Nebolo to však privítanie, aké by čakali
su-57
Wikimedia/Anna Zvereva, X/Clash Report
  • Rusi ukázali stíhačku piatej generácie Su-57 na leteckej výstave v Číne
  • Nebolo to však privítanie, aké by čakali

Najmodernejšia ruská stíhačka Suchoj Su-57 zažila svoju premiéru v zahraničí. Moskva ju vyslala na výstavu Airshow China, ktorá sa odohrá pri meste Ču-chaj v provincii Kuang-tung.

Napriek tomu, že samotná výstava sa začne až 12. novembra, niektoré exempláre lietadiel, vrátane Su-57, už sú vystavené pre záujemcov. Ruská stíhačka sa však nedočkala privítania, aké by si Kremeľ predstavoval.

Namiesto obdivu si táto stíhačka piatej generácie vyslúžila výsmech od svojich partnerov – Číňanov. Na sociálnych sieťach sa objavujú videá zachytávajúce konštrukčné nedostatky a problémy, ktorým ruský zbrojársky priemysel čelí.

„(Účasť Suchoja Su-57) bol posledným klincom do rakvy mýtu, že toto lietadlo patrí do piatej generácie. A je tiež dôkaz, že všetky technológie výroby ruských lietadiel zostali na úrovni 20. storočia,“ uvádzajú odborníci z ukrajinského Defense Express.

Všade samé skrutky 

Návštevníkov výstavy upútala najmä „hrubá“ konštrukcia stíhačky. Pri pohľade na západné stíhačky ako F-35 si človek v podstate málokedy uvedomí, že ju tvoria viaceré pospájané trupové panely. Je to dôsledok precízneho nitovania, vďaka ktorému lietadlo pôsobí hladko a je skutočným umeleckým dielom.

To sa však nedá povedať o ruských strojoch. Pri pohľade na Su-57 ako prvé bijú do očí skrutky, skrutky a ďalšie skrutky. Keby aspoň boli jednotného charakteru, ale z videí je zrejmé, že ruskí konštruktéri použili jednoducho to, čo mali po ruke. Niektoré majú šesťhrannú, ďalšie ryhovanú alebo krížovú hlavu.

Použitie týchto skrutiek nie je len neestetické, ale stíhačkám môže spôsobovať aj vážne problémy. Skrutky znižujú „stealth“ schopnosti lietadla a robia ho viditeľnejším pre radary. Taktiež môžu spôsobiť nešťastie – pod veľkým náporom môžu vypadnúť.

 

Rovnaké „konštrukčné“ nedostatky predvádzali Rusi aj pri starších modeloch, kde boli skrutky veľmi viditeľné.

Existencia takých detailných videí Suchoja Su-57 na čínskej výstave tiež poukazuje na nedostatok bezpečnostných opatrení zo strany Ruska. Za normálnych okolností by sa civilisti k lietadlu nedostali do takej blízkosti.

Číňania na sociálnych sieťach porovnávali svoju stíhačku piatej generácie Čcheng-tu J-20 s ruským Suchojom, pričom spochybňovali, že ide naozaj o stíhačku piatej generácie.

„Čínske sociálne médiá sú veľmi patriotické,“ vysvetlil analytik technologického priemyslu a sociálnych médií Roger Entner z Recon Analytics pre Forbes.

„Čína teraz vyvinula domáce bojové lietadlá, ktoré považuje za lepšie ako ruské,“ uviedol Entner.

Problémy s výrobou pre sankcie 

Expert na národnú bezpečnosť Matthew Schmidt, ktorý pôsobí na Univerzite v New Havene, uviedol, že ruská stíhačka môže byť dobre navrhnutá, no jej výkon kazia výrobné postupy a materiálové technológie, ktoré sú v Rusku podpriemerné.

Navyše ruské letectvo čelí problémom kvôli sankciám uvaleným pre nevyprovokovanú agresiu na Ukrajine. Vo veľkej miere, hlavne pri vyspelých technológiách ako je elektronika, spoliehali na západné komponenty.

7016941
zdroj: U.S.Navy/Maci Sternod. Nity na F-35 takmer vôbec nevidia.

To, že Rusi za štrnásť rokov nedokázali vyrobiť viac než dva tucty týchto stíhačiek, a to v pochybnej kvalite, hovorí samo za seba. Minimálne jednu pritom Rusi stratili pri náletoch ukrajinských dronov. 

Rusi si pritom od Suchoja Su-57 sľubovali veľa, mal byť odpoveďou na stíhačku piatej generácie F-22 Raptor. Plánovali ním nahradiť staršie lietadlá ako Su-27 a MiG-29. Mal disponovať vysokou manévrovateľnosťou, pokročilou avionikou, radarmi či výzbrojou. Zároveň to mala byť prvá „neviditeľná“, teda stealth ruská stíhačka.

Tento koncept je však spochybňovaný, pretože Su-57 má len o niečo lepšie stealth charakteristiky ako F/A-18E/F Super Hornet.

Zdroje: Defense Express, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá