NAJNOVŠIA predpoveď: Na Slovensku pocítime „polárny vír“, spôsobí snehové kalamity

  • Predpoveď na zimu je známa
  • Milovníci snehu by si mali prísť na svoje
polárny vír, počasie
Ilustračná fotografia Reprofoto:TASR/Erika Ďurčová, Canva
  • Predpoveď na zimu je známa
  • Milovníci snehu by si mali prísť na svoje

Zimná sezóna 2024/2025 na Slovensku sa rysuje ako pestrá a potenciálne bohatá na snehové zrážky. Hoci sa očakáva relatívne štandardný priebeh bez extrémnych teplotných výkyvov, milovníci zimných radovánok by si mohli prísť na svoje najmä v decembri. Informuje o tom portál iMeteo.

Predpovede naznačujú, že december by mohol priniesť teploty na úrovni dlhodobého priemeru a mierne nadpriemerné zrážky. Táto kombinácia vytvára ideálne podmienky pre výdatnejšie sneženie a možné snehové kalamity.

Naopak, mesiace január a február 2025 majú byť mierne teplejšie, než je bežné, s miernym nadpriemerom zrážok, čo pravdepodobne povedie k striedaniu sneženia a dažďa.

 

Čaká nás pestrá zima

Zaujímavým faktorom ovplyvňujúcim tohtoročnú zimu je zvýšená snehová pokrývka na Sibíri v októbri. Tento jav môže viesť k oslabeniu polárneho vortexu, čo by mohlo priniesť nižšie teploty a väčšie množstvo snehu v Európe a východnej časti USA.

Na globálnej úrovni bude mať vplyv na zimnú sezónu severnej pologule klimatický jav La Niña. Jeho účinky sa líšia v závislosti od geografickej polohy – sever Európy môže zažiť chladnejšie a suchšie podmienky, zatiaľ čo juh by mohol čeliť vlhkejšiemu počasiu s častejšími zrážkami. Pre Slovensko a okolité oblasti nie je vplyv La Niñe jednoznačný, ale môže prispieť k vlhkejšej zime.

V našom regióne bude pravdepodobne významnejšiu úlohu zohrávať Severoatlantická oscilácia (NAO). Celkovo sa predpokladá, že v nížinách budeme svedkami typického striedania sneženia a daždivého počasia, čo je pre región v posledných rokoch charakteristické.

Táto premenlivosť počasia bez výrazných extrémov sľubuje pestrú zimu, ktorá by mohla uspokojiť milovníkov rôznych zimných aktivít. Či už ide o lyžovanie, sánkovanie alebo len prechádzky v zasneženej krajine, nadchádzajúca zima by mohla ponúknuť dostatok príležitostí na zimné radovánky.

Zimu ovplyvní polárny vír

Ako vysvetlil odborný portál Severe Weather Europe, polárny vír je rozsiahly atmosférický jav, ktorý významne ovplyvňuje zimné počasie na severnej pologuli. Tento obrovský cyklón sa rozprestiera od severného pólu až po stredné zemepisné šírky a zasahuje do rôznych vrstiev atmosféry.

Štruktúra polárneho víru je zložitá a delí sa na dve hlavné časti. Horná stratosférická časť je kruhová a symetrická, menej ovplyvnená prekážkami. Dolná troposférická časť je nepravidelnejšia, ovplyvnená terénom a tlakovými systémami.

Vývoj polárneho víru je sezónny proces. Ochladzovanie nad severným pólom zvyčajne začína v auguste a vrcholí v novembri a decembri. V tomto období je polárny vír najsilnejší. Tento rok sa však vír rozvíja pomalšie než obvykle, čo môže mať vplyv na zimné počasie 2024/2025 v Európe.

Sila polárneho víru priamo ovplyvňuje distribúciu studeného vzduchu. Silný vír udržiava chladný vzduch v polárnych oblastiach, zatiaľ čo slabší vír umožňuje únik studeného vzduchu do nižších zemepisných šírok. To môže viesť k chladnejším zimám v USA a Európe.

Nové výskumy naznačujú, že rozsiahlejšia októbrová snehová pokrývka na severnej pologuli môže narušiť stabilitu polárneho víru. Tento jav môže viesť k vytvoreniu silnejších zimných tlakových výší a ovplyvniť prúdenie studeného vzduchu.

Polárny vír je komplexný atmosférický jav, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v tvorbe zimného počasia. Jeho správanie je ovplyvnené mnohými faktormi a jeho vývoj je pozorne sledovaný meteorológmi. Pochopenie dynamiky polárneho víru je kľúčové pre predpovedanie zimného počasia v USA, Kanade a Európe, keďže jeho stav môže mať ďalekosiahle dôsledky na klimatické podmienky v týchto regiónoch.

Počasie sa v utorok bude meniť

Po pokojnom začiatku týždňa sa blíži na Slovensko v utorok (15.10.) výrazná zmena počasia. Studený front, ktorý sa približuje k nášmu územiu, prinesie so sebou krátkodobé zhoršenie poveternostných podmienok a zrážky v najbližších hodinách.

Zrážkové pásmo sa presunie z Moravy po polnoci, pričom dážď sa už vyskytuje v západnej časti Slovenska, informuje portál iMeteo. Jeho intenzita sa však v nasledujúcich hodinách zvýši. Najvýraznejšie zrážky sa očakávajú v Žilinskom a Trenčianskom kraji, odkiaľ sa presunú nad Banskobystrický kraj a následne smerom k Maďarsku.

V niektorých oblastiach môže intenzita dažďa dosiahnuť až 3 mm za hodinu, s celkovými úhrnmi na strednom Slovensku v rozmedzí 5 až 7 mm. Napriek tomu sa predpokladá, že zrážky potrvajú len niekoľko hodín, s výrazným zlepšením situácie.

Ráno bude na väčšine územia prevládať oblačné počasie s postupne ustávajúcim dažďom. Na západe Slovenska sa oblačnosť začne rýchlo rozplývať a objaví sa slnečné počasie. Tento trend sa postupne rozšíri na celé územie.

Počas dňa meteorológovia očakávajú postupné vyjasňovanie, pričom večer by malo byť na Slovensku prevažne jasno. Tak sa skončí krátka, ale intenzívna epizóda daždivého počasia.

Zdroje: iMeteo, Severe Weather Europe, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá