Najnovšia štúdia ukazuje, či bol zvierací trh naozaj prvým epicentrom pandémie. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 600
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 395
Na snímke trh v Číne.
Unsplash/Melvina Mak
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 600
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 395

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 61,21 %, informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 600 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 220 753, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 815 107 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 600 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 6 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 212.

Nepravdepodobný únik koronavírusu z laboratória

Zvierací trh v čínskom Wu-chane bol naozaj prvotným epicentrom pandémie ochorenia COVID-19. Vyplýva to z nových štúdií zverejnených vo vedeckého časopisu Science. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Prvá štúdia analyzovala geografický vzorec prípadov koronavírusu v decembri 2019. Ukázala, že prvé prípady nákazy boli tesne zoskupené okolo tržnice Chua-nan vo Wu-chane.

Druhá štúdia skúmala genómové údaje z prvých prípadov ochorenia. Dospela k záveru, že je nepravdepodobné, že by sa Covid vo veľkej miere prenášal medzi ľuďmi pred novembrom 2019.

Spoluautor štúdie Michael Worobey z Arizonskej univerzity nedávno vyzýval vedeckú komunitu, aby bola otvorenejšia myšlienke, že koronavírus unikol z laboratória.

Na základe výsledkov štúdie si však myslí, že je nepravdepodobné, aby sa rozšíril iným spôsobom ako prostredníctvom trhu vo Wu-chane.

Výskumný tím prvej štúdie určoval polohu väčšiny z prvých 174 prípadov nákazy identifikovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou. Dospel k záveru, že až 155 z nich bolo vo Wu-chane. Nakazené osoby navštívili tamojší zvierací trh, alebo žili v jeho tesnej blízkosti.

https://twitter.com/gianni_runco/status/1552224611642777607

Druhá štúdia sa zamerala na vyriešenie zjavného rozporu v ranom vývoji vírusu. Na začiatku pandémie sa šírili dve línie koronavírusu – A a B. Vedci sa domnievajú, že obe sa preniesli na ľudí zo zvierat na tamojšom trhu pri dvoch rôznych udalostiach v novembri a decembri 2019.

Podľa tohto scenáru existovali pravdepodobne aj ďalšie prenosy zo zvieraťa na človeka, ktoré sa však neprejavili ako Covid. Zistenie pôvodu koronavírusu je dôležité na odvrátenie ďalšej pandémie a pre záchranu miliónov životov.

Nemecko darovalo Slovensku lieky na liečbu Covidu

Nemecko darovalo Slovenskej republike na základe dlhodobej spolupráce 2 510 balení lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir. Liek je prioritne určený pacientom, pri ktorých sa predpokladá ťažší priebeh ochorenia COVID-19.

Od pondelka je možné liek opäť objednať štandardným spôsobom. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR s tým, že minulý týždeň na Slovensku bolo k dispozícii 1,5 tisíca balení lieku Lagevrio.

Ako upresnilo ministerstvo, liek Lagevrio môžu predpísať všeobecní i špecializovaní lekári v prípade, že ochorenie COVID-19 je potvrdené prostredníctvom PCR testu.

Okrem lieku Lagevrio rezort pracuje na získaní lieku Paxlovid. „Na základe ukončeného procesu verejného obstarávania a podpísanej zmluvy s výrobcom bude Slovensku dodaných 25-tisíc balení lieku v mesiacoch júl a august 2022,“ uvádza komunikačný odbor ministerstva.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TASR, SITA, NCZI, korona.gov.sk

Najnovšie videá

Trendové videá