30 minút tejto aktivity ti výrazne zlepší pamäť. „Dôležitá je pravidelnosť, nie intenzita“

  • Chceš lepšiu pamäť? Pohyb je kľúčom
  • Zisti, ako dlho by si sa mal počas dňa hýbať
  • Účinky pretrvávajú dlhšie, než by si čakal
dane-wetton-buddhi-kumar-shrestha-unsplash
ilustračná foto Unsplash/Buddhi Kumar Shrestha, Dane Wetton
  • Chceš lepšiu pamäť? Pohyb je kľúčom
  • Zisti, ako dlho by si sa mal počas dňa hýbať
  • Účinky pretrvávajú dlhšie, než by si čakal

Predstav si, že existuje jednoduchý spôsob, ako si zlepšiť pamäť a myslenie – bez drahých výživových doplnkov či náročných tréningov. Najnovší výskum z prestížnych britských univerzít prináša prelomové zistenie. Už krátke cvičenie má na náš mozog výraznejší a dlhodobejší vplyv, než vedci doteraz predpokladali.

V čase, keď sa čoraz viac ľudí sťažuje na problémy s koncentráciou a pamäťou, prichádza táto štúdia, publikovaná v Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, ako nádejná správa.

Čo ukázal prevratný výskum

Vedci z University College London a University of Oxford sledovali 76 kognitívne zdravých dospelých vo veku 50 – 83 rokov počas ôsmich dní. Účastníci každý deň podstupovali testy pamäti a pozornosti, pričom nosili zariadenia monitorujúce ich pohyb a spánok. Výsledky štúdie prekvapili aj samotných výskumníkov, informuje o tom ScienceAlert

„Zistili sme, že už 30 minút stredne intenzívnej aktivity, napríklad svižnej chôdze, vedie k merateľnému zlepšeniu kognitívnych funkcií nasledujúci deň,“ vysvetľuje hlavná autorka štúdie, epidemiologička Mikaela Bloomberg. Inými slovami, dnešná prechádzka sa prejaví na lepšej pamäti a bystrejšom myslení zajtra.

Výskum priniesol aj varovné zistenie – dlhodobé sedenie má na našu pracovnú pamäť výrazne negatívny vplyv. „Je to ako postupné obmedzovanie prísunu kyslíka do mozgu,“ vysvetľuje spoluautor štúdie Andrew Steptoe. „Čím viac času strávime sedením, tým viac trpí naša schopnosť spracovávať informácie a riešiť problémy.“ Tento poznatok je obzvlášť dôležitý v dnešnej dobe, keď mnoho z nás trávi dlhé hodiny za počítačom.

Spánok ako partner pohybu

Vedci zároveň objavili fascinujúce prepojenie medzi pohybom a kvalitou spánku. Dlhšie obdobia hlbokého spánku výrazne podporujú našu epizodickú pamäť – schopnosť pamätať si každodenné udalosti. REM spánok zase zlepšuje pozornosť nasledujúci deň.

„Je to ako dvojitý bonus,“ dodáva Bloomberg. „Pohyb nielen priamo zlepšuje kognitívne funkcie, ale podporuje aj kvalitný spánok, ktorý má ďalší pozitívny vplyv na náš mozog.“

Cvičenie zvyšuje prietok krvi do mozgu a stimuluje uvoľňovanie neurotransmiterov, vrátane „hormónov šťastia“ – endorfínov. Navyše posilňuje spojenia medzi neurónmi v hipokampe, časti mozgu zodpovednej za pamäť a učenie.

Nedávne štúdie dokonca naznačujú, že pravidelný pohyb môže zvýšiť objem hipokampu, čo by mohlo pomôcť oddialiť kognitívny úpadok.

Výskumníci odporúčajú začať postupne a vybrať si aktivitu, ktorá je príjemná a udržateľná. „Nie je potrebné sa hneď vrhnúť do náročného cvičenia,“ radí Steptoe. „Začnite napríklad rannou 15-minútovou prechádzkou a postupne predlžujte čas. Dôležitá je pravidelnosť, nie intenzita.“

Jednoduchý recept na bystrejšiu myseľ

Dobrou správou je, že nepotrebuješ podávať extrémne športové výkony. Stačí ti 30 minút stredne intenzívnej aktivity denne – rýchla chôdza, tanec, práca v záhrade alebo hranie sa s deťmi. Kľúčová je tvoja pravidelnosť a výber aktivity, ktorá ti prináša radosť. Štúdie ukazujú, že práve radosť z pohybu je pre teba najlepším predpokladom pre dlhodobé udržanie zdravých návykov.

Každý pohyb je vlastne vkladom do tvojho kognitívneho bankového účtu. Výnosy sa prejavia v podobe lepšej pamäti, ostrejšieho myslenia a jasnejšej mysle. A hoci ide o pilotnú štúdiu, ktorá si vyžaduje ďalší výskum, jej zistenia potvrdzujú to, čo mnohí tušili – pohyb je jedným z najúčinnejších nástrojov pre udržanie zdravého mozgu.

Význam pre budúce generácie

Tieto zistenia majú významné implikácie nielen pre jednotlivcov, ale aj pre verejné zdravotníctvo a vzdelávací systém. „Ak dokážeme implementovať viac pohybových aktivít do každodenného života, môžeme výrazne prispieť k prevencii kognitívneho úpadku v staršom veku,“ uzatvára Bloomberg.

Takže namiesto hľadania zázračných riešení stačí urobiť prvý krok. Doslova. Tvoj mozog ti za to poďakuje nielen dnes, ale aj zajtra. A možno zistíš, že pravidelný pohyb je tým najjednoduchším hackom pre lepšiu pamäť a bystrejšiu myseľ v každom veku. Začni už dnes – tvoj mozog za to stojí.

Doslova. Tvoj mozog ti za to poďakuje nielen dnes, ale aj zajtra. A možno zistíš, že pravidelný pohyb je tým najjednoduchším hackom pre lepšiu pamäť a bystrejšiu myseľ v každom veku.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: ScienceAlert, health.harvard.edu, ScienceAlert, Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity

Najnovšie videá

Trendové videá