Najnebezpečnejšia hora sveta má výnimočnú novinku. Muži na jej objavenie môžu zabudnúť
- Mount Everest každú sezónu láka množstvo dobrodruhov
- Za posledné roky sa výrazná prevaha mužských horolezcov zmenšuje
- Mount Everest každú sezónu láka množstvo dobrodruhov
- Za posledné roky sa výrazná prevaha mužských horolezcov zmenšuje
Mount Everest, známy aj ako Sagarmatha v nepálčine a Čomolungma v tibetčine, je najvyšší vrchol na Zemi, ktorý sa týči vo výške 8 848 metrov nad morom, a nie nadarmo je považovaný aj za horu hôr.
Napriek tomu, že spoločnosť pozná prevažne mužských dobyvateľov tohto strašidelného výstupu, počet ženských výstupov výrazne rastie.
Vznikol dokonca aj trek, na ktorom majú muži zákaz a je určený len čisto pre ženské skupiny. Má podporovať nielen ženské horolezkyne, ale aj lokálne ženy pracujúce na stanovištiach a v campoch.
Ženský trek
CN Traveler informuje o tom, že už vyššie spomínaný ženský trek na najvyššej hore sveta trvá približne 14 dní a vedie cez pôvodné šerpské mestá, ako je napríklad navštevovaný Namche Bazaar, až po vysokohorské turistické chodníky vedúce do základného tábora Everestu. Ponúka ženám cestovateľkám bezpečný priestor, v ktorom si môžu odškrtnúť pomyselný cieľ na cestovateľskom zozname.
Najväčšou výhodou tohto treku je to, že účastníčky, ktoré sa podujmú na toto dobrodružstvo, nepotrebujú žiadne formálne horolezecké skúsenosti a dokonca ani žiadne vybavenie. Jediné, čo vlastne potrebuješ, je len značná úroveň kondície a trekingové palice. Predsa len to nie je pre gaučových povaľačov, keďže každý deň musí žena prejsť 6-hodinovú túru.
Začína sa v Lukle, prechádza cez visuté mosty cez zurčiacu rieku Dudh Koshi a stúpa do strmých skalnatých svahov. Nesmú chýbať ani zastávky, cestou sa zastavujú v čajových domčekoch a slávnom kláštore Tengboche.
Výlet je venovaný aj vytváraniu príležitostí pre lokálne ženy. Zájazd sa uskutočňuje v spolupráci s Icicles Adventure Treks, miestnou trekingovou spoločnosťou, ktorú riadia ženy a vlastní ju nepálska podnikateľka Indira Bhatta.
Zamestnáva miestne nepálske ženy ako sprievodkyne na trekoch a financuje školenia pre ďalšie miestne ženy. Tie sa môžu vzdelávať ako sprievodkyne. Túto prácu nepálske ženy vykonávajú skutočne len zriedka. Z približne 22 000 horských vodcov v krajine je len 886 žien informuje ďalej CN Traveler.
Polovica žien, ktoré kedy vystúpili na Everest, tak urobila v poslednom desaťročí a takmer každú sezónu tu ženy prekonávajú svetové rekordy. BBC informuje o Lhakpa Sherpa, ktorá vo veku 48 rokov po desiaty raz vystúpila na Mount Everest. V roku 2018 sa jej podarilo vystúpiť do výšky 8 848 m.
„Keď som prvýkrát dosiahla vrchol Everestu, mala som pocit, že som dosiahla svoj sen,“ povedala pre BBC.
Zóna smrti
Na to, aby si sa ako horolezec dostal na samotný vrch Mount Everest, si musíš prejsť naozaj náročnými úsekmi. Jedným z najznámejších a zároveň najstrašidelnejších je zóna smrti. Prečo však je táto zóna taká nebezpečná?
Tak vysoko nad morom klesá množstvo kyslíka v atmosfére pokojne aj o polovicu. Nie je teda vôbec výnimočné, že mnohí horolezci, ktorí sa dostanú až sem, nájdu nejednu mŕtvolu.
Ľudské telo tak ťažko získava potrebný kyslík. V kombinácii s fyzickou námahou pri výstupe na horu to môže byť smrteľné. Pokiaľ si chceš bližšie predstaviť, ako by to mohlo vyzerať, tak si skús zabehať na bežiacom páse, pričom dýchať budeš len cez jednu jedinú slamku.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: BBC, CN Traveler