Najnovší návrh Dankovej SNS: Z tringeltov sa nebudú platiť dane. Chcú pomôcť gastrosektoru
- Cieľom návrhu je skvalitnenie služieb a podpora cestovného ruchu
- Pomôcť to má zamestnancom aj ich šéfom
- Cieľom návrhu je skvalitnenie služieb a podpora cestovného ruchu
- Pomôcť to má zamestnancom aj ich šéfom
Kvalitné služby v gastronómii a ubytovaní sú kľúčom k spokojnosti zákazníkov. Tento fakt si uvedomuje aj Slovenská národná strana, ktorá prichádza s návrhom na podporu sektora cestovného ruchu. Na septembrovej schôdzi plánuje predložiť zmenu zákona o dani z príjmu, ktorá by oslobodila prepitné do výšky 10 % od daňovej povinnosti.
Tento krok by mal viesť k motivácii pracovníkov v službách. Informoval o tom predseda strany Andrej Danko na svojej Facebookovej stránke. Rovnako o tom informovala aj SITA s odvolaním sa na riaditeľku kancelárie predsedu SNS Zuzanu Škopcovú.
Oslobodenie od daní, prilepšenie k mzde
Koaličná strana je presvedčená, že na to, aby sa na Slovensku podporil cestovný ruch, je nutné mať v prvom rade kvalitné služby. Strana v septembri preto predloží návrh, že tringelty do 10 percent z jednotlivej platby by nepodliehali daniam ani odvodom. Podľa Škopcovej strana verí, že opatrenie by malo dvojaký efekt. Motivovalo by zamestnancov k poskytovaniu lepších služieb a zároveň umožnilo podnikateľom vyplácať tringelty bez dodatočného daňového zaťaženia.
Zrušenie daní z príjmu pri tringeltoch do 10 percent by sa týkalo platieb, ktoré sa uskutočnia v hotovosti alebo cez terminál. Tieto platby podľa návrhu nebudú zarátané do príjmov podnikateľa, nebudú tak podliehať ani dani z príjmov a odvodom. Predstava SNS je taktiež to, aby mohol podnikateľ v najbližšom výplatnom termíne tieto platby oslobodené od daní vyplatiť zamestnancovi.
Kvalitnejšie služby
SITA uvádza, že je strana presvedčená, že v prípade, ak tringelt nebude podliehať dani z príjmu, čašníci, kuchári i zamestnanci ubytovacích služieb budú motivovaní poskytovať lepšiu službu s cieľom, že si môžu privyrobiť nad rámec svojej mzdy. „Taktiež spokojný klient veľmi rád odmení dotknuté osoby,“ dodala Škopcová.
Navrhovaná úprava by priniesla výhody nielen zamestnancom, ale aj majiteľom podnikov. Majitelia by mohli vďaka tomuto zvýšiť mzdy svojich zamestnancov bez toho, aby sa mu dodatočne zvýšili náklady na odvody a dane.
SNS očakáva, že tento návrh ocenia všetky zainteresované strany v sektore cestovného ruchu. V konečnom dôsledku by táto zmena mala viesť k vyššej spokojnosti návštevníkov reštaurácií a ubytovacích zariadení. SNS tak dúfa, že ich návrh prispeje k celkovému zlepšeniu úrovne služieb v slovenskom cestovnom ruchu a gastronómii.
Gastro ako obľúbený sektor brigádnikov
Zatiaľ čo zamestnanci si v letných mesiacoch plánujú zaslúžený oddych, študenti a žiaci často hľadajú možnosti, ako si privyrobiť. Práve práca v službách patrí medzi najobľúbenejšie sektory, v ktorých sa mladí pracujúci zamestnávajú. Bohužiaľ, podávať nápoje či upratovať hotely nemôže každý mladý človek. Snaha nájsť si brigádu totiž naráža na legislatívne prekážky, informovali sme už v článku. Na tieto obmedzenia upozornil Jozef Mihál, odborník na sociálnu politiku, na svojich sociálnych sieťach.
Práca mladých sa delí na prácu pre deti do 15 rokov a deti nad 15 rokov. A práve deti do 15 rokov si bohužiaľ veľmi nezarobia. Môžu totiž vykonávať iba ľahké práce, ktoré neohrozia ich zdravie, bezpečnosť, vývoj či vzdelávanie. Tieto aktivity sa obmedzujú na účasť v kultúrnych a umeleckých predstaveniach, športových podujatiach a reklamných činnostiach, avšak s určitými obmedzeniami. Podľa Mihála Zákonník práce v súčasnosti neumožňuje zamestnávať žiakov a študentov pred ukončením povinnej školskej dochádzky.
Mihál ďalej objasnil, že podľa školského zákona sa povinná školská dochádzka považuje za ukončenú 31. augusta desiateho školského roka, prípadne v tom školskom roku, keď žiak dovŕši 16 rokov. To v praxi znamená, že študenti, ktorí práve absolvovali prvý ročník strednej školy, nemôžu počas týchto letných prázdnin legálne pracovať.
Zdroje: Facebook/Andrej Danko - predseda SNS, SITA, SIU