Najnovšia štúdia ukázala, že ľudia spia až 16 rôznymi spôsobmi
- Nová štúdia skúmala spánok u viac ako 100-tisíc ľudí
- Odborníci odhalili 16 rôznych spôsobov zdriemnutia
- Nová štúdia skúmala spánok u viac ako 100-tisíc ľudí
- Odborníci odhalili 16 rôznych spôsobov zdriemnutia
Odborníci zo Spojeného kráľovstva sa rozhodli uskutočniť výskum na určenie bdelosti a spánku. Ako uvádza portál Science Alert, údaje získavali s pomocou inteligentných náramkov Biobanky Spojeného kráľovstva.
Výsledky, ktoré štúdia priniesla, by mohli umožniť iným odborníkom lepšie diagnostikovať preinsomniu a nespavosť u jednotlivcov.
Rozmanitý spánkový cyklus
Odborníci zapojili do najnovšieho výskumu viac ako 100-tisíc účastníkov. Na vykonanie štúdie využívali vedci inteligentné náramky, ktoré používa Biobanka Spojeného kráľovstva na určenie vzorcov spánku a bdelosti. Počas celého výskumu odborníci sledovali meranie pohybov paží a zášklbov u účastníkov počas niekoľkých dní.
Na to, aby odborníci dokázali lepšie diagnostikovať nespavosť či preinsomniu u jednotlivcov, štúdia prebiehala dlhodobo. Jej výsledkom boli zaujímavé rozmanitosti vo vzorcoch spánkového cyklu. Skupiny ľudí rozdelili odborníci do piatich rozšírených kategórií 1 až 5.
Najrôznejšie druhy spánku
Účastníci štúdie, ktorí spadali do prvej kategórie, pociťujú nespavosť s dlhým trvaním spánku a bdením, čo znamená, že sa často budia uprostred noci. Naproti tomu tí, ktorí sa nachádzali na druhom konci, teda v kategórii 5, prespali celú noc, pričom si počas dňa nezdriemli.
Kategórie 2 až 4 sa delili na ďalšie podskupiny 2a či 2b, pričom išlo o skupinu ľudí, ktorí vykazujú nepravidelný spánok (2a) ako následok práce na zmeny a tých, ktorí mali fragmentovaný spánok s krátkym trvaním (2b).
Ďalej odborníci identifikovali skupinu 3a – tí, ktorí majú nespavosť s normálnym trvaním spánku. Nasledovala skupina 4a, ktorá zahŕňala tých, ktorí trpia nespavosťou s krátkym trvaním spánku.
Vzniklo aj osem podskupín v rámci kategórií 3b a 4b. Kategória 3b-1 zahŕňala tých ľudí, ktorí majú hlboký spánok, no po prebudení nedokážu tak ľahko zaspať. Ďalej išlo o kategóriu 3b-2, v ktorej boli tie osoby, ktoré vykazovali kombináciu krátkeho prebudenia a niekoľkých dlhších hodín strávených pozeraním do stropu.
Kategória 4b-1 bola obsiahlejšia, 4b-2 boli ranní ľudia a 4b-6 naopak noční. Ďalšia skupiny 4b-4 a 4b-4 preukazovali známky „preinsomnie“, pričom v prvej skupinke sa ľudia opakovane a často prebúdzali a zaspávali, no v druhej to nebolo až v takej veľkej miere.
Skupina 4b-3 mala vo všeobecnosti kratší 24-hodinový periodický cyklus spánku a bdenia. Ide o takzvaný „sociálny jet lag“, kedy spánok závisí od toho, či niekto pracuje alebo je na dovolenke.
Problémy s fyzickým a duševným zdravím
Najnovší výskum je komplikovaný a skupiny, ktoré boli identifikované, sú veľmi rôznorodé. Avšak odborníci dúfajú, že štúdiou prispejú k budúcim výskumom a dokážu svoju zmysluplnosť.
Predchádzajúce štúdie, ktoré uverejnil Oxford Academic, naznačili, s čím súvisí nespavosť u jedinca. Vedci prišli na to, že je spojená s úzkostno-prežívajúcim profilom či zhoršenou neurokognitívnou funkciou, teda funkciami mozgu.
Údaje, ktoré vedci získali z najnovšej štúdie, by mohli nielen pomôcť identifikovať tých, ktorí trpia nespavosťou, ale mohli by byť účinnou pomôckou na odhalenie tých, ktorí sú najviac ohrození rozvojom problémov fyzického či duševného zdravia. Avšak na to, aby sa vedci dostali do spomínanej fázy, musia vykonať ďalšie potrebné výskumy.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Alert, PNAS, Oxford Academic